889 Shares 7854 views

Dziewanna zwyczajne. Zastosowanie receptury i właściwości lecznicze

Dziewanna – przydatne zioło i uzdrowienie, a także z pięknym widokiem. Roślina ta, dzięki jasnym kwiatów, można ozdobić kwietniki. Rodzaj dziewanna (Verbascum) odnosi się do dużej rodziny trędownika (Scrophulariaceae), który jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Ten rodzaj obejmuje około 280 gatunków, które są rozproszone w całej Eurazji, ale największym jest ich różnorodność w rejonie Morza Śródziemnego. Wszystkich typów najbardziej znanym i popularnym wspólnego dziewanny.


opis

Dziewanna – zioło, które jest łatwo rozprzestrzeniać w całym hrabstwie ze względu na ogromną ilość nasion przez wiatr. Roślina jest znana chyba wszystkim. Dziewanna są roczne, dwuletnie lub wieloletnia.
Proste liście zebrane w rozetę. Pąki zależności od odmiany ma bardziej lub mniej ciasno na kwiatostanu kolca. Kwiaty w Dziewanna mają postać pięć-członowy Corolla, często są one malowane w kolorze żółtym, ale znowu, mogą być białe, a nawet czerwony, w zależności od odmiany. Strąki dojrzewają dużo nasion. Na wolności one obsadzone siebie, tworząc całość polana dziewanny.

wspólne dziewanny

Najczęstszym jest wspólnym dziewanny. Jest również popularnie określane jako ucho niedźwiedziego. A to tylko początek długiej listy różnych nazw dla tego samego zakładu. W XIX wieku była znana od ponad czterdziestu rodzajów dziewanny. Najbardziej zapamiętania – broda zając Adam pręt warstwa lodu. Ze względu na jego owłosienie przyznanego jako nazwach takich jak aksamit, niejasnych, flanela i wielu innych.

Ten typ W odróżnieniu od innych ma małe kwiaty. Dziewanna Dlatego zwykła rozmowa melkotsvetkovym. W katalogach europejskich uważa się za wielkiego dziewanny, w Ameryce Północnej – jako zwykły dziewanny. Roślina jest bardzo przydatnym i możemy powiedzieć, sławny. Być może to jest powód dla takiego różnymi nazwami.

Opis wspólnym dziewanny

Dziewanna – dwuletnia roślina, zielnych. Stem wyprostowany dziewanny z innymi dużymi liśćmi podłużnych.

Kwiaty jasnożółte kolor są gromadzone w kłosie kwiatostanu 1,6-1,8 cm wzrostu. Kwitnie w czerwcu, kwitnienia trwa przez całe lato aż do końca sierpnia. W środowisku naturalnym znaleźć na leśnych polanach, krawędzie, łąkach, zboczach wąwozów i przy wodzie.

Rosnące w okolicy

Dziewanna zwykły kocha słońce i gleby dobrze przepuszczalnej, więc jeśli zdecydujesz się „załatwić” w obszarze ich lekarza przez naturę, a następnie wybrać odpowiedni słoneczny miejsce dla niego.

Zasiać nasiona mogą być w trzech kategoriach: na początku wiosny, latem i do końca sierpnia. W którymś z dziewanny czasie trzech opcji, tworząc przed zimnym gniazdka. Jeśli umieścić roślinę w późnym latem, wylot będzie mały, ale to nie jest przeszkodą do normalnego dalszego rozwoju.

Nasiona dziewanny są małe, więc trzeba je sadzić z minimum osadzony w ziemi, zalecana głębokość -. 1 cm Przygotowanie nasion do sadzenia nie jest konieczne. Do kiełkującego sadzonki raczej łóżko należy podlewać, zwłaszcza w okresie letnim, a w przypadku braku deszczu.

Pierwsze trzydzieści dni siewki rozwijają się bardzo powoli. W trosce o nich jest terminowe usuwanie chwastów i rozluźnienia gleby. Należy zachować ostrożność, aby nie tworzą skorupę na powierzchni. Jeżeli sadzonki są zbyt skondensowane, powinny one przełamać, pozostawiając jeden metr rzędu 14-18 roślin.

Jest to najlepsze miejsce dla dziewanny zdefiniować ogrodzenia, gdzie będzie on chroniony przed podmuchami wiatru.

Stosowanie i wytwarzanie roślin leczniczych

Dziewanna jest uważana za roślinę ozdobną, że świetnie wygląda na łóżka, trawniki, w pojedynczych lub grupowych nasadzeń. Dodatkowo, dziewanny – wielki roślina miód. Ale przede wszystkim, że została doceniona za to, że roślina lecznicza. W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany łodygi, liście, kwiaty i korzenie.

Zbieranie ziół leczniczych – koniecznym i użyteczne. Jest lepiej przygotować się do siebie i swojej rodziny naturalny środek. W celu prawidłowego zbierania i suche dziewanny, trzeba być bardzo ostrożnym. W trakcie zbierania, suszenia i przechowywania kwiatów mogą stracić złoty kolor, a tym samym pozyskanie brudną brązową barwę. Ale to nie jest główny problem, ważne jest, że wraz z pięknym kolorowe kwiaty stracić dużo ich właściwości lecznicze.

