670 Shares 9255 views

Skupia się na nauce, magii czy magii?

Koncentruje się na zabawnym i dowcipnym rebusie, który widz musi rozwiązać w ciągu kilku sekund. Ponieważ prawo gatunku wymaga szybkości, natychmiastowości. Publiczność nie ma czasu na zrozumienie tego, co zobaczyli. Jedna magia podąża za drugim i wydaje się, że zwyczajowo ustalony światowy porządek zapada pod naciskiem kolejnych niesamowitych przemian.

Pierwsze sztuczki (starożytny Egipt)

Skały na brzegach Nilu i wycięte w nich około 1260 pne. E. Świątynia Abu Simbel … Można uznać pierwsze iluzoryczne urządzenie, które jest znane ludziom. Dwa razy w roku, w swoje urodziny iw dniu przystąpienia do tronu, pojawił się w niej faraon Ramzes II. Tajemnicza atmosfera, setki ludzi w oczekiwaniu na cud, świątyni kapłani czyta starożytne czary i magiczne formuły. Wzywają słońce do przełamania chmur i ujawnienia się ludom faraona. I zdarza się cud. W odpowiednim momencie, jak gdyby posłuszne kapłanom, ukośne promienie słoneczne przebijają otwarcie wąskich drzwi, wnikają w ciemny pokój i oświetlają postać władcy w ciemności.

Tak więc ceremonia została opisana przez starożytnych papirusów. Odpowiedź na tę tajemnicę odkryli naukowcy z cywilizacji starożytnej dopiero w dwudziestym wieku. Prehistorycy architekci wiedzieli dokładnie, gdzie iw tym czasie w dniach ceremonii wzrasta tarcza słoneczna. Zdołali orientować drzwi świątyni zgodnie z ruchem słońca, przez który promień wniknął do pokoju i pokoju, w którym znajdował się Ramzes II. Efekt tej iluzji był oszałamiający – ci, którzy szczerze sądzili, że sam lumines wskazuje władcę.

Ten historyczny fakt może dać jedną z możliwych odpowiedzi na pytanie: "Co to jest fokus?" Być może jest to wykorzystanie zgromadzonej wiedzy, aby osiągnąć pożądany efekt! Taka odpowiedź jest całkiem możliwe.

Manipulatory starożytnej Grecji

Mistyczne złudzenia kapłanów nie mogły pozostać niezauważone. W starożytnej Grecji magicy pojawili się podczas wojen grecko-perskich. Ale oni pokazali sztukę nie w świątyniach, ale na terenach targowych. Zaskakująco, w pismach algorytmu gramatyki i retoryki Alkifrona (III wiek nej) wspomina się o sztuce, która przetrwała do dziś. W swojej książce opisuje, jak wędrowny mag położył trzy kubki na stole i położył trzy kamyczki. Niezwykle kamienie poruszyły się – były pod jednym kubkiem, a potem znikły i znajdowały się w ustach magika. I po tym zupełnie zniknęli, ale iluzjonista zaczął wynosić je z kieszeni, uszu lub włosów widzów. Publiczność się roześmiał i zaskoczony był zwinnością wykonawcy, ponieważ sztuczki są przede wszystkim dowcipne i zabawne.

Złudzenie między nauką a szarlatanry

Rozwój sztuki iluzjonistycznej w średniowiecznej Europie poszedł w parze z całkowicie naukowymi eksperymentami. Nikt nie odróżniał się tam, gdzie magia i skandery, a gdzie eksperymenty w dziedzinie chemii czy optyki. To obejmowało wielu sławnych ludzi, których imiona przetrwały do dziś. Znany astrolog i fortunter Michel Nostradamus (1503-1566) nie wahał się pokazać sztuczek. To oczywiście wzmocniło stopień jego oddziaływania na społeczeństwo, który pandemicznie podchodzi do cuda i tajemniczych zjawisk. Jest opis optycznego doświadczenia, które wykazał wielki mistyk. Przez otwór w suficie, asystenci opuścili lalkę, a następnie zostali zniesieni i luk został zamknięty. Publiczność obejrzała go przez wąską krakię w ścianie, w którą był zamontowany trójkątny przezroczysty pryzmat. Dało "odwrócony" efekt. Wydawało się, że lalka podnosi się z dołu i znika tam. Wtedy publiczność została wpuszczona do pokoju, sprawdzając podłogę. Ale to było zrobione z kamieni, ja i jakieś sekretne luki w nim były nieobecne.

