448 Shares 6770 views

Dlaczego porosty nazywane pionierów roślinności i jaka jest ich rola w przyrodzie?

Porosty – jest to bardzo specyficzna grupa organizmów, które mogą żyć w środowisku, w którym żadne inne rośliny nie przetrwać. Mogą wytrzymać mrozy i silne, i bardzo wysoką temperaturę. Rosną one w najbardziej nietypowych miejscach: na skały i drzewa, piaszczystych glebach i ogrodzeń, w tundrze i Antarktyce. Po zbadaniu cechy tych niezwykłych organizmów, można odpowiedzieć na pytanie, dlaczego porosty nazywany pionierem roślinności. Po tym wszystkim, są one najpierw pojawiać się w miejscach, gdzie nie mogą rosnąć: na skałach na pustyni lub tundry. Te niesamowite organizmom symbioza grzybów i glonów, są wciąż słabo poznane. Naukowcy uważają, że istnieją na Ziemi około 200 milionów lat, a odgrywają ważną rolę w rozwoju flory i fauny.


Jakie są cechy porostów?

 1. Ten organizm jest symbioza grzybów i glonów. Są one całkowicie niezależne od siebie. Początkowo grzyb pasożyt na ciele glonów, ale nowy korpus powstał w toku ewolucji.
 2. Zaskakująco i odżywianie porostów. Włókna elementarne otrzymane z grzyba otaczającą wodą i minerałów z organizmu i algi – organiczny. Z kolei algi z grzyba dostaje wszystko potrzebuje minerałów. W diecie, organizmy te są prawie niezależne od gleby. Osiedlili się w najbardziej jałowych miejsc, a następnie otmiraya tworzą podłoże składnikiem odżywczym dla innych roślin. Dlatego porosty nazywany pionierem roślinności.

 3. Cechą tych organizmów jest ich zdolność do życia, gdzie nie ma roślin, nie będzie przyzwyczaić. Z pomocą kwasów specjalnych, mogą rozpuścić skalisty płaszcz, Magma lub piasek, tworząc z czasem gleby.
 4. Porosty rosną bardzo powoli. W ciągu roku wzrosły one o nie więcej niż 5 milimetrów. Ale te organizmy są bardzo długowieczne. Średni wiek z nich – około 100 lat, ale nie ma informacji na temat porostów dwóch tysięcy lat.
 5. Organizmy te są bardzo skromne. Potrafi wytrzymać długotrwałe susze, mrozy do 60 stopni i pyatidesyatigradusnyu ciepła.

Jakie są porosty?

Nazwy większości z nich nie mówić zwykłego człowieka. Wielu widziało tych organizmów, gdyż są one na tyle charakterystyczny, że jest w przeciwieństwie do grzybów lub roślin. Jakie są porosty?

 • Foliose może żyć na korze drzew, obejmujące gleby dywan lub opuszczania w postaci brody z oddziałów.

 • Crustose porosty jak cienkiej skorupie, obejmujące kamienie, kora drzew, ogrodzeń i ścian. Są przypomina skali szarości.
 • Krzaczaste porosty znajdują się w lasach iglastych, tworząc dywan pięknych rozgałęzionych krzewów. Czasami mogą osiągnąć wysokość pół metra.

Gdzie te organizmy żyją?

Dlaczego porosty nazywane pionierami roślinności? Tak, ponieważ są one „kostki” w sposób rozprzestrzenia się na inne rośliny, opanowanie skalistych i piaszczystych glebach. pierwszy pojawiają się w miejscach, gdzie nic nie może się rozwijać. Najważniejszą rzeczą w ich życiu – światło i wilgoć w powietrzu. Porosty – jest to jeden z najczęstszych organizmów. Można go znaleźć z północy na biegunie południowym. Kochają iglastych i mieszanych lasów tundry i tajgi, skaliste wyżyny, i pustynie. Niektóre gatunki mogą rosnąć w wodzie i lawy wulkanicznej. Rosną na żelaza, kamienia, porcelany, cegieł, kartonu, tkanin i szkła.

To właśnie ta cecha z nich jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego porosty nazywany pionierem roślinności. Rozpuszczają kamienie produkty jego ogromne i otmiraya tworzą podłoże przy użyciu, który następnie jest pożywką dla życia innych roślin.

Znaczenie porostów

 • Bardzo wrażliwe na czyste powietrze, organizmy te są wskaźnikiem zanieczyszczenia. Szczególnie reagują zawartość dwutlenku siarki do atmosfery.
 • Różne kwasy wydzielane porostów stosowany w przemyśle kosmetycznym, w tym farby i przygotowane lakmus i perfum. Niektóre gatunki wydzielają substancje baktritsidnye, więc są one wykorzystywane w medycynie ludowej.
 • Okładka porostów tundry i lasów iglastych chronią glebę przed erozją. one również chronić drzewa od porażenia przez grzyby.
 • Rola porostów na tym, że są one pokarmem dla wielu zwierząt, zwłaszcza w północnych regionach. Niektóre z tych organizmów są jadalne dla ludzi.