144 Shares 6848 views

Złamanie łopatki: objawy, leczenie, konsekwencje

Kość ramieniowa jest połączony z obojczykiem za pomocą łopatki. Kształt kości przypomina łopatę. To dało nazwę części szkieletu. Łopata – płaskie kostnego. Składa się z kilku części. W zależności od elementu został zniszczony przy uszkodzonym ostrza, i wybiera się terapii.


Przyczyny złamań

Ta część szkieletu jest bardzo często łamane. W roku jest zarejestrowany nie więcej niż 1,5% złamań łopatki w porównaniu do innych kości. Ale to nie znaczy, że składnikiem szkieletu należy traktować lekko.

Szkaplerz złamanie wymaga długotrwałego leczenia i rehabilitacji trudne. Najczęstszą przyczyną takiej szkody spada z powrotem. Jest to również łatwe do uzyskania tego typu złamania w bezpośrednim uderzeniem w łopatce.

sytuacje, kiedy to złamał kość w napięciu mięśni stawu barkowego czasami spełnione. Napięcie jest nadawany w tym przypadku, szyjki łopatki, i załamuje się pod ciężarem kości ramienia. Często taki problemem dla sportowców, którzy są zaangażowani w rzucanie piłki. Gdy poślizg ramiona takie urazy mogą wystąpić głębokie plecy.

Objawy choroby

Złamanie łopatki – to zawsze jest ból i obrzęk. Palpacyjne korpus wzmacniany dyskomfort w miejscu położenia kości. Podczas złamania szyjek czasami lekarz sondy ostrych krawędzi kości. Gdy przemieszczeniom barkowych krawędzie na ostrzy półokrągły i gładka.

Ruch urazie jest trudne, a jednocześnie starając się go podnieść znajduje się ostry ból. W niektórych przypadkach nie są zasinienie w miejscu zranienia. często pojawiają się w 2-3 dni.

Rozpoznawalnym objawem jest obrzęk w kształcie trójkąta. Na tej podstawie lekarz szybko ustalona z diagnozą. W zależności od rodzaju objawów pękania może zmienić lub występują w minimalnym manifestacji.

Złamanie procesu łopatki

Dzięki tej postaci szkody jest obserwowana deformacja pas. Wtedy nie ma krwotok. Proces nadplechevogo złamanie może ustalić z lekarzem poprzez badania palpacyjnego. Wygrywa przez skórę określa fragmenty. Uraz ten występuje najczęściej z silnym uderzeniem od góry do dołu bezpośrednio na ramieniu. Złamanie może nieść ze sobą i innych powikłań.

Również niezbyt często dziób złamanej kości. W tym przypadku istnieje wyraźna asymetria obręczy barkowej. Na badania palpacyjnego zwiększa ból. Charakterystyczne miejsce pęcznieje. Kiedy napięcie dłoni lub próba sprawiają, że ból w akcji kilkakrotnie wzrasta.

Dziób dodatek mogą być przemieszczane złamania. Dzieje się tak, gdy zerwanie więzadeł barku i obojczyka. Wraz ze złamaniem tym procesie jest często obserwowane przemieszczony ramię. To w połączeniu obrażeń, a leczenie odbywa się pierwsze 7-14 dni w szpitalu.

Złamanie szyjki łopatki

Ten rodzaj powikłań i rehabilitacji przynosi długoterminowe. Takie pęknięcie może być kompensowane bez niego. Pacjent często trzyma rękę ofiary zdrowe i przyciska ją do piersi. W obszarze ostrza działa jak obrzęk owalny. Na przełomie szyi bez przemieszczania pacjenta nie czuje ból w okolicy przedramienia. Reaguje na palpate pachy.

W przypadku gdy nie jest to złamanie z przemieszczeniem szkaplerz, istnieje kilka innych objawów:

 • ręka podana z wyprzedzeniem, a nie schowane;
 • stawu barkowego się kształt kulisty;
 • palpacyjne pacjent skarży się na ból w miejscu uderzenia;
 • bierne ruchy rąk nie są hamowane.

