148 Shares 8588 views

Herb Gruzji: historia i nowoczesność

W 2004 r. Zatwierdzono nowoczesny herb Gruzji. Jest to duża czerwona tarcza, która jest wspierana przez dwa złote lwy. Na nim znajduje się obraz srebrnej figury św. Jerzego (głównego patrona państwa), który zabija włócznią smoka. Nad, nad tarczą, jest złotą koroną gruzińską. Współczesna herb został stworzony pod wpływem tradycji kulturalnych. Dlatego, aby zrozumieć, co symbolizuje każdy z jej elementów, powinniśmy wziąć pod uwagę heraldyczną historię ziem gruzińskich.


Starożytna historia i heraldyka Gruzji

Nawet jeszcze przed naszą erą na nowoczesnym terytorium Gruzji istniały dwa królestwa: Iberyjczyk i Colchis. Sztandar władcy Colchis Vakhtang I jest jedną z najstarszych reliktów. Później grunty gruzińskie były częścią różnych państw: Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum, Kalifatu Arabskiego. Ale najbliższe związki nawiązano z Wielką Armenią. Pod jej wpływem przyjęto chrześcijaństwo w Gruzji. I po raz pierwszy w symbolice dynastii panującej Bagrationi pojawia się obraz Chiton Pana. Ta sama figura była głównym elementem herbu Vakhtang VI. Godło dynastii Bagrationi było tarczą, po której stały dwa lwy. W czterech polach osłony znajdowały się następujące obrazy: złota moc, harfa, pasek, berło krzyżowe i szabla.

W tym czasie pojawia się również obraz św. Jerzego Zwycięskiego – najbardziej czczony spośród świętych na terytorium Gruzji i Osetii. Pojawienie się legendy o św. Jerzego Zwycięstwa związane jest z działalnością św. Niny (IV wiek).

Herb gruzińskiego królestwa

Herb Gruzji w XIX wieku. Była kombinacją symboli ziem kaukaskich, które w tamtych czasach były częścią Imperium Rosyjskiego.

 • Pierwsza część symbolizowała Iverię. Na czerwonym tle pokazano srebrzystego konia. W dwóch narożach umieszczono ośmioramienne gwiazdy.
 • Druga część tarczy symbolizowała Kartaliniya. Na złotym tle przedstawiona była góra oddychająca płomieniem. Przebito ją dwiema czarnymi strzałkami.
 • Część trzecia jest symbolem terytoriów Kabardów. Na niebieskim tle przedstawiono małą złotą tarczę. Położył się na dwóch srebrnych strzałkach. W środku tarczy rysowany był czerwony półksiężyc.
 • Czwarta część jest symbolem Armenii. Na złotym tle wyciągnął czerwony lew, koronowany koroną.
 • Koniec symbolu symbolizował ziemie książąt Czerkasów i Gorskich. Na złotym tle był jakiś Circassian, który siedział na czarnym koniu galopującym.
 • Na środkowej tarczy była herb Gruzji. Na obrazie George był Zwycięski, przebijając włócznię smoka.

Herb Gruzinskiej Republiki Demokratycznej

Zastanów się nad flagą i herbem Gruzji w latach 1918-1921. Należy zauważyć, że Gruzja Demokratyczna Republika została utworzona na terenie regionu Batumi i dwóch prowincji: Tiflis i Kutaisi. Autorami głównych symboli nowej formacji byli: IA Sharleman i Ya I. Nikoladze.

Herb Gruzji w latach 1918-1921. Była gwiazdą z siedmioma końcami. W jego środku była brązowa tarcza, na której pokazano George'a Zwycięskiego, siedzącego na białym koniu. W prawej ręce trzymał włócznię złota, aw lewej – tarczę. Ponad św. Jerzego przedstawiono ośmioramienne gwiazdy (5 sztuk), a także miesiąc i słońce.

Flaga Gruzji w latach 1918-1921. Był płótno (ciemny odcień czerwieni). W lewym górnym rogu były dwa pasma: czarno -białe. Symbolizowały główne kolory królestwa Kartli-Kachetii.

Flaga i herbu Gruzji w okresie radzieckim

Gruziński SSR został ogłoszony w 1921 r. Autorami herbu były IA Charleman i EE Lansere. Byli jednym z założycieli gruzińskiej Republiki Demokratycznej w 1918 r. Dlatego też herby GSSR różniły się znacząco od innych symboli socjalistycznych. To brzmiało bardziej niż tradycyjne radzieckie motywy.

W 1990 r. Główny symbol republiki zyskuje jeszcze bardziej narodowe motywy. Dokładny opis herbu Gruzji w latach 1990-2004. Można znaleźć w poprawkach do konstytucji GSPC. Był siedmioramienną gwiazdą ozdobioną ozdobami. W środku został narysowany koło koloru drewna kłowego. Na białym koniu, który stanął na szczycie góry, stał się św. W ręku Pobedonosets trzymał włócznię. Na górze znajdowało się pięć ośmioramiennych, srebrnych gwiazd, księżyca i słońca.

Współczesny herb Gruzji: znaczenie

Główne elementy nowoczesnego herbu tego państwa:

 • Czerwona tarcza.
 • Srebrna postać św. Jerzego (patrona państwa).
 • Korona gruzińska (symbol dynastii Bagrationi).
 • Złote lwy podtrzymujące tarczę.
 • Napis: "Siła Jedności".

George Zwycięzca w gruzowskiej herbie jest symbolem chrześcijańskich tradycji i wartości. Wizerunek tego świętego uosabia siłę, wolę i jedność ludu.
Główne kolory – czerwony i złoty – przenoszą siłę i bogactwo. Jednocześnie, gruziński herbu zawiera białe i srebrne odcienie. Symbolizują czystość i siłę ludzi w ich stanie.