283 Shares 2833 views

Drugorzędne i pierwotne cechy seksualne mężczyzn i kobiet

Istnieje szereg różnic w strukturze i funkcjach narządów, które determinują przynależność wszystkich organizmów do określonej płci. Pierwotne i wtórne cechy seksualne pomagają rozróżnić mężczyznę od kobiety i kobiety od mężczyzny, pomimo faktu, że są one określone przez te same geny, które pod wpływem specjalnych hormonów mogą się objąć w mniejszym lub większym stopniu. Niewystarczające zmiany patologiczne w jajnikach z reguły znacząco osłabiają działanie hormonu żeńskiego, co prowadzi do objawów wtórnych u mężczyzn. Ciało tego ostatniego, Z kolei może również manifestować niezmienione zmiany, a przyczyną tego jest często tłumienie normalnego funkcjonowania jąder. Stąd można stwierdzić, że pierwotna cecha seksualna obejmuje narząd, który jest odpowiedzialny za nawożenie i rozwój płodu. System rozrodczy w organizmie jest jednym z najważniejszych, dlatego jego zdrowie powinno być utrzymywane tak długo, jak to możliwe.

Podstawowe cechy seksualne

– Sexual penis, prostata i jądra u mężczyzn.

– pochwa, macica i jajniki u kobiet.

Drugie oznaki rozwoju seksualnego obserwuje się u kobiet i mężczyzn, ale pojawiają się w różnym stopniu.

Objawy wtórnego dojrzewania

Włosy męskie ukazują się w twarzy, brzuchu, klatce piersiowej, plecach, kończynach dolnych i górnych, a także w obszarze łonowym. U kobiet zjawisko to obserwowane jest w umiarkowanych ilościach pod ramionami, w okolicy bikini i na nogach. Ponadto istnieją różnice w szkielecie i muskulaturze: u mężczyzn, klatka piersiowa i ramiona są szersze, kończyny są dłuższe, miednica już jest, a masa mięśniowa i masa kości jest większa. Tkankę podskórną jest bardziej rozwinięta w jamie brzusznej, podczas gdy u kobiet znajduje się na biodrach i pośladkach. Węzłowe sznury mężczyzn są grubsze, głos jest szorstki, a jabłko Adama jest słabe. Gruczoły piersiowe, co do zasady, nie są rozwinięte i nie są w stanie rozdzielić mleka matki do karmienia potomstwa. Jeśli podstawowe cechy seksualne charakteryzują się określoną strukturą, druga płeć może mieć pewne różnice w tej samej płci.

Cechy rozwoju cech seksualnych

Rozwój seksualny u kobiet i mężczyzn występuje w różnych momentach: np. Jajniki powstają nawet podczas rozwoju zarodkowego , ale zaczynają rosnąć tylko w wieku 8-12 lat. Produkowane są plemniki męskie Kończyny znacznie później, po około 13 latach. Pierwotne cechy seksualne, wraz z drugorzędnymi, powstają w wyniku działania pewnych hormonów: u kobiet to progesteron i estrogen, które przygotowują ciało do ciąży, a dla mężczyzn – testosteron.

Są przypadki, gdy jedna osoba może jednocześnie gruczoły płci żeńskiej i żeńskiej. Zjawisko to nazywa się hermafrodytyzmem i powstaje z powodu nienormalnego rozwoju układu rozrodczego. Jeśli podstawowe cechy seksualne są objaśniane wcześnie, to pojawiają się wtórne oznaki podczas wzrostu ciała. W końcu osobnik osiąga dojrzałość biologiczną, w tym dojrzałość płciową, która następuje po zakończeniu rozwoju fizjologicznego i morfologicznego. Od tej chwili organizm jest zdolny do odtworzenia zdrowego, pełnoprawnego potomstwa.