658 Shares 3474 views

Koncepcja cywilnej zdolności prawnej

занимает центральное место. Pojęcie pojemności / zdolności do działania w prawie cywilnym jest kluczowa. Kluczowe aspekty tych kategorii są określone w Konstytucji. GC skonkretyzowane przepisów ogólnych.


I pojawienie się pojęcia legalnego cywilnego

Osoba może odmówić subiektywnych możliwości prawnych. Ponadto, jego pojemność zostanie utrzymany przez cały czas. Co to jest? Termin ten, zdolność osób do wykonywania obowiązków i mieć uprawnienia. Wydaje się w momencie narodzin, a kończy się wraz ze śmiercią.

specyficzność

необходимо отличать от обладания юридическими возможностями. Koncepcja i treść zdolności cywilnego powinny być oddzielone od posiadania zdolności do czynności prawnych. Danej kategorii służy jedynie jako ogólne założenie. свидетельствует о том, что человек может иметь конкретные юридические возможности и нести соответствующие обязанности. Pojęcie zdolności prawnej cywilnego wskazuje, że dana osoba może mieć szczególne możliwości prawne i nosić odpowiednie obowiązki. Rozważmy prosty przykład. Przedmiotem ma prawo do własności rzeczy, na przykład samochodu. Jednak nie oznacza to, że pojazd ma. Prawo własności jest wynikiem pewnych działań. Na przykład, po zakończeniu sprzedaży. Przed zakupem ludzie samochód miał tylko zdolność prawną – natychmiastową możliwość realizacji swoich praw. Po transakcji stało się rzeczywistością, a on stał się właścicielem.

objętość

, необходимо определить круг юридических возможностей, которыми оно обладает. Biorąc pod uwagę koncepcję cywilnej podmiotu prawnego, konieczne jest, aby określić zakres możliwości prawnych, które ma. Należy stwierdzić, że zasady równości działania w tej materii. трактуется по отношению к различным субъектам одинаково. Oznacza to, że pojęcie zdolności cywilnych jest interpretowane w stosunku do różnych przedmiotów jednakowo. Każdy ma takie same możliwości prawne jak ludzi wokół niego. W artykule 18 th Kodeksu cywilnego (część 1) prezentujemy przykładowe listy. Koncepcja cywilnej zdolności prawnej obywateli obejmuje następujące funkcje:

 1. Do posiadania własności.
 2. Przekazania w drodze spadku i odziedziczyć bogactwo.
 3. W celu przeprowadzenia pewnych działań biznesowych i innych nie zabronionych przez prawo.
 4. Utworzenie podmiotu prawnego.
 5. Zawarcia jakiejkolwiek transakcji, które nie są sprzeczne z przepisami.
 6. Wybierz swoje miejsce zamieszkania.
 7. Zachowuje prawa autorskie do dzieła sztuki, nauki i literatury.
 8. Mają inne właściwości i niemajątkowych opcji prawnych.

niuans

в ГК вызывает ряд вопросов. Sformułowana koncepcja zdolności cywilnej w kc jest serią pytań. W szczególności, należy najpierw określić, czy wszystkie elementy opcji prawnych pojawiają się w momencie urodzenia danej osoby? Wspomniana wyżej zasada równości nie oznacza bezwzględną zbieżność ich objętości wszystkich przedmiotów. Tak, ten człowiek był w powijakach, nie może mieć wszystkie możliwości prawne. Z powyższego wynika bezpośrednio, że sam fakt urodzenia nie jest jeszcze dowodem występowania stojących w całości. Jej poszczególne składniki pojawiają się w pewnym wieku.

Ponadto, należy prawidłowo interpretować wyrażenie „w chwili urodzenia.” Ustanowienie Posiada praktyczną wartość w wielu przypadkach. W szczególności przy podejmowaniu decyzji, czy do spadkobierców. Moment narodzin jest określana na podstawie danych medycznych. Z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia, że dziecko było opłacalne w momencie urodzenia, czy też nie. fakt samego urodzenia wskazuje na jego nabycie zdolności do czynności prawnych, nawet jeśli umarł po kilku minutach lub sekundach. W niektórych przypadkach ustawodawstwo chroni interesy dziecka w łonie matki jako przyszłego podmiotu praw. W szczególności, zgodnie z artykułem. 1116 kc dziedziczyć dozwolone ludzi, którzy są na otwarciu obudowy żyje poczęcia przed śmiercią spadkodawcy i urodzone po niej.

