864 Shares 3517 views

Oznakowanie opon, a jego interpretacja

Samochód we współczesnym świecie już dawno przestał być luksusem (z wyjątkiem typów stanu i marki). Nowe modele pojawiają się coraz częściej, wraz z nimi, i zwiększa liczbę „czyszczenie” dla nich. Jakoś prowadzony w ich różnorodności, nie wystarczy wiedzieć, szerokość opony i potrzebna jest jego średnica szereg innych parametrów. Aby zrozumieć cały ten stos danych, został opracowany oznakowania opon. Jest nieznacznie różni się od europejskich i amerykańskich producentów, ale nie tak drastycznie.


Europejski etykietowania opon

Na powierzchni bocznej każdej opony ma liczbę znaków, które są zakodowane wszystkie dane na nim. Np odcyfrować napis 82 175/70 R13 T:

 • 175/70 (czyli mm) – szerokość w oponie, a zalecaną szerokość obręczy. 70 Ilość (odnosi się do%) – wysokość i stosunek szerokości, tzn wysokością opony wynosi do 70% jej szerokości. W niektórych oznaczeń ta część jest pominięty C (R 14 185 102 P), co oznacza, że opona ma współczynnik kształtu w zakresie od 80% do 82%. Takie opony są nazywane pełny.
 • Literą „R” oznaczają typ konstrukcji (nie RADIUS) – w tym przypadku rowka. Istnieje również projekt z linkami opryszczki (oznaczonej przez łacińskiej litery „B”), a po przekątnej (oznaczonej przez „D”), ale jest to bardzo rzadkie.
 • Chislo13 (cale) stanowi zewnętrzną średnicę tarczy, przy czym zaleca się, aby ustawić koło lub, odpowiednio, średnicy wewnętrznej opony.
 • Poniższe figury 8 i 2 oznaczają współczynnik wskazujący lub obciążenia. Jest to tabela, która pokazuje korespondencję indeksu i maksymalnym obciążeniu w kilogramach, że opona może wytrzymać. Ale istnieje ogólna tendencja – im wyższy współczynnik, tym większe obciążenie jakie opona może wytrzymać. Informacja ta jest istotna dla ciężarówek, taksówek i autobusów.
 • To jest po informacji znaków. W naszym przypadku jest to „T”. To wskazanie maksymalnej prędkości, przy której opona jest gwarantowane parametry oszczędności (linia zestawione również w tabeli).

Amerykańscy znakowania opon

Oznaczenia stosowane Amerykanów różne znaki alfabetu stojące informacji cyfrowych: lt 235/75 R 15. Symbole te obejmują dekodowaniu typu samochodu, którym opona jest przeznaczona:

 • LT – lekkie ciężarówki;
 • samochody osobowe – P;
 • C – specjalne opony do przyczep;
 • T – czas opony.

Jest to amerykański specyficzne etykietowanie opon: 31h10.5 R15. Powyżej 31 (w calach) – średnicy zewnętrznej opony, 10,5 (rozmiar mieszczący się w calach) – Wartość ich szerokość, R – promieniowa strukturę typu 15 (w calach) – średnica wewnętrzna opony.

Istnieją pewne oznaki, które wskazują na oponę. Na przykład:

 • AS, All Season, M + S, Aw, M & S – to zapis na całoroczne.
 • Aquacontact, Aquatred, Rain, Aqua, wodny lub malowane parasol – specjalne opony na deszcz.
 • Płatka śniegu – do stosowania w niskich temperaturach i obfitości śniegu.

Wiele różnych nazw. Trudna sprawa – oznakowanie opon. I rozszyfrowanie symboli może być czasochłonne, jeśli nie jesteś ekspertem. Może powinniśmy zaufać profesjonalistom, którzy będą w stanie doradzić Ci kilka opcji, z których można wybrać najlepsze dla ciebie? Oznakowanie opon samochód ma swoje własne cechy, nie ma profesjonalny rada jest, aby dokładnie nie.