Aby tego uniknąć, zbierać surowce potrzebne w późnym rankiem, gdy słońce wysuszy rosę. W tym czasie, może być łatwo oddzielone od kwitnących pąków przylegających do nich pręcików. Jeśli chcesz przygotować dobrą ziół leczniczych, kwiatowy kielich, staram się nie brać. Zaleca się suszenie w przewiewnym miejscu. Wysuszone kwiaty są przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ma to zapewnić, że ponownie zajął się wilgoci z powietrza.

Wskazówki dotyczące przygotowania kwiatów dziewanny:

 • Obrabiany przedmiot jest przeprowadzona w lipcu-sierpniu.
 • Zbierz niedopuszczalne nici zwiędłe i mokre od deszczu lub rosy kwiatów.
 • Dziewanna jest uważany suszyć gdy trzepaczki stają się kruche, złocisto-żółty kolor, z delikatnym śluzowa-słodkim smaku i zapachu miodu.

Liście i łodygi są zbierane w ten sam sposób w całej latem, korzenie również muszą być zarezerwowane na jesieni. W roli lekarzy o naturze sprawdzonych leczniczych, a nawet dziewanny baldachu. Nie można używać czarnego i karaluchy dziewanny.

właściwości lecznicze

W dawnych czasach, nawet w pogańskiej Rosji, nasi przodkowie lecznicze właściwości dziewanny. A dzisiaj, roślina ta jest z powodzeniem stosowany przez uzdrowicieli w wielu krajach do leczenia chorób. Roślina ta posiada środek antyseptyczny, zmiękczające, kopertowanie, wykrztuśne, działania przeciwzapalne. Napar z kwiatów dziewanny jest zalecany do leczenia koklusz, zimnego kaszel, chrypka, zapalenie płuc, duszność, zapalenie oskrzeli. Z zadokowany atak astmy i drgawki.

Przepisy tradycyjnej medycyny

W medycynie ludowej, istnieje wiele przepisów kulinarnych z wykorzystaniem dziewanny, z ich pomocą można pozbyć się wielu chorób. Rozważmy niektóre z nich.

 1. 5 g surowca wypełniają jednego kubka wrzącej wody i pozostawienie do odstania przez 2-3 godziny, następnie odsączyć. Nalewka podjąć zalecane jest w postaci ciepła na pół godziny przed posiłkiem 3 razy dziennie 1/3 szklanki
 2. Jedna łyżka surowca wypełniają jednego kubka wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia 20 minut, odcedzić. Weź jedną łyżkę na 30 minut przed posiłkami trzy razy dziennie.
 3. Jedna łyżka surowca wypełnić jeden kubek 40% alkoholu lub wódki zaparzenia otrzymując ciemnobrunatny się przez dwa tygodnie, następnie odsączyć. Przygotowany wlewu służy do rwy kulszowej, reumatyzmu i choroby stawów.
 4. Kwitnienia pędy ponosi ucho połączone z kolejnymi, airom, wierzby, szałwi, tymianku i używany do kąpieli z krzywicy u dzieci.
 5. Proszek kolorów użytych do gojenia ran i złamań w kącikach ust i sutków kobiecych piersi. Wstępnie nasmarować dotknięte miejsca z soku z marchwi.
 6. Maść kwiat dziewanny proszek stosowany do leczenia ran ropnych i wrzodów.
 7. Maść sproszkowane nasiona dziewanny wytwarza się w sposób następujący. Zmieszać 5 części proszku nasion i 10 części mas. Jest on stosowany w leczeniu wrzodów i gnilnych rany.
 8. Można zrobić i okłady. 4 łyżki liści lub kwiatów zalać wrzącą wodą i stosuje się do obszarów problemowych uprzednio zapakowane w gazy.
 9. Świeże liście są stosowane do ran i owrzodzeń chiryam i suche liście, wcierać proszku posypane rany.

Przeciwwskazania

Dziewanna zwyczajny – bardzo cenną rośliną leczniczą. Każdy lek ma swoje przeciwwskazania, ale jak uchu niedźwiedzia, przeciwwskazania zostały znalezione. Konieczne jest jedynie, biorąc wlewy dziewanny, uwzględniać osobiste nietolerancji i upewnić się, że nie było reakcji alergicznej.

ciekawostki

 • US Zachodu nazywa dziewanny powodu jego owłosienie „papieru toaletowego kowboja”.
 • Dziewanna od czasów starożytnych jest uważany za magiczne roślin.
 • Według legendy, czarownice wykorzystywane dziewanny przygotować napar czarownicy.

 • Niektórzy ludzie uważają, że dziewanna lek usuwa przekleństwa i duchach.
 • Nasi przodkowie, dziewanny łodygi zanurzone w żywicy wykonane z jego pochodnią, która spalone przez długi czas. Tłumaczone z niemieckiego Koenigskerze – o „królewskim świeca”.
 • Mullen służył do barwienia tkaniny, a czasem nawet kolor włosów. Kwiaty ponieść ucho dał jasny żółty lub zielony kolor.