Odbicie w dziełach sztuki

Popularność nieudolnych pokazów stała się tak szeroka w średniowieczu, że wielu pisarzy i artystów nie mogło zignorować tego tematu. W swoich pracach odbijały się w momentach zawierających elementy magii lub sztuczek. Nauka, magia czy sztuka – trudno jest podać krótką definicję tego zjawiska. Ale w dobrze znanych dziełach klasowych widać ich wpływ na kulturę średniowieczną.

Holenderski artysta Peter Bruegel Starszy (ok. 1525-1569) w jednym ze swoich obrazów obrazuje obalenie magika z tronu. Stray artyści zostali przedstawieni na płótnie pod postacią diabłów. Inny Holender, Hieronymus Bosch (1450-1516), w swoich pracach również zwrócił się do obrazu zbłąkanych magików, czarodziejów i czarowników.

Konserwantką kultury średniowiecznej Goethe (1749-1832) w Faustie malują również magiczne obrazy średniowiecza. Wino, które wypływa ze stołu i zapala się, uwolnione od pętli Margarity. Wyruszył, niosąc głowę w dłoniach. Wszystkie te sztuczki stały się podstawą repertuaru artystów pokazujących sztuczki. Jak długo ich tajne i atrakcyjne? Najwyraźniej, w pragnieniu ludzi, aby wnikli w tajemnicę i nieodpartą wiarę w cuda.

Penetracja w Rosji

Pierwsze poważne złudzenia w Rosji miały miejsce z udziałem zagranicznych gości wykonawców. Byli oni trzymani w największych teatrach tamtych czasów. W Moskwie była to siedziba Teatru Maly, aw Petersburgu pojawiły się złudzenia z zagranicy na scenie Teatru Aleksandra. W tym czasie złudna sztuka została przekształcona. Zaczęła szeroko korzystać z innowacji technicznych tego czasu. Dni minęły, kiedy wielu magów i czarowników były tanie targi. We wszystkich dostępnych sposobach doprowadziły odbiorców do idei, że sztuczki są poważne.

Turystyka zagraniczna w Rosji

Szczególnie bogatych w demonstrację w Rosji, takie poglądy były XIX wieku. Wielu artystów były prawdziwymi wielkimi mistrzami ich gatunku.

Karl Hermann jest przedstawicielem słynnej rodziny europejskich czarowników. Był artystyczny, podczas pokazów żartował i zwrócił widzów do swoich asystentów. Jednocześnie był jednym z pierwszych, którzy używali dużego sprzętu iluzji. W jego repertuarze był podstęp "Chłopiec w powietrzu" – wykonawca pochylił dłoń na długim biegunie. Jednocześnie nogi zerwały się z ziemi. Na prośbę widzów z tej samej butelki artysta nalał różne napoje – potem mleko do szampana.

Karl Mekgold, który przybył na tournee do Moskwy, wygrał tak wielką publiczność, że w tym czasie gazety porównywały go do Schillera i Mozarta w sztuce. W rękach artysty miedziana moneta zmieniła się w żabę, która z kolei stała się kanarką. Publiczność dała szalikom artyści, zegarki, ozdoby. Wszystkie te rzeczy były w skrzypcach, które wisiały na ścianie w zamkniętym przypadku.

Duchy i magik Bartolomeo Bosco pokonały wymagających widzów. Jego pomysły na egipską magię wywołały entuzjastyczne reakcje. Sam aktor pojawił się przed publicznością w garniturze bez rękawów. Wszystkie użyte przez niego rekwizyty były bardzo proste – otwarte stoliki na cienkich nogach, brak obrusów, w których można coś ukryć. Wydawało się, że rzeczy naprawdę znikają i pojawiają się, posłusznie pragnieniu artysty. Widzowie zgodzili się jednomyślnie, że eksperymenty Bosco (sztuczek) wykazały magię.

