788 Shares 7851 views

"Raptor" F-22 (F-22 raptor) – piąty generacji wielozadaniowych myśliwski

Na początku września 1997 roku zadebiutowała lot myśliwca „Raptor” F-22. Pomimo zlopyhaniya wielu ekspertów krajowych i zagranicznych, doskonałe właściwości lotu samolotu, ale kilka lat temu został ostatecznie wycofany z produkcji. I to nie tyle w jego oszałamiające drogie, ale z wypadków powstałych w trakcie jego eksploatacji.

Cios dla podatników

Historia, która ukrywa „raptor” F-22, mogą zostać opublikowane w książkach przygodowych. To wszystko przeplata: nieustępliwości Kongresu USA, a napady złości deweloperzy, którzy zostali zmuszeni do połączenia nie nakładają się, a entuzjazm pierwszego lotu i tajemnicza śmierć pilotów, i trwałego ograniczenia obciążeń eksploatacyjnych … Suma, która jest przeznaczana na rozwój samolotów przekroczyła 70 mld dolarów według oficjalnych raportów.

Gdzie poszedł początki

projekt techniczny na utworzenie nowego samolotu F-22 projektantów Raptor amerykańskich wrócił w 1981 roku, ale klienci w obliczu rządu byli w pełni świadomi (ale nie wszystkich), że rozwój, w najlepszym razie, opóźnione przez kilka dziesięcioleci. W zasadzie, Air Force właśnie w tych latach otrzymał zupełnie nowe F-15, cechy, które powinny wystarczyć na kilka lat. Dlatego Waszyngton prostu chcieliśmy dostać się technikę, która byłaby całkowicie przewyższa zarówno Radziecki i europejskim. Politycy marzą o bardzo wszechstronnym samolotów, które mogłyby działać jako myśliwca i samolot szturmowy. Jak to się stało? Cię sądzić.

Restrukturyzacja nigdy się nie kończy

Przez farsz instrumentu zostały zaprezentowane po prostu nie do pomyślenia przy wymagań czasowych. Tak więc, komputer pokładowy miał mieć pojemność co najmniej 10 GFLOPS i pamięć do jednego gigabajta. Muszę powiedzieć, że twórcy byli w stanie rozwiązać takie trywialne problemy za pomocą prostego procesora i486. Ale potem wojsko czekał na cios: w 1996 roku, zaledwie rok przed pierwszym lotem, korporacja „Intel” ogłosił wycofywanie przestarzałych modeli. Tymczasem Pentagon pierwotnie oczekiwano otrzyma co najmniej 1200 samolotów, z których każdy wymagany 80 procesorów (!). Skąd oni biorą to? Lockheed Martin wielokrotnie starał się „wycisnąć” z twórcami, ale „Intel” był twardy orzech do zgryzienia i nie chcą produkować bardzo przestarzały sprzęt w małych partiach.

I dlatego musiałem szybko przepisać całe oprogramowanie dla nowego procesora. Tylko na zmianę, według oficjalnych danych, musiał wydać co najmniej miliard dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, „nieograniczone limity czasowe” były cholernie kosztowna sprawa. A to był dopiero początek. Rzeczywiście, myśliwiec piątej generacji …

Oblicz i rzucić kilka łez

Wojskowy sami marzyli o vundervaffe, którego koszt nie przekroczy 40 mln $ za samolotem. Ale cena stale rośnie, a ponieważ Pentagon musiał ograniczyć swoje apetyty. Po 187 samolotów (i została ograniczona produkcja) został zbudowany w 2011 roku, stało się jasne, że koszt jednej maszynie więcej niż $ 150 milionów dolarów. Więc koszt F-22 Raptor „” „przekroczył” (i dużo) nawet stopy F-117 (znany również jako „lame goblin”), który został uznany w celu rejestracji na wskaźniku. Jednakże, ta maszyna ma jeszcze znacznie więcej pozytywnych cech niż model 117, który amerykański piloci sami szacunkiem stylu „latający żelaza”.

Zestaw sprzeczności

Czysto hipotetycznie, jako „Raptor” F-22 nie został jeszcze w prawdziwej walce, samolot jest bardzo dobre w niebie. Z punktu widzenia przejrzystości radaru nie jest tak bardzo różni się od „standardowych” maszynach. Atak z punktu widzenia płaszczyźnie – po prostu nonsens, ponieważ te pieniądze można kupić co najmniej kilkanaście konwencjonalny samolot szturmowy, koszty konserwacji, która jest setki razy mniej (!).

