550 Shares 2015 views

Klasztor Świętej Elżbiety (Mińsk). Klasztor Świętej Elżbiety

Dzięki Opatrzności Bożej klasztor Świętej Elżbiety został ustanowiony w głównym mieście Białorusi na cześć świętej męczennicy Księżnej Elżbiety. Apostolskie dzieło swoich sióstr przynosi ciepło i światło, gdzie wszystko jest zniekształcone i przeniknięte rozpaczą i smutkiem. Właśnie tutaj Pan czyści, kąpie i uświęca dusze ludzkie okaleczone grzechem z jego miłości. Nawróć się i spotkaj się z przebaczającym i kochającym Najwyższym – oto powołanie każdej siostry.

Historia fundacji klasztoru

Klasztor św. Elżbiety (Mińsk) leży na obrzeżach miasta, w dzielnicy Novinka. Dzisiaj jest jedynym działającym klasztorem w stolicy Białorusi. Zostało założone w miejscu, gdzie nie było kościołów przed końcem ubiegłego stulecia. Siostrzenie tego samego imienia, na podstawie którego klasztor w rzeczywistości wzrasta, nadal zapewnia charytatywność w Republikańskim Szpitalu Psychiatrycznym i innych placówkach opieki zdrowotnej, jak również w internatach dla dorosłych i dzieci ze specjalnym rozwojem psychofizycznym.

Początkowo w tej szkole domowej zbudowano domowy kościół na cześć Xenia Petersburga. Z upływem czasu niektórzy pracownicy Sisterhood pragną poświęcić się całkowicie służąc swoim sąsiadom i Panu. To właśnie wtedy powstał klasztor Świętej Elżbiety (Mińsk).

Pacjenci pobliskiego szpitala i zwykli ludzie zaczęli zaoferować pomoc, gdy tylko zaczęto budować klasztory i świątynie. I do dziś siostry pomagają chorym, prowadzą zajęcia i święta z dziećmi, organizują swoje imieniny i występy. Są zawsze tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc.

Elizabeth Feodorovna

Klasztor Świętej Elżbiety (Mińsk) pochodzi od Elli (w przyszłości Elizabeth Feodorovna), córki księcia Hesja-Darmstadt i angielskiej księżniczki. Rodzice zaszczepili u swoich dzieci miłość i współczucie dla swoich bliskich, poczucie piękna.

Nawet w młodości poznała Wielkiego Księcia, przedstawiciela rosyjskiej dynastii rządzenia, Siergieja Aleksandrowicza. Ślub, młoda księżniczka pomagała nędzarzom, chorym i cierpieniom, próbowała złagodzić ich cierpienia, odwiedzać szpitale, więzienia, schrony. A jej szlachetny i głęboko religijny małżonek popierał żonę we wszelkich staraniach. Po jego śmierci Elizabeth Feodorovna znalazła pociechę w reliktach cudownego pracownika Aleksieja, gdzie stało się cudowne miejsce zamieszkania.

Podczas zakłopotania w naszym kraju księżniczka nadal pomagała potrzebującym. Ale pewnego dnia, w trzecim dniu Wielkanocy z 1918 roku, została aresztowana i wyjęta z stolicy, a sześć miesięcy później została rozstrzelana wraz z zakonnicą Varvara. Teraz jej relikwie trzymane są w Jerozolimie.

Budynki klasztorne

Do tej pory klasztor św. Elżbiety (Mińsk) ma tereny, na których wybudowano osiem świątyń, malowanych freską refektarzami pielgrzymów, ogrodzeniem z małymi wieżami, kilkoma budynkami z komórkami, dzwonnicą, z drugiej zaś kopią wieżę w podobnej formie. W klasztorze znajduje się wydawnictwo, kilka sklepów.

