562 Shares 6110 views

Gotowania spaghetti z grzybami w sosie śmietanowym

Spaghetti z grzybami i sosem śmietanowym – to danie dla smakoszy są prawdziwą rozkoszą. Co jest zrozumiałe, gdyż delikatny smak śmietany przeplatają się z eleganckimi nutami grzybami. A jeśli zastosować tę symfonię sztuki kulinarnej z odpowiednio ugotowane spaghetti dla swoich gości, nie będzie nikogo obojętnym.


poprawne sos

Spaghetti z grzybami w śmietanie tradycyjnie wytwarza się stosując grzyby. Jednak w celu nadania tym ostatnim smak godny koneserów, konieczne jest, aby gotować prawo sos.

Dlatego też, dla utworzenia sosie wymagane: 500 g grzybów, gałki muszkatołowej, 200 ml średniej zawartości tłuszczu śmietany, cebula, czosnek, sól ząbek i masła.

Sam pierwszy etap gotowania spaghetti z grzybami w śmietanie następująco.

Grzyby i cebula powinny zostać oczyszczone i płukane, korzystnie pod bieżącą wodą. Obok podgrzewanym garnku, rozłożone dwie łyżki masła, trochę rozprowadzania i upuść go posiekaną cebulę. Jak nazrezat cebuli, to zależy od tego jak grzyby są przetwarzane. Tak więc, jeśli mają być podzielone na cienkich płytach, z estetycznego punktu widzenia zostanie estetykę cebule pierścienie lub półpierścieni. Odwrotnie, pokrojone w kostkę pieczarki pasują tylko posiekanej cebuli.

Gdy cebula nabierze lekko złoty odcień, konieczne jest, aby dodać pieczarki i dać następnie kilka minut, bez mieszania. Dalsze smażenia mieszaninę cebuli grzyb należy około piętnastu minut, a następnie wlać śmietanę i cały sezon gałka muszkatołowa dociskowego. Gdy mieszanina dojdzie do wrzenia ciepło pod naczynia musi być zmniejszona – nawet jeśli sos słaby nawet dwie minuty, a następnie wyjąć z ciepła.

Pierwszym etapem przygotowania spaghetti z grzybami w śmietanie jest zakończona.

Prawidłowa pasta

Należy zastrzec, że powinien zacząć gotować spaghetti w czasie, gdy grzyby i cebula są dodawane do kremu. Tak więc, we wrzącej wodzie, w której wcześniej dodanej soli ułożone spaghetti. Gotować je za lekko niedogotowane stan. Następnie musi się składać, uwalniając od nadmiaru cieczy i wypełnienia z oliwek. Należy natychmiast wspomnieć, że większość receptur , jak gotować spaghetti z grzybami, zaleca się, aby dodać oliwę. I to jest w tym przypadku nawet nie fakt, że to danie pochodzi z Włoch, ale w tym, że oliwa z oliwek znacznie zmniejsza zawartość kalorii żywności w porównaniu z kremem, ale to dodaje korzenną nutą na pastę.

Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, spaghetti będzie gotowe w tym samym czasie z sosem. Dlaczego to zrobić? Do prawie gotowej pasty, pokryte łagodnym pikantnym sosem „osiągnął”.

Podobnie jak przygotowuje danie.

kulinarne

Powyższy przepis jest idealny do tworzenia szybko obiad. Optymalizacja sposobu mogą, jeśli jest uprzednio zamrożoną mieszaninę cebuli grzyby w proporcjach wskazanych powyżej.

Jeśli jednak mnóstwo czasu, to najlepiej gotować to danie nie jest z grzybami, a także z grzybami, na przykład, biały. Są bardziej pachnące i serdeczny.

Ponadto miłośnicy eksperymentów kulinarnych należy przygotować czarne spaghetti w sosie śmietanowym. Proces ten jest tak samo, tylko w przeciwieństwie do zwykłego czarnego makaronu mogą być gotowane w sosie bez grzybów powyżej. Skórkę w tym przypadku można dokonać slajdów Laid-czerwony lub czarny kawior lub krewetki.