Pierwsi rosyjscy magowie

Rosyjscy magicy nie pozostawali za obcymi kolegami. Historia zachowała nazwy niektórych z nich. W 1828 r. Za Bramą Rogozhskaya była arena przynęty na zwierzęta. Był pewien Karasev mówiąc – pokazał "nadzwyczajne mechaniczne eksperymenty". Pod nadzorem widzów artysta ukrył się w pudełku chronometru ręcznego, ale zniknął. Na miejscu pojawił się ptak. Ozdoba ukryta w tym samym pudełku była w kieszeni widza.

W innym amfiteatrze, w Bramie Twerskiej, wykonał mag Solovyov. W playbill nazwał się "fireproof man". Jego doświadczenia (sztuczki) były związane z ogniem.

W 1835 roku były mechanik Nikulin pokazał swoje magiczne przedstawienie na scenie Teatru Maly w Moskwie. Wykwalifikowany mistrz, wykorzystywał w swoich spektaklach wiele samodzielnych urządzeń iluzji. W tym samym roku otrzymano również informacje na temat występów takich rosyjskich wyznawców, jak Kuparenko, Vasily Korchagin i Ivan Martin.

Chociaż ważne jest, aby pamiętać, że społeczeństwo było chłodniej świadome przemówień rodzimych artystów rosyjskich niż przedstawienia swoich zagranicznych kolegów. Słowniki języka rosyjskiego odzwierciedlają stosunek do tej formy sztuki w Rosji poprzez znaczenie słowa "fokus" – buffoonery, kłopoty, oszustwa.

W okresie radzieckim

Bez wątpienia najpotężniejszym rozwojem była iluzoryczna sztuka w Związku Radzieckim. Powstały nowe iluzje i małe numery. Stopniowo chwytliwe imiona obcych zagranicznych rosyjskich magików stały się przeszłością. Zmieniony i sam stosunek do artystów, i zrozumienie, co jest fokusem. Magiczne i mistyczne tło tego zjawiska pozostało w przeszłości. Najlepsi przedstawiciele gatunku wydawali się zapraszać widzów do gry i powiedzieli: "Teraz będziesz oszukany, ale możesz odkryć to oszustwo".

Wśród tych mistrzów słynny iluzjonista E. T. Kio, pierwsza radziecka kobieta iluzjonista, Cleo Dorothy (Claudia Karasik). Anatoly Sokol wspaniale kontynuował tradycję wykorzystania nowinek technicznych w iluzji. Otar Ratiani stworzył oryginalną atrakcję "Niewidzialnego Człowieka" na podstawie powieści H. Wellsa. Kolejnym dziełem iluzji sowieckiego cyrku jest "Wodna Wróżka" Ilyi Simvolkov. I w finale Anatolija Shag-Nowozilowa, na arenie cyrkowej pojawiło się całe pole tańców żytnich i ludowych. Artyści radzieckiego cyrku nie tylko pokazywali sztuczki – rozwinęli sztukę, uczyniły to społecznie i tematycznie.

Cuda nie kończą się tam.

Więc co to jest apel do sztuczek? Magia własnymi rękami może sprawić, że wszyscy – najwyraźniej, to ich popularność i długowieczność. Przecież nie musi stać się profesjonalnym czarodziejem artystów. Duża liczba dostępnych literatur pozwala na proste, ale spektakularne akrobacje. Tak, a główne rekwizyty tego nie będą potrzebne – talię kart, chustkę, kilka monet lub kulek. I zaskoczone oczy publiczności, podobnie jak maszyna czasu, potrafią przenieść wykonawcę do tysiącleci na głębokość wieków. W końcu starożytni Egipcjanie obserwowali cuda dokonane w świątyni Faraona Ramzesa w 1260 pne.