A wszystko to nie jest wynikiem braku profesjonalizmu projektantów. Amerykanie zawsze zrobić dobry samolot, doświadczenie w tej dziedzinie, nie zabrać. Właśnie w tym czasie programiści musieli wykonać pierwszy lot z samochodu zestaw kompromisów. A to, jak można zrozumieć wszelkie technicznie doświadczonych ludzi, nigdy do niczego dobrego nie.

droga kompromisu

Tak, musiałem ciągle iść do pogorszenia wydajności. Na przykład, „Raptor” F-22 ma zewnętrzną zawieszeniu za napad z bronią bomba pocisk, który zmniejsza jego wartość na zero. Poszło ponieważ zależy od dostępności samolotu zawiesina stała się doskonale niewidoczny dla radarów. Jak widać maszyna do nowoczesnych systemów wykrywania radaru, nie jest znany jako „walka” użytkowania „raptor” do tej pory jest ograniczone do symulacji komputerowej.

A ponieważ wszystkie „nadzienie” znajduje się w wewnętrznych komorach. Wszystkie cztery z nich. Dwa – jeden pocisk, pozostałe dwa – dwa. Ponadto, zgodnie z wymaganiami klienta, powinny rozpocząć się w ataku, a ucieleśnieniem wojownikiem. W rezultacie, to muszą stworzyć wyrafinowany urządzenie, które może „wypchnąć” pocisk z prędkością ponaddźwiękową. I odbywa się to raz w dwóch fazach. Pierwszy mocny siłownik pneumatyczny dosłownie powala broń z zewnętrznej warstwy sprężonego powietrza, po czym usuwa się hydrauliczny pocisku na jego torze.

Dowódcy Sił Powietrznych USA chciał reakcja czas mądry mechanizm ten nie powinien przekraczać 0,2 sekundy. To właśnie, mimo herkulesowe wysiłki inżynierów i naukowców, w praktyce wartość ta wynosi 0,9 sekundy. I to nie w powolnym mechaniki: jeśli rakieta do pchania prędkość dopalacz szybciej jest jej zniszczenie. Tak że reakcja samolotu, by tak rzec, powolny.

Należy zauważyć, że taki zaskakujący metę nie wszystkie pociski i nie we wszystkich trybach lotu: atak ziemia jest aktywna więcej niż prostego urządzenia. Nie wdając się w szczegóły, otwartej bomb bay, rakieta jest umieszczone na szynach, a wraz z nimi początek startu pocisku, jeśli to konieczne.

Wyznaczenie priorytetów

W końcu wszystko zejść, tak że samolot F-22 „Raptor” na deskach kreślarskich nie odejdzie, ale dlatego, że coś musi być uśmiercane. Naukowcy otrzymali zadanie, aby zmaksymalizować wydajność locie myśliwca. Następnie inżynierowie postanowili wykorzystać silniki ze zmienną ciąg wektorowany i znacząco poprawił kontury płatowca. Z jakiegoś powodu, Amerykanie wolą pozostać tylko w pionowym zmiany oporową (nasz Su-35, na przykład, można zmienić go w kierunku poziomym).

Niewidoczny na ekranach radarów umieszczone w drugim miejscu. W przeciwieństwie do „lame Goblina”, czyli F-117, zostały wykorzystane, tak aby nie zaszkodzić klasyczny kształt kadłuba, a nie obrócić samolot żelaza pod względem aerodynamiki. Cofając się od tematu, na przykład, że w 1990 roku, kiedy produkcja „Night Hawk” został pośpiesznie złożone, wszystkie pieniądze z tego programu zostało odziedziczone z „Raptor”. Istnieje teoria, że obszar rozpraszania w F-22 Raptor 0,3 m². W „Goblin”, liczba ta wahała się od 0,01 do 0,0025 m². Ale „Raptor” postanowił jednak zrobić samolotem, zamiast lotnego żelaza. Mówiąc najprościej, firma Lockheed Martin, tym razem postanowiłem nie testować cierpliwość Kongresu.

Jednak normalny kompromis pomiędzy dokładnością i ukrycia zamachu nadal nie działa. Nawet znaleźć rozwiązanie dużo pieniędzy zostało wydane. Tak więc, ze względu na „Raptor” w czasie stworzyliśmy „inteligentnych” bomb kierowanych do celu przez GPS. Fakt, że drzwi bombowe są małe F-22 po prostu nie pasuje do normalnego bomba aktywnego kierowania. W przypadku korzystania z „prostym” amunicji sugestywny obiektu uderzony przez wiązkę laserową, cały niewidzialny samolot leci w błoto. Więc pomoc satelita był niemal jedynym możliwym rozwiązaniem tego problemu.

