626 Shares 1275 views

Asertywność – to … Zasada osobistej odpowiedzialności. psychologia ogólna

Uzależnienie od opinii ludzi przeszkadza żyć pełną i barwne życie. Jest mało prawdopodobne, że ktoś będzie się podoba, jeśli z zewnątrz będzie dyktować mu, co robić, co do podjęcia decyzji, że do noszenia, co jeść, jak wyglądają, i tak dalej. Ale to jest, że nie możemy pomóc każdy dzień poddanie swobodę wyboru grozi guzki. Jak człowiek może być pełnoprawnym wolny i nie narusza praw i wolności innych osób?


Istnieje pojęcie „asertywność” w psychologii, jest bardzo dokładnie opisuje prawidłowe zachowanie dorosłego, pewny siebie osoby. Zacznijmy od faktu, że asertywność – styl zachowania, jakości znaków, który umożliwia osobie bez agresji bronić granic swojej tożsamości i obronić swoje cele i interesy, pokazując tolerancji i szacunku dla przeciwnika. Jakie są objawy i zachowania charakteryzujące asertywnych ludzi?

brak agresji

Przede wszystkim osoby z tych cech charakteru, nie wykazuje agresji.
Ważne jest, aby pamiętać, że wykonywanie i czuć – różne rzeczy. Są ludzie, którzy mogą kontrolować swoje emocje dobrze, tak, że nie są widoczne z zewnątrz. Ale na zewnątrz wyraz twarzy nie znaczy to, że w ramach osoby nie mają burzę. Osoba asertywna zarówno zewnętrznie i wewnętrznie będzie zrelaksowane.

Odpowiednie postrzeganie siebie i innych

Cecha ta wskazuje również obecność osoby asertywności. Kiedy pewni, nieagresywne osoba reaguje na różne prowokacje ze strony innych, to nie nakłada maksymalne wymagania do przeciwnika, nie odbiera żadnej odpowiedzialności za nieprzyjemną rozmowę i mówi mu o tym. Wraz z takim podejściem do rozmówcy, człowiek sam do swojej roli w rozmowie dotyczy odpowiednio – w każdym razie nie bierze pełną odpowiedzialność za nieprzyjemnych chwil, a nie zwolnić się go całkowicie.

Stała świadomość postępowania

W tej funkcji obejmują przyjęcie i świadomość błędów i braku konfliktu. Asertywność – to prawidłowa ocena osobie o swoich działaniach. Oto najważniejsze – zrozumienie czas spędzony i skuteczności ich działań. Zgodnie z tym, asertywna osoba może odmówić poczętego planu, nawet jeśli będzie to zepsuć widok przez innych.

Konflikt czy asertywność?

Assertiveness psychologię rozumie się bez dalszego konfliktu. można od razu powiedzieć, że tak się nie stanie, chyba że istnieje konflikt, to nie ma obrony jego opinii. Niestety, wielu ludzi myśli tak – ich interesów i praw mogą być bronione jedynie przez konflikt. Następnie należy odnieść się do pojęcia „konfliktu”. Ten ostry i emocjonalny konflikt, zderzenie przeciwstawnych interesów, celów i poglądów. W tej definicji, ważne jest, aby zobaczyć, że kolizja, która nazywa się konflikt, zawsze emocjonalne, uczuciowe i ostry. Te trzy cechy całkowicie sprzeczne z podstawowymi funkcjami asertywności – świadomość zachowań, agresji i brak odpowiedniej oceny uczestników komunikacji i ogólnej sytuacji. Możemy powiedzieć, że asertywna osoba pozostać tak długo, jak nie są zaangażowane w konflikt. Oczywiście, powyższe zachowanie niektórych podana jest z wielkim trudem, nie musi być obecny nie tylko osobistą odpowiedzialność, ale także właściwe wychowanie dziecka.

Asertywność – czas jest możliwość, aby powiedzieć „nie”

Bardzo często mamy do czynienia z takimi sytuacjami, kiedy trzeba powiedzieć tej osobie, „nie”, ale nie możemy tego zrobić z różnych powodów, a następnie sami cierpią z niego. Aby nauczyć się szanować siebie, swoich wartości, aby bronić swoich interesów, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy zrezygnować z czegokolwiek. Asertywność – jest możliwość, aby powiedzieć „nie”. Na przykład, sytuacja: stoisz w pełnym autobusie z torbą w ręku, trzymając jedną rękę na poręczy. Konduktor z jednego końca autobusu prosi, aby wysłać pieniądze pasażerom podróżować w drugim końcu. Masz prawo nie przelać pieniądze po pierwsze, dlatego, że jego ręce są zajęte i mogą spadać, a po drugie, nie chcesz ubrudzić sobie ręce na czyjejś pieniędzy na kolei. Jeśli w takiej sytuacji odmówić bronić swoich interesów, będzie złe dla pasażerów i dyrygenta, ale nadal przekazując pieniądze, będziesz w lewo z poczuciem niezadowolenia i naruszonych interesów. Co robić? Ty decydujesz!