Na przełomie tego typu komplikacji mogą wymagać operacji. To jest rzadko używany, ale ma 100% z konieczności być potrzebne.

Każdy rodzaj urazu wymaga badań w szpitalu i natychmiastowego leczenia. Pacjent odczuwa ostry ból, gdy nie jest to złamanie łopatki. Objawy następnie stopniowo stuhayut, a osoba podchodzi z powodu kontuzji aż twarz powikłań choroby. Dlatego też, jeśli istnieje podejrzenie złamania, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

pierwsza pomoc

Jeśli nie było osoby z objawami sugerującymi złamania łopatki, po czym potrzebuje pomocy przed karetką lub transport pacjenta do szpitala na własną rękę:

 • daje żadnych tabletki Analgin środek przeciwbólowy ( „”, „” „Spazmalgon ibuprofen” pod niedopuszczalne uczucia mogą używać „Ketanovom”);
 • pod pachą umieścić mały tampon z waty lub wałka kilku skręconych bandaże;
 • do miejsca uszkodzenia do żadnego zimnego (żywność z zamrażalnika być wywierana przez pieluchę lub arkuszach, nie odmrożone skóry);
 • z kawałkiem tkaniny, aby położyć ręce mocowanie Bandaż dociskany piersi, więc będzie mógł uniknąć dalszych urazów naczyń krwionośnych i nerwów gruzu kości;
 • do szpitala w celu przeprowadzenia pacjenci potrzebują tylko w pozycji siedzącej.

Zasady te pomogą uniknąć dodatkowych komplikacji i silny ból dotkniętego osobiście.

Rozpoznanie choroby

Złamanie łopatki jest bardzo rzadkie, ale może zdefiniować dowolną urazu lub zabiegu chirurgicznego. Pacjentów wykonano badanie palpacyjne punktu uderzenia, a przy reakcji i opis wrażeń ofiar już utworzony obraz diagnozy przez lekarza.

Aby potwierdzić założeniami lekarzy przeprowadzone badanie rentgenowskie w dwóch projekcjach. Wyniki można w 100% potwierdzić lub zaprzeczyć wstępną diagnozę.

terapie

W każdym rodzaju złamania początkowo jest konieczne znieczulenie w miejscu uszkodzenia. W domu, trzeba wziąć znieczulenie pigułki. Szpital może zrobić zastrzyk „Novocain” w miejscu złamania.

Następnie bandaż wywierany nacisk za pomocą wałka na ramię. W ten sposób pacjent idzie 3-4 tygodni. Naprawa nie występuje w mniej niż 5-6 tygodni.

W ciężkich przypadkach operacja jest wykonywana z połączonych urazów. Metoda ta nie jest używany tak często, gdy zdiagnozowano złamanie łopatki. Leczenie i rehabilitacja po nim są bardziej złożone i dłużej.

rodzaje unieruchomienia

Mocowanie ręce w specjalnej pozycji pomaga utkane ostrze prawidłowo. Co jest potrzebne do unieruchamiania złamań łopatki? Fixation tynkiem obecnie stosowane bardzo rzadko.

Nowoczesny odpowiednik takiego unieruchomienia jest znacznie wygodniejsze. Skóra pod nim oddycha, i nie ma pieluszkowe, zwłaszcza w okresie letnim. Również, gdy nakładanie pacjenta bandaż przeżywa mniejszy dyskomfort i ból. Procedura jest szybka. Z takim dogodnym bandaża sukni i poruszać.

W związku z tym dyskomfort doświadczane przez pacjentów podczas noszenia minimalne. W połączeniu z noszenia bandaże desault wyposażone gimnastyka lecznicza na ramionach. Najczęściej jest ona wykonywana dla kości dłoni i łokcia.

Na przełomie szyi odbywa się w kilku innych sposobów unieruchomienia. Wdrożone ramię mocowania ucieczce poprzez magistralę. W pierwszym następuje przemieszczenie szyjki szkieletowe rozciągające. Ta procedura trwa około 4 tygodni. Następnie ręcznie umieszcza się na specjalnym poduszki i wykonano gimnastyka kolejne 2 tygodnie. Zabieg ten jest bardzo męczące pacjenta i rehabilitacji jest opóźnione o 5-6 tygodnie.

