836 Shares 3548 views

Autostart w urządzeniu: przegląd, funkcje, cechy instalacji

Cały kompleks problemów związanych z eksploatacją samochodu można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy problemów, które należy rozwiązać, a druga – problemów, które nie są rozwiązywane na tym etapie rozwoju technologicznego. Ale jest też warstwa pośrednia. Są to problemy, które są rozwiązane z różnym stopniem sukcesu za pomocą środków ludzkich, a tylko wąska grupa kierowców może sobie pozwolić na bardziej wydajne rozwiązania fabryczne. Do niedawna takie było zadanie ogrzewania silnika. Ale dziś nawet biedny kierowca może zainstalować automatyczny start samochodu i całkowicie zapomnieć o problemie zamarzniętej jednostki napędowej. Oczywiście takie systemy wymagają inwestycji, ale obecny poziom kosztów tych urządzeń doskonale wpisuje się w cenniku obowiązkowych urządzeń samochodowych.

Co to jest autostart?

Typowa konfiguracja obejmuje obecność modułu rozruchu silnika i elementów sterujących. W celu zorganizowania działania systemu, dostarczane są również elementy pomocnicze, w tym takie, które umożliwiają łączenie bloków funkcyjnych z jedną siecią. Głównym urządzeniem funkcjonalnym jest bloker. Jeśli alarm jest stosowany do samochodu z autostartem, będzie miał więcej możliwości regulacji dostępu do jednostki napędowej. Przynajmniej obsługuje zdalny start silnika. W bardziej nowoczesnych modelach, przewidywany jest również automatyczny rozruch. Na przykład, jeśli temperatura spada do określonego poziomu, ogrzewanie zostanie włączone nawet bez interwencji użytkownika.

Drugim ważnym elementem autorunu jest narzędzie zarządzania. Z reguły w tym przypadku jest brelok, przez który właściciel może dać sygnał we właściwym czasie. Dzisiaj nawet zainstalowane jest automatyczne uruchomienie budżetu na maszynie z możliwością wysyłania poleceń przez kanał modułu GSM. Oznacza to, że odległość od samochodu do właściciela nie ma znaczenia, ponieważ zasięg sygnału odpowiada zakresowi komunikacji mobilnej. Ponadto nowoczesne modele obsługują standardy transmisji danych dzięki połączeniu nawigacji satelitarnej, co rozszerza także potencjał systemu sterowania.

Z lub bez sygnalizacji?

Nowoczesny alarm samochodowy w zintegrowanej wersji jest prawie kompletny bez funkcji autorun. Jest to dość logiczna kombinacja, ponieważ w obu systemach silnik pracuje na tych samych kanałach sterujących. Wstępne uruchomienie silnika w tym przypadku może być uznane za jedną z opcji sygnalizacji. Jednostka centralna systemu koncentruje się również na monitorowaniu przełączników drzwi, czujników wstrząsów, bagażnika i pokrywy, włączania zapłonu, blokowania hamulców itp. Problem związany z połączeniem funkcji bezpieczeństwa i ogrzewania polega na tym, że kierowca będzie musiał ominąć immobilizer za każdym razem, co odpowiada za Dostęp do wszystkich elementów objętych alarmem. W tym celu zazwyczaj dostarczany jest drugi klucz. W urządzeniu autorun jest blokowany przez przekaźnik, który jest dostępny zarówno przez wewnętrzny przycisk, jak i zdalnie. Złożoność dostępu w pewnej odległości zależy w dużej mierze od ustawień, które użytkownik wykonał dla głównego pilota.

Charakterystyka systemów

Jednym z najważniejszych parametrów autorunu jest obszar zasięgu. Istnieją różne metody transmisji sygnału, a oprócz wymienionego powyżej modułu GSM są bardziej niezawodne i szybkie kanały radiowe, zwykle pracujące przy częstotliwości 434 MHz. Główne obszary pokrycia wahają się zwykle od 1 do 2 km. W tym przypadku zakres klatki piersiowej wynosi 500-1000 m. W tym promieniu jest realizowana bezpośrednia kontrola systemu. Dodatkowe kluczyki pomocnicze zazwyczaj mają mały promień do 50 m. Następnie należy ocenić temperaturę, w jakiej system będzie działał. Typowa sygnalizacja samochodu z autostartem wspomaga funkcje i stabilność sterowania w warunkach od -40 do +80 ° C. Jeśli chodzi o zasilanie, w trybach ochrony urządzenia prąd jest zwykle zużywany na poziomie 25 mA. Napięcie na pokładzie powinno wynosić 9-18 V.

