884 Shares 5052 views

Smaczne na każdą okazję: sałatka z kiełbasą

Dobry stary Olivier, główne danie uroczysty więcej od początku ery sowieckiej! To zawsze była punktem programu, bez niego nie można wyobrazić sobie Sylwestra w tym czasie, ani 8 marca.


Różnorodność receptur

Teraz mało kto pamięta, co klasyczną wersję tej sałatki. Wynaleziony w odległych latach sześćdziesiątych przynajmniej odległej Moskwie 19 wieku restaurator, kucharz pochodzenia francuskiego. Nazwisko, nawiasem mówiąc, jest taka sama jak nazwa potrawy. Słynna restauracja „Hermitage” znanym i że nie było podawane sałatki Olivier w różnych postaciach. Początkowo nie było filet kuropatwy i cietrzew, raki, język wołowina, pokroić w plasterki, jajka i ziemniaki kubki, piklami i majonezem, obficie przyprawione musztardą. Nasza ulubiona sałatka z kiełbasą jest już bardzo daleki od wersji oryginalnej. Jednakże główne składniki, jak widzimy, są takie same. Z biegiem czasu, dziczyzna zastąpiono kurczaka, plastry gotowanej wołowiny. Pickles okresowo zastąpić świeże lub marynowane. Następnie, gdy stal przygotować sałatki kiełbasa, kiełbasa i umieszcza się tam, i bekon i „amatora” itd. Ostatecznie zatrzymany na przykładach wykonania bez elementów tłuszczowych. – „lekarza” i „mleko”.

Skład potraw

Ilość składników żywności zależy obliczana jest liczba konsumentów. Tutaj jest to gospodyni powinna rozwiązać sam. Jeśli masz dużo – to nie ma znaczenia, parę dni sałatki z kiełbasą bezpiecznie „będzie żył” w lodówce i w końcu to ma być spożywane przez Ciebie i innych osób w gospodarstwie domowym. W każdym razie, trzeba będzie:

  • bochenek kiełbasy;
  • 5-6 jaj;
  • 10-11 średnie ziemniaków;
  • 3-4 średni marchwi;
  • 5-6 średnie ogórki (ogórki, kwaśne, świeże – według własnego uznania, ale na tyle świeże i 3, w przeciwnym razie sałatka będzie wodnisty);
  • 1 duża cebula;
  • sól i pieprz;
  • 1 pojemnika puszki grochu;
  • Twoja ulubiona marka majonezu;
  • niewielkiej ilości oleju słonecznikowego (opcjonalnie).

Pierwsze z przygotowaniem

Teraz można jako wzór i inspirację można znaleźć w książce kucharskiej piękne zdjęcie Sałatka Oliver i rozpocząć jego realizację. Warzywa dokładnie umyć i gotować w łupinach. Ugotować na twardo jajka. Ponieważ mamy sałatkę z kiełbasą, konieczne jest podjęcie bardziej, że to było pyszne. Dlatego cały bochenek należy pokroić w plastry o grubości nie większej niż centymetr, a następnie pokroić je w kostkę. Niekoniecznie kruszą bardzo Melo, ale również duże kawałki będą wyglądać szorstkie, a smak nie. Wystarczy drobno posiekać cebulę. Normalna żarówka może być zastąpiona przez zielony. Wystarczy kruszą ogórki i zalać wszystko do głębokiej miski. Gdy warzywa są gotowane, powinny być obrane. Czy to lepiej, aż ciepło korzenie, jako „mundury” najlepszy strzał. Następnie paski marchew, a następnie pocięte na kostki, ziemniaków, takich jak kiełbasy, plastry i kostkę. Gotowane i obrane jaja drobno shinkuem, a wszystkie pozostałe składniki są wprowadzane do tej samej miski. Ostatnią rzeczą, kładziemy groszek, poprzednio mycie go z solanki. Wszystko sól, tylko delikatnie, tak jak majonez zawiera również sól, i pieprz. Następnie majonez. I wreszcie danie okazało bardziej soczyste i smaczniejsze, dodać trochę oleju roślinnego. Dobrym boli i pozostawić do zaparzenia przez kilka godzin. Następnie część naczynia ułożyć w misce lub miseczki, udekorować gałązkami pietruszki i kopru, czarnymi oliwkami i środowisk rzodkiewki. I spróbuj na zdrowie!