Powikłania po urazie

Punktem zwrotnym ostrza nie jest tak nieszkodliwe, jak się wydaje. Podczas leczenia może wystąpić przemieszczone kości przedramienia. Wynika to ze względu na niemożność utrzymania fragmenty głowicy ostrza kości ramienia.

Podczas tych urazów doznał chrząstki w stawie barkowym. Z biegiem czasu, pacjent w tym miejscu mogą rozwijać zapalenie stawów. Przesiedleńcy twarze złamanie odkształceniu ostrza. Następnie kości nie może poruszać się swobodnie w żebra. Towarzyszy temu ból i nieprzyjemne chrupnięcie.

Operacja może spowodować:

 • przewlekłe zwichnięcia;
 • zanik mięśni;
 • międzyżebrowe nerwobóle;
 • sztywność ruchu ramienia.

Ale jeśli czas nie przeprowadza operację, osoba może całkowicie stracić skuteczność i pozostają wyłączone. Ważne jest, aby reagować w czasie do złamania łopatki. Konsekwencje negatywnym charakterze następnie zostaną zredukowane do minimum.

Głównym okres – Rehabilitacja

Od pierwszych dni unieruchomienia jest niezbędne do czynienia z fizjoterapii. W tym przypadku, nie powodują negatywnego wpływu na złamaną łopatki. Rehabilitacja powinna być przeprowadzona przez ekspertów. Niezależnie bez ćwiczeń nie trzeba, albo może spowodować uszkodzenie kości zagrożonym.

Pod nadzorem doświadczonego lekarza jest konieczna, aby spędzić kilka sesji. Następnie można kontynuować ćwiczenia w domu. Należy zacząć od kilku ćwiczeń dla palców. Wszystkie zabiegi są wykonywane, a obciążenie w zwolnionym tempie.

W tym okresie trzeba być ograniczone zgięcie i rozbudowa palców. Można również wykonać ruch kołowy z pędzlem. Ćwiczenia powinny trwać nie krócej niż 15 minut. W dniu zrobić 4-5 powtórzeń.

10 dni po urazie można przystąpić do ćwiczeń mięśni naramiennych. W tym celu odbywa się powoli podnosić swoje ręce, kiedy czujesz ból. Zdarza się, że po 2 tygodniach noszenia bandaże desault ona zmieniona na kosynochny typu mocowania. W tym przypadku zakres ćwiczeń może być nieco rozszerzony.

Podczas noszenia opatrunku desault lekarz może przepisać fizjoterapii przejście. W tym przypadku należy użyć UHF i terapii magnetycznej. Zabiegi pomagają złagodzić stany zapalne i usunąć ból. Ponadto, gojenie kości jest znacznie szybsze.

Odzyskiwanie po usunięciu unieruchomienia

W tym okresie rehabilitacji i średniej intensywności ćwiczeń na pierwszy plan. Jeśli czas rehabilitacji i prawidłowo, zdolność do pracy, aby w pełni odzyskać w ciągu kilku tygodni.

intensywność ćwiczeń jest stale rośnie, i zachęciła do używania sprzętu sportowego:

 • kule;
 • drewnianych i z tworzyw sztucznych pałeczek;
 • guma sportowe;
 • ekspandery;
 • małe gumowe kulki do ćwiczenia dłoni i palców.

Wszystko rehabilitacja ma na celu przywrócenie pracę osłabionych mięśni i stawów. Witamy lekcja w wodzie. Zatem pacjent odczuwa mniejszy stres, a rehabilitacja może być przedłużony do 40 minut.

Po pierwsze, lepiej trzymać ćwiczenia w łazience, w ciepłej wodzie. W tym przypadku, na parze mięśnie i łatwiejsza do rozciągania się i kurczenia. Po kilku sesjach można rozpocząć pływanie w basenie lub staw w lecie.

Nie trzeba najpierw dać silnego stresu na organizm. Głównym celem – stopniowe odzyskiwanie wszystkich grup mięśni i stawów.