175 Shares 3712 views

Hydroliza skrobi

Skrobia (S6N10O5) n – polisacharyd, który składa się z dwóch frakcji: 25% amylozy i 75% liniowego amylopektyny rozgałęzione. Jest on utworzony przez światło w roślinach podczas procesu fotosyntezy.


Materiał ten ma postać białego proszku, który jest nierozpuszczalny w zimnej wodzie, z wytworzeniem zawiesiny. Po osadzeniu zawiesiny w dolnej części zbiornika osadza się biały osad, a woda może być odprowadzana z łatwością. Po wysuszeniu, skrobia odzyskuje wszystkich właściwości.

W gorącej wody tworzy koloidalną roztwór substancji – jest takie, lepkiej cieczy, która jest nazywana także pasty skrobi i jest często stosowany w domu, jak klej. A jednak w tej nieruchomości na podstawie jego gotowania galaretkę i niektóre desery.

Skrobia – substancja obojętna chemicznie. W celu użycia go do reakcji, trzeba uczestniczyć w katalizatorach procesowych.

Na jej właściwości fizycznych i chemicznych substancji na bazie aplikacji. Tak więc, skrobia i jej pochodne, są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym, włókienniczego i papierniczego. A dla organizmów żywych, że odgrywa ważną rolę.

Aby skorzystać z materii organicznej do celów przemysłowych, nie jest chemicznie vozdeystiviyu. Hydroliza skrobi – to proces wymiany jonowej między wodą a substancją, która może być enzymatycznej lub kwasowej.

chemicznej hydrolizy skrobi – reakcja katalityczna, co występuje w przypadku ogrzewania w obecności kwasów nieorganicznych. Podczas tej reakcji chemicznej równanie może być wyrażona w glukozy utworzonymi których:
(S6N10O5) n + nH2O + (nr kat. H2SO4 + T °) = nC6H12O6.

Ale ostatnio coraz popularniejsze enzymatycznej hydrolizy skrobi. Za pomocą specjalnej techniki, to otrzymuje się alkohol etylowy, melasę i glukozy, jak również w wyniku hydrolizy chemicznej.

Zaletą tego sposobu jest to, że skrobię roślin traktować jako surowiec w tym, na przykład, żyto, ziemniaki, kukurydza, ryż i inne. Te tych źródeł, a ponadto zawiera w swoim składzie enzymy amylolityczne, które są stosowane w procesie hydrolizy.

Na przykład, takie enzymy są izoamylaza i pullulanaza, glyukolinazy. Enzymy – naturalne katalizatory przyspieszające reakcje chemiczne. Schematycznie proces degradacji skrobi przez enzymy, jak następuje: skrobia → rozpuszczalnej skrobi (amylozy) → oligosacharydów (dekstryny) → disacharydu (maltoza = słodowy) → α-glukoza. Może być również wyrażona przez równanie:
(C6H10O5) n + nH2O + (kat.- enzymu) = nC6H12O6

Wizualnie widać, że nie było hydrolizy chemicznej, przeprowadzone eksperymenty. Gotować mieszaninę pasty skrobi z kwasem siarkowym. Sprawdzamy, czy doszło do hydrolizy – kroplówka jod. Jeśli reakcja jest ujemny, wtedy ma kolor niebieski lub fioletowy, to oznacza, że doszło do hydrolizy.

Teraz udowodnić, że produktem hydrolizy – glukozę. Dodatek zasady do roztworu i wynikające siarczan miedzi (II) (CUSO4). Wytrącony wodorotlenek miedzi nie spada, rozwiązanie nie okazało na kolor jasnoniebieski. Ogrzewa się i zobaczyć tworzenie się osadów terra cotta (ceg) kolor – oznacza to, że roztwór ma stężenie glukozy, który powstaje podczas hydrolizy.

Ciało człowieka występuje również enzymatyczną hydrolizę skrobi. Proces ten jest bardzo ważny, ponieważ w tym przypadku utworzone węglowodanów, zwłaszcza glukozy. Jest utleniona w każdej komórce organizmu, tworząc wodę i dwutlenek węgla, uwalniając w ten sposób energię potrzebną do normalnego funkcjonowania organizmu.

Hydroliza skrobi z enzymami rozpoczyna się w jamie ustnej podczas żucia. śliny ludzkiej zawiera enzym – amylaza, która pod działaniem skrobi jest podzielone na prostsze składniki – dekstryn. Proces osoba może nawet poczuć. Mimo wszystko, jeśli długo żuć chleb, a następnie pojawia się w ustach słodki smak, co sugeruje, że początek procesu hydrolizy skrobi. Nadmiar glukozy, który powstaje w czasie hydrolizy, osadza się w wątrobie, jako składnika odżywczego rezerwową – glikogenu.