418 Shares 9987 views

kryterium Poppera. Zastrzeżone i niedowodliwość

W XIX wieku był to czas, kiedy było jasne rozwój filozofii pozytywizmu. Na początku 20 wieku, na początku 1900, została utworzona przez tak zwanych naukowców Koła Wiedeńskiego, którzy uważali nauki idealnym, są one krytyczne humanistyki, choć wielu z nich byli sami humaniści. Wśród członków Koła Wiedeńskiego jest szczególnie istotny był Karl Popper. Jego odkrycia były bardzo ważne. kryterium Poppera odnosi się nie tylko do nauki, ale także w praktyce sądowej.


Profesor zły?

Herr Popper był nauczycielem bardzo trudny charakter. Mógł wyrzucić ucznia z wykładem dla najmniejszego nieporozumienia lub głupie pytanie. Jednak ci, którzy chcą go słuchać było zawsze bardzo dużo. Filozofii Poppera zaniepokojony nadmiernie krytyczny, namawiał uczniów do samodzielnego myślenia, ale głos na swoich wykładach było ryzykowne. Zwłaszcza, jeśli każdy student zapytał, czy możliwe jest, aby stosować zasadę falsyfikowalności z zasadą falsyfikowalności. To wystarczyło, żeby powiedzieć, że jest to prosta tautologiczna wyraz oczu nauczyciela były przekrwione. Co to jest zasada Popper?

Nauka ma właściwości

Aby przeczytać oświadczenie, hipotezy lub teorii nauki, konieczne jest, że to jest w zasadzie możliwa do odparcia. kryterium Poppera mówi, że istnieje wzruszalne nieodłączna cecha wiedzy naukowej. Jeśli coś nie może być obalona, to i nie można udowodnić. Istnieje również wymóg zapewnienia, że sformułowanie było wystarczająco jasne, lub wyrażenie, hipoteza lub teoria stracić obalenia. Jeśli jest to niemożliwe, aby obalić uważane wiedzę, a następnie obsługiwać go po prostu robi pseudonauki.

Fałszywość nie udowodniono

kryterium Poppera mówi, że wiedza, nie mając do odrzucenia niekoniecznie fałszywe. Wiele metafizyczne zasady, na przykład, nie są fałszywe, po prostu nienaukowe – czyli ich ważność nie może być udowodnione. Po prostu nie wiem, nie wiem, może w ogóle. Jakie kryterium wiedza Popper automatycznie sprawia pseudonauki?

Szczególnie podejrzane w tym zakresie, tzw wiedzy ezoterycznej. Są one zwykle bardzo szeroko sformułowany, każda osoba może spróbować znaleźć potwierdzenie, czy pożądane. Większość ezoterycznych zasad nie można sprawdzić, więc znajomość tego rodzaju należy traktować jako wytwór ludzkiego lenistwa stworzony dla przyjemności. Ale nie traktować ich zbyt poważnie.

firma Arkansas

Jak wspomniano, kryterium Poppera i orzecznictwo. W rezultacie, w przypadku nauczania kreacjonizmu w szkołach Udowodniono, że doktryna ta nie może być traktowana jako część nauk przyrodniczych i powinno odbywać się w ramach religii, ponieważ znajomość tego rodzaju nie może być udowodnione i jednoznacznie. Po tym wydarzeniu, w 1982 roku, zasada ta miała zostać wykorzystane w przyszłości, jeśli zdecyduje, czy naukowe lub nienaukowe, mimo że spory tego rodzaju – rzadkość nawet wśród Amerykanów, którzy kochają pozwać.

Tak, Karl Popper podwaliny współczesnej wiedzy naukowej. Że był on w stanie wyrazić tego, co nasz czas dla osoby, wydaje się oczywiste. Jednak nie jest tak oczywiste, jeśli przypomnimy sobie popularność ezoteryzmu …