849 Shares 7809 views

Przyczyny i skutki zaburzeń cyklu miesiączkowego

Zdrowa kobieta normalny cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. W niektórych pań, okres ten może zostać skrócony do 21 dni, inni – zwiększyła się do 35 dni. Pojawienie się w odpowiednim czasie menstruacji wskazuje poprawny, zgrany pracy układu rozrodczego i całego organizmu. Jednak pojawienie się miesiączki jest zawsze jeden i ten sam czas – zjawisko dość rzadkie. Przynajmniej to co utrzymuje statystyki zdrowotne.

Pojawiające się wiele kobiet ma zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane różnymi czynnikami. W takim przypadku, jeśli takie zachowanie danego organizmu obserwuje się po raz pierwszy, dać mu zbyt dużą wagę nie jest konieczne. Być może zbyt nerwowy w ciągu ostatniego miesiąca, niedożywionych lub ponieśli infekcji. Brak miesiączki w odpowiednim czasie lub, przeciwnie, ich wczesne przybycie powinno powodować niepokój, jeśli towarzyszy im ból brzucha, nieprzyjemne upławy i innymi objawami sugerującymi obecnej choroby układu rozrodczego. Brak miesiączki, towarzyszył lekkim rozszerzeniem nudności i piersi, co z kolei może wskazywać na ciążę.

W większości przypadków, nieregularne miesiączki nazywany dysfunkcji jajników – stan, w którym organy te z jakiegokolwiek powodu przestają produkować potrzebne do normalnego funkcjonowania organizmu hormonów. To może zdarzyć się ze względu na pogorszenie lub nieprawidłowego rozwoju jajników się, zapalne choroby wewnętrzne żeńskich narządów płciowych, nowotworów i innych nieprawidłowości macicy, choroby układu wewnątrzwydzielniczego (cukrzyca, otyłość, niedoczynność tarczycy). Ponadto, zaburzenia jajnika mogą być spowodowane długotrwałym depresji lub stres.

Zaburzenia miesiączkowania na tle wadliwego jajników mogą być z natury brak miesiączki – całkowite zaprzestanie lub skąpe miesiączki – skąpe miesiączki niestabilne, pogłębianie w odstępie 40 dni lub dłużej.

Ponadto, niektóre zmiany charakteru samych oczywiście miesięczne wskazują również dysfunkcji jajników. Jeśli nie jest to naruszenie, odchylenie od normy jest uważany gipomenoreya – bardzo rzadki i krótki czas trwania miesiączki, krwotok miesiączkowy – miesiączka, który trwa 8-10 dni i towarzyszy dużej utraty krwi, gruźlicę – bardzo bolesne okresy.

Rozpoznać dysfunkcji jajników mogą być następujące objawy: nieregularne miesiączki u kobiet w wieku rozrodczym, krwawienie z pochwy w środku cyklu, nieoczekiwane krwawienie z macicy charakterystyczny ból brzucha nie podczas rzeczywistego miesiączki, a przed jego początku lub w środku cyklu, problem poczęciu i niosąc dziecko.

Uporczywe naruszanie cyklu miesiączkowego może być przeszkodą w ciąży jako awarię jajników w większości przypadków towarzyszy naruszenie dojrzewanie oocytów i jego uwolnieniu z jajnika. Efektem takich działań tych organów – niepłodności lub poronienia.

W takim przypadku, jeśli czujesz, że twoje ciało jest „że coś jest nie tak”, należy odwiedzić ginekologa. Specjalista będzie ustalić dokładne przyczyny nieprawidłowości miesiączkowania i wybierz odpowiednie leczenie w razie potrzeby.

Jak już wspomniano, zaburzenia czynności jajników może być spowodowane zaburzeniami, które nie są związane z pracą układu rozrodczego ciała. W związku z tym do czynienia z podobnym problemem, trzeba być przygotowanym na to, co mogło być badane przez endokrynologa, MRI i EEG mózgu, ultradźwięki niektórych narządów wewnętrznych, aby przejść szereg testów, w tym na obecność infekcji. Leczenie jest przepisywany na podstawie stwierdzonych chorób. Normalizacja cyklu miesiączkowego leki hormonalne pomaga również chronić przed niechcianą ciążą. W tym przypadku, jeżeli pożądane jest ciąża, specjalista wybiera inny schemat leczenia ściśle indywidualnie.