501 Shares 1679 views

Sachalin klimat. Czynniki wpływające na sezonowość pogody

największa rosyjska wyspa Sachalin znajduje się u wschodnich wybrzeży Azji. Jego brzegi są myte przez Morza Ochockiego i Morza Japońskiego, Tatar Strait oddziela terytorium z lądem, w południowej i środkowej części bogatych w dużych zatokach i na wschodnich przedmieściach, charakteryzujące się gładką brzegową, głębokie wąwozy przejść do morza i licznych rzek. Wszystkie te czynniki determinują klimat Sachalin na wiele sposobów.


Cechy klimatu w różnych częściach wyspy

Nie jest zaskoczeniem, że w różnych częściach Sachalin, specjalny mikroklimat i różnych warunkach temperaturowych, ponieważ wyspa terytorium obejmuje ogromny obszar – 76 400 kilometrów kwadratowych. Pomimo surowości klimatu, jeszcze Sachalin należący do strefy monsunowych umiarkowanych szerokościach geograficznych.

Chłodniejsze tylko Poronaisk, Tymovsky i Okha obszary, w których temperatura zimą obniżone do -40-50 ° C Ale w lecie warto prawdziwe ciepło: termometr może pokazać +35 ° C

Sachalińska North Średnia temperatura stycznia -16 …- 24 ° C, na południu – od -8 do -18 ° C, Sierpień który jest najcieplejszym miesiącem w roku, rozgrzewa terytoria północne do +12 … + 17 ° C, a południowe wyspy Sachalin psuje pogoda mieszkańców do +16 … + 18 ° C.

sezonowa pogoda

Sachalin śnieżna zima trwa długo i towarzyszy częstych śnieżyc i zamieci. Pogoda na Sachalinie w zimie jest ciężka. Na wyspie jest dosłownie wypełnia tonami śniegu, które przynoszą kolejne cyklony. Te okresy można dołączyć wiatru siły huraganów z silnym wiatrem do 40 m / sek. Średnia temperatura stycznia wynosi od -23 ° C w Northwest wewnątrz wyspy do -8 ° C w południowo-wschodniej.

Dłuższym i zimnej mgły sprężyste wyspy otoczone i nieoczekiwany śniegu, co się czasami zdarza, nawet w okresie kwitnienia roślinności.

Sachalin lato jest bardzo krótkie i chłodne, towarzyszył niekończący się deszcz. Jest to spowodowane przez ruch lodu z Morza Ochockiego wzdłuż wschodniego wybrzeża na południe. Średnia temperatura w sierpniu w zakresie od +13 ° C na północy do +18 ° C w południowych regionów.

Jeśli mówimy o najbardziej przyjemnej i ciepłej porze roku na wyspie, jest to złota jesień. Miękkie słoneczna pogoda cieszy mieszkańców i odwiedzających wyspy i musi odpocząć. Zaskoczenie może być tylko krótkotrwałe zamrożenie sierpniu, które czasami występują w dolinie rzeki Tymi, a także silnej squally wiatr, powodując gwałtowną burzę. Oto uparty pogoda na Sachalinie.

reżim wytrącanie

Sachalin dość wilgotny klimat, z trzeciej opadów przypada w zimnych porach roku, w formie obfitych opadów śniegu.

W różnych częściach wyspy ilość deszczu i śniegu nie jest taka sama: roczna ilość opadów w północnych regionach jest 500-600 mm w dolinach środkowej części – 800-900 mm, w górach południowych regionach – 1000-1200 mm.

tryb wiatry

Zima na Sachalinie wiać silny i zimny, szczególnie północne i północno-zachodnie wiatry. A oni są najsilniejsze na północnym krańcu wyspy, wraz z głośnikami w działkach morze lądowych. Tutaj, prędkość wiatru wynosi 7-10 metrów na sekundę. Nieco słabszy niż są na zachodnim wybrzeżu wyspy – 5-7 m / s, a umiarkowana wschód (3-5 m / s) w Tym doliny (1,5-3,0 m / s). Typowe dla okresu letniego lub południowo południowo średnich prędkościach wiatru, która waha się od 2 do 6 m / sek.

Sachalin klimat silnie wpływa na kombinację reżimu niskiej temperatury i wiatrów zimowych, ponieważ to, co powoduje, że trudne warunki pogodowe na wyspie.

regiony klimatyczne

Monsoon rodzaju klimat z Sachalinu i wiele kilometrów południkowy długość wyspy jest umownie podzielona na kilka regionów klimatycznych. Spośród nich najbardziej komfortowe dla życia ludzi są Zachodnie Wybrzeże i zachodnie Sachalin Góry, środkowa część doliny TYM, zdominowany przez lekkich wiatrów i dużej liczbie słonecznych dni w roku.

Ponadto, najbardziej rozwiniętym obszarem jest południowa Sachalin, bardziej niż inne obszary nadające się do życia, odpoczynku w ciepłym sezonie, a także rolnictwa.

Czynniki wpływające na klimat wyspy

Klimat Sachalin głównie wpływa na położenie geograficzne wyspy między 46º i 54º N Siberian antycyklon dyktuje zimową pogodę z silnymi mrozami. Jest to szczególnie widoczne w centralnej części z umiarkowanym klimacie kontynentalnym. Cyklony z południa może przynieść potężne burze, znaczne zwiększenie akumulacji śniegu w południowych regionach.

Monsunowy klimat, ciepły i wilgotny w lecie, jest ze względu na położenie geograficzne wyspy pomiędzy Oceanem Spokojnym i kontynentu Eurazji. Górski określić prędkość i kierunek wiatru, chroniąc nizinnych i zachodniego wybrzeża od zimnych prądów powietrznych znad Morza Ochockiego. Wiosna Sachalin przewlekły, a jesień jest ciepła.

Lato ciepły Tsushima ciągu Japonia Morza tworzy kontrast pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Jest to również powód, z powodu których najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień i najzimniejszym – luty.

W ogóle, to piękny kraj jest zaskakując nie tylko krajobraz i naturalne piękno, ale także trudny klimat i niejednolitych warunków temperaturowych.