97 Shares 2176 views

Dynastia rzymskich: lata rządów. Wszystkie rosyjskie cara dynastii rzymskiej

Przez ostatnie 300 lat autokracja w Rosji była bezpośrednio związana z dynastią rzymską. Udało im się zdobyć miejsce na tronie w czasach Troubles. Nagły wyobrażenie o horyzoncie politycznym nowej dynastii jest największym wydarzeniem w życiu każdego państwa. Zwykle towarzyszy mu zamach stanu lub rewolucja, ale w każdym razie zmiana władzy pociąga za sobą wyeliminowanie starego elitarnego rządu.

Prehistorii

W Rosji pojawienie się nowej dynastii wynikało z tego, że oddział Rurikowicza został przerwany śmiercią potomków Iwana IV Strasznego. Ten stan rzeczy w kraju przyniósł nie tylko głęboki polityczny, ale i społeczny kryzys. Ostatecznie doprowadziło to do tego, że cudzoziemcy ingerowali w sprawy państwa.

Należy zauważyć, że nigdy wcześniej w historii Rosji władcy, którzy przywieźli ze sobą nowe dynastie, jak po śmierci cara Iwana Groza, nie zmienili się tak często. W tamtych czasach nie tylko przedstawiciele elity, ale inne warstwy społeczne dążyły do tronu. Cudzoziemcy próbowali również interweniować w walkę o władzę.

Na tronie jeden po drugim, potomkowie ludu Ruriku pojawili się w osobie Wasilij Szuisky (1606-1610), przedstawiciele niebywałych bojowników kierowanych przez Borysa Godunova (1597-1605), nawet oszustów – Fałszywego Dmitrija I (1605-1606) i Fałszywego Dmitrija II (1607-1606) 1610). Ale żaden z nich nie wytrzymał długo. Trwało to do 1613 r., Aż przyszły rosyjskie cary dynastii rzymskiej.

Pochodzenie

Od razu trzeba zauważyć, że ta rodzina wychodzi z Zakhariewów. I Romanowie nie są właściwie imieniem. Wszystko zaczęło się od faktu, że patriarcha Filaret, tj. Zakhariev Fiodor Nikolayevich, postanowił zmienić jego imię. Prowadzony przez fakt, że jego ojcem był Nikita Romanowicz, a jego dziadek – Roman Żuriewicz, wymyślił imię "Romanow". Tak więc genus otrzymał nową nazwę, która jest również używana dzisiaj.

Królewska dynastia Romanowów (panuje w latach 1613-1917) zaczęła się od Michaiła Fedorowicza. Po nim wstąpił na tron, Aleksiej Mikhailowicz, nazywał ludzi "Tishayshim". Wtedy to był Fiodor Aleksiejewicz. Następnie zasady to: Tsarina Sofya Alekseyevna i Ivan V Alekseevich.

Za panowania Piotra I – w 1721 r. Stan został w końcu rekonstruowany i stał się Imperium Rosyjskim. Królowie zapadli w zapomnienie. Teraz cesarz stał się imperatorem. Łącznie Romanowie dali Rosji 19 władców. Wśród nich – 5 kobiet. Oto tabela, w której widoczna jest wizualnie cała dynastia Romanowów, lata rządów i tytułów.

Jak już wspomniano powyżej, rosyjski tron był czasami zajmowany przez kobiety. Ale rząd Pawła uchwalił prawo, które odtąd tytuł cesarza może być bezpośrednim spadkobiercą wśród ludzi. Od tego czasu kobieta nie wstąpiła na tron.

Dynastia Romanowów, której lata rządów nie zawsze były w ciszy, w 1856 roku otrzymała oficjalną herbę. Pokazuje szyjkę trzymającą tarch i złoty miecz w łapach. Krawędzie herbu ozdobione są ośmioma odciętymi główkami lwa.

Ostatni Imperator

W 1917 r. Władza w kraju została zajęta przez bolszewików, którzy obalił rząd kraju. Cesarz Mikołaj II był ostatnim dynastii rzymskiej. Dostał pseudonim "Krwawe" z powodu faktu, że podczas obydwu rewolucji w latach 1905 i 1917 tysiące ludzi zostało zabitych na jego zlecenie.

Historycy uważają, że ostatni cesarz był łagodnym władcą, więc popełnił kilka nie do pokonania błędów w polityce wewnętrznej i zagranicznej. To właśnie one doprowadziły do tego, że sytuacja w kraju została podgrzana do granic możliwości. Awarie w Japonii, a potem I Wojnie Światowej, znacznie osłabiły władzę cesarza i całą rodzinę królewską.

W 1917 roku, w nocy z 17 lipca, królewska rodzina, która zawierała, oprócz cesarza i jego żony, również pięciorga dzieci, została zastrzelona przez bolszewików. W tym czasie jedynym spadkobiercą rosyjskiego tronu był małego syna Nikolaja, Aleksego.

Nasz czas

Romanowie są najstarszym klanem chłopców, dającym Rosji wielką dynastię królów, a potem cesarzy. Rządzili państwem od ponad trzystu lat, od XVI wieku. Dynastia rzymskich rzymskich, której królowie skończyła się, kiedy bolszewicy podbili władzę, został przerwany, ale obecnie istnieje kilka gałęzi tego rodzaju. Wszyscy mieszkają za granicą. Około 200 z nich ma różne tytuły, ale żaden nie może zajmować rosyjskiego tronu, nawet jeśli monarchia zostanie przywrócona.