Dodatkowa funkcjonalność

W systemie alarmowym funkcje będą reprezentowane przez dwie kategorie. Pierwsza z nich będzie wyrażona przez zadania ochronne z zestawem opcji blokowania, a druga w pełni uwzględnia regulację rozruchu silnika. Istnieją również osobne funkcje, które generalnie ułatwiają obsługę maszyny już w kontekście innych zadań. Na przykład obecność tego samego czujnika nawigacyjnego GPS lub GLONASS pozwoli określić lokalizację samochodu, zapisać fakty odejścia z obszaru chronionego, powiadomić o ewakuacji, itp. Takie funkcje mogą być pozbawione automatycznego uruchamiania na maszynie bez sygnalizacji. Z drugiej strony takie urządzenia oferują więcej możliwości zdalnego sterowania silnikiem. Ale w obu przypadkach konieczne jest zapewnienie samo-diagnostyki. Na przykład automatyczne monitorowanie stanu systemu pozwoli na poznanie ewentualnych nieprawidłowości związanych z odpowiedzialnymi modułami do momentu ich aktywacji.

Plusy i minusy autoodtwarzania

Do niekwestionowanych zalet takich systemów można przypisać wstępne nagrzewanie silnika. To eliminuje konieczność powrotu do folklorystycznych sposobów szybkiego rozgrzewania maszyny, co nie różni się wygodą. Ale minusy takich systemów mogą być alarmujące. Po pierwsze, pozostawienie samochodu bez nadzoru przy włączonym napędzie jest niebezpieczną rzeczą. Aby zapobiec ryzyku porwania maszyny, można zastosować dodatkową integrację mechanicznych zamków lub właściwe ustawienie elektronicznej sygnalizacji w połączeniu z automatycznym uruchomieniem silnika. Po drugie, integracja tego systemu z nieprawidłowym połączeniem może zakłócić inne funkcje samochodu. Na przykład, jeśli kilka razy maszyna nie rozpoczyna się autostartem, sygnalizacja jest prawdopodobnie blokowana przez rozrusznik. Istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu. Lub, wstępnie ustal, rozpocznij skoordynowane prace z regularnym starterem lub całkowicie wyłączyć funkcję blokowania jej od strony sygnalizacyjnej.

Jak zainstalować automatyczne uruchomienie na komputerze?

Zasada działania modułu autorun jest nieco podobna do płatów obwodu elektrycznego. Instalacja będzie zależała od sposobu blokady zasilania. Zwykle używaj tachometru, czujnika oleju lub generatora jako połączenia przejściowego podczas podłączania układu do silnika. Zadanie jest uproszczone, jeśli zestaw jest odpowiedni dla określonego modelu samochodu. Jak zainstalować autostart w maszynie, czy jest kompletny z alarmem? W tym przypadku wymagana jest instalacja jednostki sterującej, która będzie również podłączona do zamków, czujników i ograniczników funkcjonalnych części maszyny. Fizyczna instalacja jest przeprowadzana przy użyciu pudełka montażowego i wsporników, które są zazwyczaj dołączone do zestawu. Okablowanie pochodzi z akumulatora lub zapalniczki. Pożądane jest, aby wszystkie obwody kablowe miały niezawodną ochronę przed izolacją.

Jak rozpocząć samochody z początkiem?

Uruchomienie silnika może odbywać się zdalnie lub w zaprogramowanym trybie automatyki. W pierwszym przypadku start jest realizowany przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku pilota. Z reguły jest to dedykowany klucz główny, ale niektóre systemy umożliwiają zresetowanie przycisków. Ważne jest, aby rozważyć, że niektóre sytuacje mogą nie zezwalać na zdalne uruchamianie funkcji autorun. Blokowanie tej kontroli jest możliwe w przypadkach, gdy hamulec postojowy jest wyłączony lub otwarty jest kaptur. Oznacza to, że sytuacja, w której bez nadzoru nad samochodem osoba atakująca będzie miała możliwość kradzieży. Teraz kolejne pytanie – jak uruchomić maszynę od uruchomienia programowo? W tym celu należy najpierw wykonać przypisanie algorytmu, zgodnie z którym system uruchamia uruchamianie niezależnie. Algorytm może być oparty na punktach czasowych lub odczytów czujników temperatury.

Wnioski

Istnieją inne sposoby, aby sprawnie i wygodnie podgrzewać elektrownię. Może to być dywan, a nawet system regularnego ogrzewania. Dlaczego warto zainstalować autostart w maszynie w celu podgrzewania silnika? Ta opcja jest zalecana przede wszystkim dla wygodnej obsługi. Zdolność programowania i usuwania właściciela samochodu z kłopotów związanych z przygotowaniem maszyny do ruchu w mroźny poranek. Jednocześnie koszt zaawansowanych kompleksów nie jest tak wysoki. Niezawodny system startowy można nabyć za 7-10 tysięcy rubli.