Zasady jak powiedzieć „nie”

  1. Przede wszystkim, trzeba być zwięzły. Jeśli zaczynasz się wyjaśnić przyczynę w szczegółach, będzie to jak wymówka.
  2. Ważne jest, aby pokazać szacunek dla drugiej strony. Można chwalić lub wspierać bez barki ciężar odpowiedzialności za działania człowieka.
  3. Czasami po prostu trzeba powiedzieć „nie”. Jesteśmy często boją się tego słowa, myśląc, że stracił przychylność człowieka. Ale firma „nie” jest o wiele lepiej i wyraźniej niż ospały „nie wiem”.
  4. Trzeba być uczciwym. Masz prawo do wszelkich decyzji, ponieważ tracisz swój czas. Nie ma potrzeby, aby usprawiedliwiać.
  5. Twardość. Jeśli masz natarczywe rozmówcę, a on chce, aby przekonać swojego rozwiązania problemu, trzeba powtórzyć stanowczo „nie” kilka razy.
  6. Nieobecność winy. Niekoniecznie powiedzieć, że są niewygodne czy też żałować swojej odmowy. Jeśli nie jesteś w stanie podnieść guzek, dlaczego ją przeprosić? I od odpowiedzialności vzvalennoy.
  7. Uważaj na siebie. Przede wszystkim trzeba myśleć o jego stanie psychicznym i duchowym. Jeśli powiesz „tak” – czyli zniszczyć ich aspiracji i interesów, jest to niezbędne do podjęcia stanowisko przeciwne. To nie jest poświęcenie. Rzeczywiście, czasami dla dobra swoich bliskich, możemy poświęcić coś ważnego dla siebie. Tu wychodzi na pierwszy plan kwestię priorytetów, osobistej odpowiedzialności.

Co to jest – neassertivny człowiek?

Mieć pierwszeństwo w ich zachowaniu zasady odpowiedzialności osobistej, musimy zrozumieć, że istnieje druga strona medalu – zachowanie neassertivnoe. To może być opisana jako nadmierną miękkość, a może lenistwo, zgodność – Extreme zależność od innych. Rozważmy sytuację, w której może wystąpić ten problem:

– człowiek bierze bierną pozycję w rozmowie w grupie osób;

– pozwala podejmować decyzje dla niego;

– istnieje stała abdykacja odpowiedzialności przez pozornie dobrych powodów;

– boi się rozpocząć przyjazne stosunki, ponieważ nie chce wydać wysiłku;

– objawia się niską samoocenę – osoba czuje się słabszy i gorszy niż inne;

– unikanie uwagę innych;

– powolność w działaniu w oparciu o unikaniu problemów i obowiązków;

– najwyraźniej zgadza się z innymi, nie biorąc pod uwagę ich własnych uczuć i pragnień;

– boi się niedogodności drugą i samookaleczenia.

Człowiek z takiego zachowania w moim sercu bardzo udręczony, a jego wybór często w sprzeczności wewnętrznych aspiracji. Jego życie zaczyna się tak zwany cykl negatywną. Co to znaczy? Neassertivny Kiedy osoba otrzymuje od znacznego niedoszacowania człowieka, zaczyna się od wewnątrz siebie „jeść”, dręczony wątpliwościami na temat ich możliwości, zachowanie, sukces w życiu, obniżonych odpowiedzialności za siebie. Z tego powodu wydaje się zaprze samego siebie, zaczął żyć podwójnym życiem: z jednej strony, ma tym bardziej są pragnienia i interesy, z drugiej strony, nie może wyrazić je i chronić. Wszystko to może prowadzić do nienaturalnych relacji z ludźmi, brak prawdziwej przyjaźni. Asertywność – to skuteczne oddziaływanie ludzi bez insynuacji i domysłów.

Jak wiedzieć, czy asertywne osoby?

Problem studiowania pewności siebie, aby osiągnąć sukces, oferty sekcja asertywność z nauką o duszy – psychologia ogólna. W celu określenia jakości znaku, można przejść mały test na asertywność, skonsultować się z ekspertem lub obserwować ich zachowanie w życiu codziennym. Nawiasem mówiąc, w Psychological Science obserwacji lub introspekcji (introspekcji) mają wielkie znaczenie, ponieważ one znaczną ilość informacji na temat monitorowanego obiektu. Dlatego ważne jest, aby śledzić, jak mówisz „nie” pojawia się, gdy masz agresji drugiej strony, jeśli okaże się, że trudno bronić swoich praw w spokoju, bez konfliktów, i tak dalej. Najlepszym sposobem, aby zobaczyć się z zewnątrz jest opinia kogoś bliskiego o swoim zachowaniu.

Co daje nam zasada odpowiedzialności za ich zachowanie?

Dla pełnego rozwoju jednostki, ważne jest, aby być asertywnym człowiekiem. Po tym wszystkim, fakt, że mamy wrodzoną naturę lub Boga, rodziców, możemy zachować na całe życie, osiągnięcia sukcesu i przyznając się do porażki bez winy lub utworzone przez niską samoocenę. Działając na zasadach zachowań asertywnych, będziemy osiągnąć cele, osiągać wyżyny i posiadają skuteczne relacje interpersonalne.