495 Shares 7331 views

Operacja usuwania kamieni żółciowych. Przygotowanie do planowanej operacji

Choroba Parkinsona stała się dziś jednym z najczęstszych zjawisk wśród patologii jamy brzusznej, a operacja usuwania kamieni żółciowych jest jedną z metod kardynalnego rozwiązania problemu.


Choroba kamieni żółciowych – co to jest?

Choroba ta związana jest z tworzeniem się przewodów żółciowych i kamieni pęcherza żółciowego (stawów). Rozwija się z następujących powodów:

 • Zanik lub zmiana składu żółci;
 • Procesy zapalne;
 • Naruszenie wydalania żółci (dyskineza).

Składa się z trzech rodzajów kamieni. Najczęściej (w 80-90% przypadków) istnieją kamienie cholesterolu. Ich tworzenie jest ułatwione przez nadmierne stężenie cholesterolu w żółci. W tym przypadku powstają kryształki wskutek wytrącania się nadmiaru cholesterolu w osad. Jeśli ruchliwość pęcherzyka żółciowego jest złamana, formacje te nie są wypuszczane do jelit, ale pozostają w środku i zaczynają wzrastać.

Kamienie pigmentowe powstają ze względu na zwiększoną rozpad komórek krwi – czerwonych krwinek. Najczęściej można zaobserwować niedokrwistość hemolityczną. Są też mieszane wykształcenie. Są kombinacją obu form. Obejmują one cholesterol, bilirubinę i wapń.

Czy operacja jest konieczna?

Każdy, kto zdiagnozowano kamień żółciowy, szybko lub później spotyka się z pytaniem, czy interwencja chirurgiczna jest konieczna czy konserwatywna. Warto wspomnieć, że same kamienie nie są podstawą do usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jeśli nie pokażą się i nie mają wpływu na normalną pracę innych narządów, nie można pomyśleć o zabiegu chirurgicznym. Jeśli jednak wystąpiły bóle w pęcherzu żółciowym, stan ogólny, żółtaczka, to skontaktuj się z lekarzem. To on, po przeprowadzeniu badania, zdecyduje, czy konieczne jest interwencje chirurgiczne, a które. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pęcherzyka żółciowego pęcherzyka żółciowego implikuje już zapoczątkowany proces zapalny. Jeśli zbytnio odroczysz decyzję, szanse całkowitego wyzdrowienia po operacji są znacznie ograniczone. Nawet jeśli zaobserwowano pojedynczy atak, należy usunąć kamienie z pęcherzyka żółciowego.

Wskazania do interwencji chirurgicznej

Decydując się na interwencje chirurgiczne, specjaliści zazwyczaj biorą pod uwagę następujące czynniki:

 • Obecność kamieni (kostek) o różnych rozmiarach, zajmujących więcej niż jedną trzecią objętości pęcherzyka żółciowego;
 • Jeśli choroba występuje z częstymi atakami bólu w worku żółciowym (kolka żółciowa), operacja jest wykonywana niezależnie od wielkości kamieni;
 • Jeśli kamienie znajdują się zarówno w worku żółciowym, jak iw kanałach;
 • Ze zmniejszeniem zdolności worka żółciowego do zawarcia lub całkowitego odłączenia;
 • Z rozwojem żółciowego zapalenia trzustki;
 • Kiedy integralność ścianek pęcherzyka żółciowego;
 • Z zablokowaniem wspólnego kanału wątrobowego.

Istnieją międzynarodowe zalecenia dotyczące określania konieczności interwencji chirurgicznej w kamicy żółciowej. Podsumowując punkty przypisane do różnych wskaźników diagnostycznych, lekarz ustali, czy operacja jest wymagana, a także względne i bezwzględne wskazania.