niezbywalność

тесно связано с личностью субъекта. Koncepcja cywilnej podmiotu prawnego ściśle związane z osobą. Poznała mężczyznę przez prawo. Jednocześnie, zgodnie z normami, pacjent nie może zrezygnować z możliwości. Dlatego jest niezbywalnym kategorii. Ponadto, nie zezwalają na ograniczenia pojemności. Ważną regułą jest zawarty w tej okazji w artykule 22 th Kodeksu Cywilnego. W n. 3 wskazują, że standardy transakcje są skierowane na celu ograniczenie możliwości są nieważne. Przedmiotem może wykonywać swoje możliwości prawne (podać, sprzedawać rzecz wymiany itd.). Jednak nie można zmniejszyć ilość własnej pojemności.

wyjątki

с точки зрения неприкосновенности, следует отметить несколько случаев, когда она может быть ограничена. Biorąc pod uwagę koncepcję cywilnej zdolności prawnej w zakresie integralności, należy zauważyć kilka przypadków, w których może być ograniczona. W szczególności, jest to możliwe w ramach kalkulacyjnych sankcji karnych. Zgodnie z decyzją sądu obywatel nie może być pozbawiony wszelkiej zdolności do czynności prawnych, ale tylko część. Na przykład, może być zabronione wykonywać żadnej aktywności lub znajdować się w jednym albo drugim położeniu. Zdolność ograniczenie występuje w przypadku braku niedozwolonych działań. W art. 66 W szczególności stwierdzono, że normy mogą być ograniczone lub zabronione uczestnictwo niektórych osób w społeczeństwach gospodarczych i spółek, z wyjątkiem AO.

pojemność

Zakłada możliwość zdobycia możliwości prawnych i realizacji zadań przez popełnienie osoby do samodzielnego działania. Zdolność prawna wykonuje drugi element wiążący, pozwala człowiekowi być pełnoprawnym podmiotem stosunków cywilnoprawnych. To zależy od wielu czynników. Zdrowie, wiek, itd. W związku z tym pojemność może być różna dla poszczególnych obywateli. Ustawodawstwo określa cztery główne grupy, w których ludzie spotykają się pod względem swoich możliwości prawnych. W szczególności, może być w pełni obywateli stanie częściowo ograniczony, niesprawne.

wiek dojrzały

Obywatele, którzy osiągnęli wiek 18 lat są uważane za w pełni sprawny. Przepis ten zawarty jest w artykule 21 th Kodeksu Cywilnego. W tym samym czasie może stać się obywatelami, którzy całkowicie zdolne poślubić przed ukończeniem 18 roku życia. Zmniejszenie wieku 16 lat są dopuszczalne tylko w tych regionach, w których małżeństwo jest dozwolony z 16. Pojemność Przejmowana jest zarezerwowany dla małżonków, nawet w przypadku rozwodu. Zdaniem sądu jednak, że małżeństwo może zostać unieważnione. W tym przypadku, drobne małżonka może być pozbawiony pełnej pojemności.

emancypacja

To ogłoszenie podlega w wieku 16 lat w pełni operacyjny. Jest to możliwe dzięki decyzji kurateli i opieki za zgodą rodziców lub postanowienia sądu. Jako podstawę do wyzwolenia aktywności zawodowej na rzecz firmy zamawiającej. . Należy zauważyć, że emancypacja, pełnoletności lub małżeństwo nie ma wpływu na pojęcie zdolności cywilnego. Uratowała osobę, niezależnie od pewnych zdarzeń.

nieletni

Ta kategoria obejmuje osoby 6-14 lat. Dla tych transakcji są wykonane jedynie słusznych przedstawicieli. Tymczasem ustawa określa szereg wyjątków. W szczególności, młodzieńcze dopuszcza przeprowadzenie transakcji:

 1. Małe charakter krajowy.
 2. Mające na celu nabycie nieodpłatne świadczeń (prezenty), które nie wymagają rejestracji państwowej lub notarialnego.
 3. Postanowieniem z funduszy otrzymanych od przedstawicieli prawnych lub za ich zgodą stron trzecich do swobodnego użytku lub do określonego celu.

nieletni

Osoby, które nie ukończyły 18 lat nie mogą kupować, a jedynie konkretne prawa. Niektóre możliwości prawne realizowane są wyłącznie za zgodą przedstawicieli prawnych. Aktów ostatnie rodzice, rodzice adopcyjni, opiekunowie, powierników. Realizacja poszczególnych kategorii praw mogą być przeprowadzane przez komisję przedstawicieli prawnych transakcji w imieniu nieletnich.