186 Shares 6419 views

Motorówka "Amur": charakterystyka techniczna, opis

Zakład Lotniczy. Gagarin, położony w Komsomolskim mieście, jest znany wszystkim zainteresowanym lotnictwem wojskowym i cywilnym. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia stąd stało się, że wszystkie samoloty Sukhoi Design Bureau odeszły. Oprócz wojskowych wiele radzieckich samolotów cywilnych opuściło miasto. Dziś firma zajmuje się montażem "Superjets" – samolotów pasażerskich tego samego OKB.

Ale niewiele osób wie, że motorówka "Kupid" została wyprodukowana przez jedną z działów tej samej fabryki. Początkowo był to tylko jeden z kierunków rozwoju firmy, ale w 1999 r. Firma rozdzieliła się. W 2006 r. Produkcja łodzi została przerwana, aw 2009 r. Produkcja części zamiennych. Po tym następuje likwidacja spółki zależnej.

Różnice

W wielu źródłach jako synonimy używane są słowa "łódź" lub "łódź". Jeśli jednak rozumiesz, nazwy odnoszą się do różnych typów. Oba mają zastosowanie do łodzi, ale jest różnica. W jaki sposób łódź Amur różni się od łodzi motorowej?

O wygląd nie warto wspomnieć – jest to zrozumiałe i tak. Różnica jest inna. Różnica między łodzią motorową a zwykłą łodzią w jednym stanowi silnik zawiasowy. Sterownik siedzi na rufie może, je napędza i dodatkowo reguluje prędkość i kierunek ruchu, obracając specjalne uchwyty na silniku. Człowiek prowadzący łódź siedzi, jak w konwencjonalnym samochodzie, z przodu. Przed nim mały pilot, a silnik jest uruchamiany przyciskiem na tym panelu. Kierunek ruchu jest regulowany stamtąd również.

Jeśli nie wejdziesz w szczegóły techniczne, różnica między nimi w instalacji silnika. Łódź implikuje możliwość jej usunięcia. Łódź – nie.

Opis

Jak w zwyczaju w Unii, jakakolwiek fabryka wojskowa musiała dać część władzy do produkcji towarów cywilnych. Pierwsza łódź motorowa "Amur" została wydana w 1968 roku. Standardowa specyfikacja "Amur" oznaczała silnik "412E". Jest to czterosuwowa, czterocylindrowa opona do gaźnika stosowana w samochodach "Moskvich-412". Podczas instalacji na łodziach motorowych było duże minus – silne wibracje przenoszone na kadłub statku. Dlatego wszystkie kolejne modyfikacje otrzymały kolumnę obrotową, dzięki której śruba i część silnika znajdowały się poza naczyniem. Oprócz zwiększenia przestrzeni rozwiązanie to znacznie zwiększyło trwałość podwozia i znacznie zmniejszyło wibracje.

Początkowo łódź "Amur" została wykonana w całości z duralumin, a następnie dolna część stali została wykonana ze stopów aluminium-magnez. Dno miało 2,5 mm, boki 1,5. Wzdłuż nich układały się bloki pianki na niezmierzalność, a cała konstrukcja wzmocniła 10 klatek. Wszystkie te szczegóły przełożyły zwykłą motorówkę na klasę premium. I pomimo niewielkich rozmiarów, ten statek był porównywalny w cenie do samochodu, więc nie było przystępne dla wszystkich, aby kupić to w Unii.

Skład

Jednocześnie, w prawie 30-letniej historii zwolnienia, łódź "Amur" przeszła kilka modyfikacji. Pierwsze wersje zostały zrobione z duralumin, ponieważ mogły one spływać tylko do wody rzeki. Obejmowały one:

 • "Amur" i "Amur-M". Były to podstawowe modele z przekładnią kątową. Montaż tylko z duralumin.
 • "Amur-D" powstał również z duralumin. Jednocześnie łódź była pierwszą wersją za pomocą kolumny składanej obrotowo.

W dolnej części poniższych wersji zaczęto stosować stopy aluminiowo-magnezowe, co umożliwiło im wejście na otwartym morzu.

 • Łodzią "Amur-2" stała się pierwsza wersja, która miała dach kabiny na dwa miejsca. Część tylna, podobnie jak w innych modelach, została zamknięta namiotem.
 • "Cupid-3" mógłby wyjść na morzu, ale miał otwarty układ.

 • "Wschód" – o innej nazwie, szedł według schematu "Cupids", ale związany z typem strumienia wody.
 • "Wschód -2" (czasami określany jako "Vostok-2T"). Ta sama zadaszona kabina, jak na "Cupid-2", ale odnosi się do typu wodnego.

Dolna część obu "Vostok" była również wykonana ze stopów, więc te łodzie można było używać nie tylko na rzekach.