Rodzaje operacji

Z zasady proces powstawania kamieni żółciowych nie jest szybki. Oczywiście, jeśli nie masz szczęścia, a karetka pogotowia przyniosła cię do szpitala chirurgicznego z ostrym atakiem, który został zdiagnozowany jako pęcherzyk pęcherzyka żółciowego, to masz mały wybór. Ale w większości przypadków osoby, które wiedzą o ich problemie, przedyskutuj z lekarzem wszystkie szczegóły, określ datę zaplanowanej operacji.

W medycynie nowoczesnej istnieją dwie metody usuwania pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia):

 • Otwarta cholecystektomia – tradycyjna metoda polegająca na otwarciu jamy brzusznej;
 • Cholecystektomia laparoskopowa jest bardziej nowoczesną techniką, która dziś jest preferowana.

Otwarta cholecystektomia

Ta operacja usuwania kamieni w pęcherzyka żółciowym jest klasyczną interwencją chirurgiczną. Przez szeroką nacięcie wzdłuż linii środkowej brzucha badano jamę brzuszną, usunięto woreczek żółciowy i, jeśli to konieczne, odsączono (instalowanie probówek w celu zapewnienia odpływu wydzielin i innych płynów biologicznych).

Mimo pojawienia się nowoczesnych i zaawansowanych technik, otwarta cholecystektomia jest nadal istotna. Wynika to z faktu, że niektóre kliniki nie mają niezbędnego sprzętu lub specjalistów do wykonywania operacji laparoskopowych. Ponadto dla nich istnieją pewne przeciwwskazania.

Laparoskopia pęcherzyka żółciowego

Jest to kolejny rodzaj zabiegu chirurgii kamicy żółciowej. Do tej pory ta metoda stała się bardziej powszechna ze względu na jej skuteczność, niską traumę, skrócenie okresu regeneracji. Operacja wykonywana jest przy użyciu laparoskopu – specjalnego urządzenia umożliwiającego dostęp do uszkodzonego narządu przy pomocy kilku punktów ściany brzusznej, za pomocą których wprowadzane są manipulatory, a w rzeczywistości laparoskop. Ta metoda pozwala nie tylko usunąć woreczek żółciowy bez pozostawiania pooperacyjnych blizn, ale w niektórych przypadkach i usunąć tylko kamienie, pozostawiając narząd na miejscu. Taka metoda jest stosowana nie tylko do leczenia kamicy żółciowej, ale także do usuwania zapalenia wyrostka robaczkowego, leczenia przepuklin pachwinowych, niektórych chorób ginekologicznych oraz operacji diagnostycznych. Pomimo oczywistych zalet laparoskopowej holicystektomii, metoda ta ma przeciwwskazania. Należą do nich:

 • Rampa zlokalizowana w obszarze operacyjnym;
 • Ostatnie trzy miesiące ciąży;
 • Ciężka patologia krążeniowo-oddechowa.

Ponadto należy pamiętać, że podczas wykonywania zabiegu laparoskopowego, w przypadku najmniejszych trudności w jego trakcie, chirurdzy przechodzą do otwartej cholecystektomii. W ten sposób kończy się około 5% operacji laparoskopowych.

Przygotowanie do operacji

Jak każda interwencja chirurgiczna, operacja usunięcia kamieni żółciowych wymaga pewnego przygotowania. Oprócz badań standardowych, obejmujących dostarczanie testów (ogólna analiza krwi i analiza moczu, biochemia krwi, kokagogram – badanie krzepnięcia krwi, badania wątroby), konieczne jest wykonanie ultrasonografii jamy brzusznej, EKG, prześwietlenia klatki piersiowej, według FGS i kolonoskopii oraz Aby otrzymać wniosek terapeuty. Dodatkowo, przygotowanie do planowanej operacji obejmuje zniesienie narkotyków wpływających na koagulację krwi. Należą do nich różne antykoagulanty, witamina E, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Na kilka dni przed operacją szczególna uwaga wymaga diety z kamicy żółciowej. Menu nie powinno zawierać ciężkich posiłków, a od północy, gdy operacja jest wykonywana, generalnie należy wykluczyć jedzenie i picie. W przeddzień dnia operacyjnego, rano i wieczorem, oczyszcza się enzymy czyszczące jamy ustne lub specjalne preparaty. Rano zjeść prysznic z mydłem antybakteryjnym.