W ogóle, bomba okazało imponująca: może latać na odległość do 30 kilometrów od punktu zrzutu, odchylenie od celu jest mniejsza niż 11 metrów. Ściśle mówiąc, jest to rakieta, sztywno przywiązany do konkretnych współrzędnych powierzchni Ziemi. Więc jeśli celem jest manewrować, uderzył jej myśliwiec piątej generacji będą mogli, jeśli mało prawdopodobne. Co znowu kładzie kres ataku swoich umiejętności. Nie jest to jednak jedyna negatywna. Trafić na „inteligentne” bomby stacjonarną cel, „Raptor” ma lecieć tuż pod nosem sił obrony powietrznej wroga. Tak, że dodatkowe obciążenie w drzwiach samochodu bombowych były bardziej obciążony i pocisków specjalnie zaprojektowane właśnie do zwalczania obrony przeciwlotniczej.

napaść słabość

Warto zauważyć, że wszechstronny F-22 „Raptor”, których cechy, rozumiemy, nie ma żadnego specjalnego sprzętu do wykrywania i śledzenia celów naziemnych, co znowu zmniejsza jego szanse szturmowe do minimum. W ogóle, a nie do winy projektantów: początkowo podobny sprzęt w samolocie był, ale został wycofany z budową zamówienie Pentagonu, gdy koszt programu bardzo dużo wolnego skalę. Do kredytu z inżynierów „Lockheed Martin,” Muszę powiedzieć, że co najmniej podstawowe narzędzia do precyzyjnego bombardowania, były jeszcze w stanie utrzymać. Tak więc, do samolotu, tam są wszystkie niezbędne opcje, które pozwalają szybko i bez straty mimo koniecznej do podłączenia urządzeń pokładowych, jeśli będzie ona dawać dobre przełożonych.

Jednak, jak dotąd podstawowym środkiem niszczenia celów na ziemi jest tak samo z powyższych bomb GPS, których skuteczność jest wysoka, ale tylko wtedy, gdy pracuje się z nieruchomych obiektów. W ogóle, to jest powód, dlaczego „Raptors” nie brał udziału w operacjach wojskowych USA w Afganistanie jest taka sama. Kto jest tam złapać na GPS? Tak również z tego powodu, że Amerykanie uzbrojeni stoją stare F-16, odpowiedni zamiennik, który nie ma.

Ogólnie rzecz biorąc, w związku z wojną w Iraku, gdzie wojsko USA spotkał się mniej lub bardziej poważnego przeciwnika, który miał lotnictwa, nasuwa tylko jeden wniosek: użycie F-22 do wojny z krajami Trzeciego Świata – zupełny nonsens. Obserwować lot samolotu są niemal więcej niż kilka starych F-15, które z powodzeniem wykonują te same zadania.

System podtrzymywania życia pilota

Może się wydawać, że US Air Force otrzymała samochód, który jest zbiorem absurdów technicznych. W zasadzie podstawą niniejszej opinii jest, ale w rzeczywistości, technika ta zawiera wiele zaawansowanych technologii. To właśnie one są tak „surowe”, że wszystkie zalety podane do nich – nic w obliczu problemów, które oni stworzyli. Nowe pozycje są skomplikowane, kosztowne i kapryśna w debugowania. Jednym z najbardziej typowym przykładem jest specjalny kombinezon pilota podtrzymywania życia. W rzeczywistości, to „garnitur” w złożoności prawie przewyższa skafander.

System jest tak wyszukane, że musi działać przy użyciu zdecydowanie najsłabszy komputer. Jeśli to się nie powiedzie, istnieje możliwość ręcznego przełączania do ręcznego sterowania (obecnie przełącznik jest automatycznie). Ale już w pierwszym badaniu w jednostkach bojowych pilotów szefem był już dziesiątki raportów z pilotów z prośbami przeszczepić je c Boeing Lockheed F-22 Raptor na coś bardziej odpowiedniego. Fakt, że wlot i wylot manewrów z silnym przeciążeniem wszystkich pilotów doświadczył ostrego niedotlenienia, na granicy omdlenia. Wtedy urzędnicy wojskowi nie dołączać żadnych skarg znaczenie. To dopiero w 2010 roku, gdy pilot był „słaby” i po prostu upadł w wyprowadzeniu „Raptor” zakrętu. W rezultacie samochód rozbił, mężczyzna został zabity.

Okazało się później, że krwawienie z układu i powietrza wylotowego w kolorze pilota słabo rozwinięty. Dokładniej, „Khimich” zawór: z powodu jej czasu antenowego na nie prawidłowo wykrwawił nieodpowiedniej pracy, co powoduje, że ludzie są po prostu wyciska nadmiar ciśnienia. I przeciążenie było tak silne, że nawet skompresowane pęcherzyki płuc. W rezultacie, sto pięćdziesiąt samochodów, które były w tym czasie w szeregach, musiał pilnie ponownie Equip. Więcej niż rok „Raptor” został surowo zabronione wspiąć się ponad pięć tysięcy metrów (z pułapu 20 mln).