Charakterystyka

Zajmując się numerem modelu, przejdźmy do parametrów. Należy zauważyć, że pomimo ponad 30-letniego okresu uwolnienia "Amur" – łodzi, której charakterystyka pozostała niezmienna. Aby zabezpieczyć śrubę i rozszerzyć użyteczną przestrzeń, odnalazła kolumnę składaną obrotowo, a następnie inny stop dla dolnej części, pozwalając wypłynąć na morze, ale podstawowe dane nie uległy zmianie. Wszystkie modele były wyposażone w silnik z Moskwy, wszystkie miały praktycznie takie same wypychanie, a nawet zewnętrzne parametry zostały w dużej mierze powtórzone, więc nie rozważymy oddzielnie każdego rozwoju – będziemy mieszkać na modelu Amur-D – modyfikacje z kolumną składaną rotacyjnie.

 • Długość wynosi 5,5 m.
 • Szerokość – 2 m.
 • Prędkość wynosi 40 km / h.
 • Pojemność pasażerów – 4 osoby + sternik.
 • Przydatna masa – 500 kg, załadowana – 660 (bez paliwa).
 • Zbiornik – 100 litrów.
 • Moc silnika jest taka sama jak silnik 412 Moskvich – 60 KM. Z.
 • Zanurzenie – 0,5 m, ogólna wysokość całkowita – 1, 4.
 • Przesunięcie – 1 t.

Następujące dane nie są parametrami technicznymi, niemniej jednak właściciel łodzi powinien je pamiętać:

 • Odległość od wybrzeża wynosi do 50 km;
 • Wysokość fali – 0,75 m, w najnowszych modelach – do 1,2 m.

W przeciwieństwie do innych łodzi rekreacyjnych, łódź motorowa "Amur" otrzymała elektryczny rozrusznik, który uruchomił główny silnik. Oprócz rozrusznika, były światła, sygnał dźwiękowy i światło reflektorów na łodzi. Wszystkie urządzenia sterujące miały również podświetlenie. Energia elektryczna dostarczana była z agregatu prądotwórczego lub akumulatora umieszczonego w komorze silnika. Napięcie wynosi 12 V, maksymalny prąd wynosi 40 A.

Markizy

Począwszy od modelu bazowego wszystkie modyfikacje otrzymały składaną markizę, która została przechowywana między zagłówkiem tylnej kanapy a komorą silnika. Co do zasady, była wodoodporna, wentylowana, a co ważniejsze, szkieletowa. Innymi słowy, można było używać go nie tylko do długiego parkowania.

Korzystanie z niej w ciągu dnia może zapobiec deszczu lub wypaleniu słońca, wieczorem – od spodu. Wyposażenie fabryki obejmowało namiot na łodzi "Amur", ale jeśli chcesz ją zmienić (podarte, przecieki lub z innego powodu), producent zaproponował zamiennik zamienny. Biorąc pod uwagę, że łodzie rekreacyjne i łodzie były bardzo popularne, właściciel mógł zainstalować, a nie namiot firmowy, który poradził sobie z jego zadaniami nie gorszymi niż oryginał.

Cennik

Przed przystąpieniem do kwestii wartości warto zauważyć, że ostateczna kwota zależy od co najmniej dwóch czynników. Mianowicie: od warunków operacyjnych, jak również od szczegółów technicznych, które wciąż różnią się nieco w przypadku różnych modeli.

W pierwszej notatce, że częste podejście do brzegu z nosa wystarczająco szybko, aby przetrzeć stępkę. Rozwiązanie polegało tutaj na spajaniu długiego pręta z nosa od góry do dołu. Podobnie jak w innych transporcie, należy zrozumieć, że normalna praca silnika na chwilę nie wymaga ponownego napełniania oleju lub wody. Jeśli to możliwe, należy skontrolować ciało od dołu lub przynajmniej podnieść slajdy – ocenić stan od wewnątrz.

Najbardziej uderzającym przykładem drugiego punktu jest typ silnika: armata wodna lub kolumna. Według specyfikacji prędkość obu jest taka sama. Jednak kolumna jest bardziej łatwa do opanowania. Na takim silniku łatwiej jest parkować w odwrotnej kolejności. Biorąc pod uwagę możliwość odsunięcia, można bezpiecznie przejść przez płytą wodę. Ze względu na wyparcie silnika z powrotem, najbardziej pojemny jest łódź Amur. Cena tej wersji według dzisiejszych standardów wynosi około 200-300 tysięcy rubli. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ostateczny koszt. W zależności od warunków pracy poprzedniego właściciela nowego, być może, coś innego będzie musiało zostać zakończone.

Recenzje

Podstawowym modelem zakładu była łódź Amur. Opinie często zbliżają się do jednego. Zainstalowany silnik samochodu w 60 litrach. Z. Było to całkiem nieprzydatne, w wyniku czego szybko się pogorszyło. Zastąpienie go bardziej wydajnym gaźnikiem lub strumieniem wody miało pozytywny wpływ na wszystkie cechy tej jednostki rekreacyjnej.

Wnioski

Łódź motorowa "Amur", nazwana po dużej rosyjskiej rzece, była dobrym rozwiązaniem dla miłośników turystyki wodnej lub rybaków. Pomimo tego, że produkcja została już zamknięta, "Amur" nadal powoduje wiele kontrowersji w różnych kręgach. Zainteresowani mogą znaleźć opcje wymiany silnika, zmiany kokpitu, zabiegu antykorozyjnego itp.