Świątynie klasztorne

Dolny klasztor , konsekrowany na cześć św. Mikołaja Cudzoziemca. Jest to pierwsza świątynia wzniesiona na terenie klasztoru, która została konsekrowana w ostatnim miesiącu ubiegłego stulecia. Cząsteczki reliktów Świętego, na cześć którego założył kościół, zostały uroczyście przywiezione do klasztoru litewskiego (Mińsk) na początku obecnego stulecia. Kilka miesięcy później świątynia została wstawiona do ikonki świątyni przez Metropolitan Filaret osobiście. Również w tym kościele są ikony z wstawionymi relikwiami Euforosy z Polotska, Serafina Sarov, Simeon Vertukhovsky, Gabriel Bialostoksky.

Świątynia na cześć Zmartwychwstania sprawiedliwego Lazarus Chetverdnevnogo . Znajduje się niedaleko krematorium na cmentarzu północnym, tutaj odbywają się regularnie pogrzeby i pogrzeby. Freski świątyni przedstawiają Drugie Powtarzanie i Ostatni Sąd.
Świątynia na cześć ikony Matki Boskiej "Derzhavnaya". Znajduje się tuż obok klasztoru. Piękno górnego kościoła uderza w niezwykłe piękno obrazów w stylu bizantyjskim. A dolna jest podobna do wczesnych kościołów chrześcijańskich. Tutaj odbywa się Sakrament chrztu, a tutaj jest Sakrament Ślubu i wszystkie świąteczne usługi.

Świątynia na cześć Królewskich Pasjonarzy , usytuowana w skrypcie wyżej wspomnianego kościoła.

Świątynia na cześć ikony Matki Boskiej "Niewyczerpawczy Kielich" . Znajduje się niedaleko klasztoru metochion, we wsi Lysaya Gora, w obszarze metropolitalnym. Jest rehabilitacja dla osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu, są też ludzie, którzy byli w więzieniu i mieli długie kary pozbawienia wolności, osoby, które nie mają własnych domów.

Działania klasztoru

Siostry opiekujące siostrami pracują w sadach, na polach i farmach, w budownictwie. Kolejny klasztor św. Elżbiety (Mińsk) ma warsztat malarstwa ikon, który zaprasza do twórczych młodych ludzi, którzy kształcą sztukę i chcieliby służyć Kościołowi i zdobyć doświadczenie w sztuce malarstwa ikon. Są też inne warsztaty, takie jak stolarstwo, ceramika, szycie, mozaiki ścienne, mechaniczne i mechaniczne oraz wiele innych. I około czterech lat temu w centrum głównego miasta na Białorusi klasztor otworzył kawiarnię "Miracle Mill".

Klasztor Świętej Elżbiety (Mińsk). Chór

Przez ponad dziesięć lat ten twórczy zespół był zachwycony śpiewaniem nie tylko parafian, ale także wszystkich miłośników muzyki kościelnej. Wszyscy chórzyści z tego chóru mają wykształcenie muzyczne różnych specjalności, a niektóre z nich to dyplom i laureat wielu międzynarodowych konkursów, śpiewaków znanych zespołów chóralnych.

Repertuar chóru monastycznego charakteryzuje całkowite odrzucenie muzyki autora, a także poleganie na chrzcie bizantyjskim i zemnańskim. Ale najważniejszą rzeczą jest blask i piękno śpiewu chrześcijańskiego.

Zespół tego klasztoru znany jest nie tylko w swoim kraju, ale także poza jego granicami. Wydawca wydał kilka płyt chóralnych, których dochód trafia do potrzeb klasztoru.

Chorus Regent

Szefem zespołu twórczego jest siostra Juliana, która ukończyła Konserwatorium Leningradzkie. Należy do autora, harmonizacji i przetwarzania ponad stu pięćdziesięciu hymnów kościelnych. Wydawnictwo monastyczne opublikowało zbiór utworów Juliana. A lokalna telewizja o niej wydała film. Za jej pracę zakonnica została odznaczona Orderem Cyryla z Turov.