Okres pooperacyjny

Dzisiaj trudno jest zaskoczyć kogoś z cholecystektomią. Ta operacja usuwania kamieni z pęcherzyka żółciowego została od dawna wprowadzona do "przepływu" i jest wykonywana w przybliżeniu tak często, jak wycięcie wycięcia. Pacjentowi wolno włączyć się do łóżka po upływie czterech godzin od zabiegu, podczas którego nie może pić i wykonywać nagłych ruchów. Wtedy można zacząć pić małe ilości wody bez gazu (1-2 łyki, ale nie więcej niż 500 ml). Sześć godzin po operacji laparoskopowej pacjent może wstać. Lepiej jest to zrobić, jeśli w pobliżu znajduje się jeden z personelu medycznego lub krewnych, ponieważ po długim czasie ciało było w pozycji poziomej iw stanie znieczulenia może wystąpić zawroty głowy i omdlenia, gdy próbuje wstać. Już następnego dnia po operacji pacjent może swobodnie poruszać się po szpitalu.

Po interwencji chirurgicznej bardzo ważna jest dieta z kamicy żółciowej. Menu następnego dnia może zawierać ciekłe jedzenie – płatki owsiane na wodzie, zupy dietetyczne, produkty mleczarskie. W przyszłości dieta może obejmować gotowaną wołowinę, pierś kurczaka, pieczone jabłka lub banany. Należy pamiętać, że w pierwszym tygodniu po zabiegu zabrania się alkoholu, mocnej herbaty lub kawy, cukru, smażonej i tłustej żywności.

Litolityczna terapia

Jeśli interwencja chirurgiczna nie jest możliwa z powodu ciężkich chorób somatycznych lub zaburzeń krwawienia lub jeśli pacjent odmawia przeprowadzenia operacji, wykonuje się leczenie litholiczne. Ta metoda, używająca leków zawierających kwasy żółciowe, przeznaczonych do rozpuszczania powstałych kamieni. Uruchamiając to, musisz wziąć pod uwagę, że czas leczenia może wynosić od jednego do dwóch lat, a nawet jeśli całkowite rozpuszczenie kamieni żółciowych jest całkowicie nie gwarantuje, że nie pojawi się ponownie. Ponadto podczas leczenia mogą wystąpić różne powikłania kamicy żółciowej, w tym te, które wymagają interwencji chirurgicznej.

Kryteria leczenia litholitycznego

Kolejnym ograniczeniem terapii litologicznej są pewne wymagania dotyczące kryteriów choroby:

 1. Kamienie w pęcherzyka żółciowym powinny być cholesteryczne, o wymiarach nieprzekraczających 20 mm.
 2. Funkcje pęcherzyka żółciowego są zachowywane, a kamienie nie zajmują więcej niż połowy objętości.
 3. Pęcherz i przewód żółciowy powinny utrzymywać drożność.
 4. Od czasu powstania kamieni ponad dwa lata nie minęły.
 5. W anamniszu powinien być nieskomplikowany przebieg choroby – umiarkowane bóle, rzadkie ataki kolki wątrobowej.

Leczenie jest przeprowadzane pod nadzorem ultrasonografu raz na 3-6 miesięcy. Jeśli po pół roku nie nastąpi poprawa, uznaje się je za nieskuteczne, a następnie podnosi kwestię interwencji chirurgicznej. Jeśli terapia litholitem zakończy się pomyślnie, ultrasonografia przeprowadzana jest co najmniej raz na trzy miesiące, aby wykryć nowo powstałe kamienie żółciowe.