139 Shares 6381 views

Jak napisać: Republika Białoruś czy Białorusi?

Turkmenistan i Turkmenistan, Ukraina, czy Ukraina, Mołdowa czy Mołdawia? Te zagadkowe gramatyczne dylemat wielu obywateli i prowadzić do gorących debat, które często przerodzi się w sferze politycznej. W tym artykule omówimy jeden taki przykład: Republika Białoruś czy Białorusi – jak pisać i mówić?


Stan 8 liter

W kraju, które zostaną omówione w niniejszym artykule znajdują się w Europie Wschodniej, w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Jest to jeden z byłych republik ZSRR. Na całym „leg” problemu, jak pisać i mówić poprawnie – Republika Białorusi czy na Białorusi, „rośnie” z powodu stanu sowieckiej przeszłości.

To bolesne pytanie pojawia się regularnie na różnych forach i portalach społecznościowych. Ponadto, debata na ten temat często nie przeprowadzono między filologów i lingwistów, a pomiędzy „prorosyjski” i „prozachodni”, stopniowo przekształcając taniego politykierstwa.

W rzeczywistości, odpowiedź na pytanie „Jak powiedzieć: Republika Białoruś czy na Białorusi?” nie zbyt głęboko ukryte, jak mogłoby się wydawać. Spróbujmy odpowiedzieć w niniejszym artykule do niego.

Ciekawostka z Dmitriem Medvedevym

W 2009 roku na spotkaniu z dziennikarzami, Dmitrij Miedwiediew (gdy był prezesem Federacji Rosyjskiej) zaleciły prawo zażądać sąsiedni kraj. Dosłownie brzmiało to tak: „8 liter, czwarta – i, w końcu – miękki znak.” Zauważ, choć i był komiczny charakter, ale głowa państwa obiecał przywrócić porządek i umieścić punkt tłuszczu w tej kwestii: „Republika Białorusi czy na Białorusi”

Wkrótce w Mińsku z zadowoleniem przyjął minister sprawiedliwości Rosji, w celu omówienia wszystkich niuansów problemów z kierownictwem kraju. Obiecał również, że wszystkie urzędy i inne właściwe organy Federacji Rosyjskiej zostanie wysłany specjalny list ze szczegółowymi wyjaśnieniami.

Niemniej jednak, większość dziennikarzy w Rosji przyjął takie zalecenia jako „atak” na prasie. Dlatego 90% z sąsiedniego kraju rosyjskie media nadal być cytowane jako „Białoruś”. Co naprawdę nic do powiedzenia, nawet jeśli w „Wikipedii”, która a priori powinny być obiektywne i właściwe źródło, kraj podpisał ten sposób.

Republika Białoruś i Białorusi – jak wszystkie takie same prawa?

Ostatnio firma „Yandex” zajęła ten sam problem w języku rosyjskim Instytutem nazwany VV Winogradow. Wniosek został sformułowany w następujący sposób: „Republika ? Czy Białoruś Białoruś Jak ? Przeliterować nazwę kraju, zgodnie z normami nowoczesnego języka rosyjskiego”

Personel naukowy Instytutu wysłany szczegółowy i uzasadnioną odpowiedź.

Mówi się, że obie opcje są opłacalne. Jednak konieczne jest rozróżnienie między poziomem komunikacji konsumenckiej (język mówiony) i urzędnika. Republika Białorusi – to oficjalna nazwa młodego państwa, który pojawił się na mapie Europy w 1991 roku. Że został nagrany we wszystkich odpowiednich dokumentów urzędowych, w tym w języku rosyjskim. Na tej podstawie należy używać tylko termin na poziomie oficjalnym. Mówimy o telewizji, gazet, oficjalnych dokumentów, prezentacji publicznych, zasobów internetowych, i tak dalej. N.

Ponadto, istnieje tak zwany „All-Russian kwalifikator świata”, który został zatwierdzony w 2001 roku. Najnowsze zmiany w dokumencie zostały wykonane w styczniu 2014 r. To kolejność alfabetyczna wszystkie narody świata, a biorąc pod uwagę ich poprawne nazwy. W tym klasyfikatora jest również dość wyraźnie i jednoznacznie mówi: „Republika Białorusi”. To samo odnosi się do kolejnych krajów byłego bloku sowieckiego – Republika Mołdowy (prawo pisać w ten sposób, zamiast Mołdawia, jak błędnie powiedziane przez wielu).

Republika Białoruś i Białorusi: korzenie problemu

Dlaczego pojawił się problem? A skąd rozwijać swoje „nogi”?

Fakt, że kraj zwany Białoruś oficjalnie istniał w niedawnej przeszłości. Raczej była to republika z wielkich mocarstw – w Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka (lub białoruski). To właśnie w tych dniach podanych językowa zakorzenione problemy.

Szczególnie dotkliwy i wrażliwy problem, naukowcy i językoznawcy z Białorusi. I są bardzo nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ich kraju w przestrzeni postsowieckiej, będzie nazwane poprawnie.