Wyciągnięte wnioski

Uważa się, że do tej pory, że samochód wydaje się być doprowadzone do stanu końcowego. Ale pytanie pozostaje otwarte – co by wydawać tyle pieniędzy na rozwój tego samolotu. Hipotetycznie idealny wojownik może być zastąpiony przez pokolenia samolotów 4 ++, a ich atak na Pentagon i możliwości nie starają się pamiętać po raz kolejny.

Jednak nie powinniśmy się oszukiwać: nieprzyjemny lekcja Amerykanie nauczyli nie było złe. Gdy F-35 konstrukcja, zwrotność postanowiliśmy poświęcić na rzecz stealth. Klient następnie postanowił, że takie idealne właściwości użytkowe nie są tak niezbędne dla wysokiej wydajności dyspersji sygnału RF. Jednak tym razem Amerykanie doszli do innych prowizji, ale pytanie teraz nie chodzi o to, że … Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że teraz w pełni przetestowane naszą PAK-FA. Najprawdopodobniej nasi projektanci byli w stanie wziąć pod uwagę negatywne doświadczenia podmiotów zagranicznych i mało prawdopodobne, aby powtórzyć swoje błędy.

Należy podkreślić, że pomimo wszystkich swoich niedociągnięć, myśliwiec F-22 „Raptor” – chyba tylko Zachodnia samolotu, w stanie wykonać słynny Kobra Pugaczowa”. I jest to bardzo zły znak, wskazując na wysoką zwrotność maszyny, która jest z pewnością w stanie konkurować na równych warunkach z naszych Su-37 i nowszych modeli.

podstawowe dane techniczne

 • Całkowita długość samolotach – 18,9 m.
 • Pełna maksymalna wysokość szafy – 5,09 m.
 • Całkowita rozpiętość – 13,56 m.
 • powierzchnia brutto skrzydła – 78,04 m.
 • Waga bez obciążenia samolotu – od 19 do 700 kg.
 • Ograniczenie masy startowej – 38000 kg.
 • Obszar dyspersja – 0,3-0,4 tys. m.
 • Wcisnąć silniki Rod – 2 x 15876 kgf.
 • Maksymalna osiągalna prędkość – 2700 kilometrów na godzinę.
 • Prędkość w trybie normalnym, bez dopalacza – 2410 km / h.
 • Maksymalna dopuszczalna prędkość na poziomie morza – 1490 km / h.
 • Promień użycia bojowego – 760 km.
 • Maksymalna osiągalna wysokość – 20.000 metrów.
 • Przeciążenia podczas przyspieszania – 9 g.
 • Głównym uzbrojenie F-22 „raptor” – 20 mm, broń automatyczna osiem pocisków „powietrze-powietrze” lub sześć „inteligentnych” bomb lub ich kombinacji.

Uruchomienie miało miejsce w 2005 roku. Całkowita produkcja 187 samolotów. Stracił pięć myśliwców.

Podsumowując, chciałbym jeszcze raz podkreślić, że „Raptor” – doskonałym przykładem negatywnego PR, które w znacznym stopniu rozłożone przez tego samego amerykańskiego wojska. Tak, samolot wiele problemów planu gospodarczego, dla których dbałość Pentagon generalnie nie może zapłacić. Ale z technicznego punktu widzenia, samochód był bardzo przyzwoity. Jedyną prawdziwą wadą – brak najbardziej wielozadaniowych.

cele naziemne myśliwiec F-22 „Raptor” praca praktycznie nie może, skuteczność trzech lub czterech bomb pozornie nieistotne. Ale samolot jest na pewno dobry, nawet jeśli w praktyce nie została potwierdzona w zakresie radzenia sobie z myśliwców wroga.

Nawiasem mówiąc, nasz T-50 posiada również tylko zamkniętą zatokę broni wewnętrznych oraz informacji o obecności zewnętrznego body kit nie jest … Więc i USA myśliwiec piątej generacji jest wyraźnie podobne do siebie. Jest nadzieja, że test bojowy ich możliwości nie zostanie przeprowadzona. Ponadto, ze wszystkimi ograniczeniami technicznymi „Raptor” nie powinniśmy zapominać, że w akcję współczesnego Air Combat lwa sukcesu – wykorzystanie nowoczesnych pocisków. A wraz z nimi, Amerykanie w porządku.

Wreszcie, ogromne programy plus dla F-22 i F-35 (dla USA, oczywiście) – nauka Ruch i działa zupełnie nowej technologii. Krajowy Su-47 „Berkut” stworzony i prowadzony w tych samych celach.