177 Shares 1624 views

Co to kantata w różnych dziedzinach

Co to kantata – gatunek lub pojedynczy praca? A co dziedzina ludzkiej kreatywności należy? Literatura? Muzyka? kantata oratorium często mylone z lub Madrigal Sonata. W tym artykule przyjrzymy się, gdy gatunek urodził i jak to rozwinięte. Uwaga znane przykłady kantat śladu jako czysto dzieła kościelne kazania estetyczne wzornictwo stało się niezależnym, muzyka, wykonywalny w filharmonii. I oczywiście będziemy płacić jakąś uwagę do kantat Ioganna Sebastyana Bach, którzy podnieśli je na wyższy poziom rozwoju.


pochodzenie

Historyczne korzenie gatunku można znaleźć w średniowieczu. Poezja trubadur było praktykowane zgodnie recytujący wiersze z akompaniamentem muzycznym. Recytacja do czynienia z poważnymi tematami – wydarzeń historycznych duchowej refleksji. teksty później wykonywane solo, zacząłem iść do muzyki. W rzeczywistości, gatunek krystalizuje się we Włoszech pod koniec XVI wieku. Nawet nazwa ma romańskiego korzenie: czasownik „cantare” znaczy „śpiewać”. W czasach renesansu było przede wszystkim muzyką. Ale co to kantata, i czym różni się od zwykłej piosenki? Po pierwsze, uroczysty i poważny motyw werset. Po drugie, tekst miał wcześniej niewielkie znaczenie w porównaniu z muzyką, przynajmniej na początku. Ale jak wiersze były nadal, kantata zaczęto odróżniać od Sonaty – prosty kompozycji instrumentalnych.

rozwój gatunku

Jak każde stworzenie ludzkiego geniuszu, kantata stale ewoluowała. Początkowo gatunek muzyczny zawiera tylko jeden numer wokalną, solową. Ten produkt stał się znany jako Madrigal. Ponieważ w pierwszej połowie XVII wieku na rozwój tego gatunku jest bardzo wpływem opery. Definicja co to kantata była bardziej złożona. Struktura utworu muzycznego zaczęły zawierać kilka numerów solowych, a także arie, duety, recytatywy, Chór i towarzyszeniem orkiestry. Głęboka treść poważny charakter tekstu i muzyki pozostała niezmieniona charakterystykę gatunku. Dlatego kantata nigdy wykonywane w teatrach. Ten produkt nie wymaga żadnej scenerii lub kostiumy. Nie ma również rola. To kantata różni się znacząco od opery, choć orkiestra jest bohaterem wszystkich działań.

Akompaniament liturgii

Na Soborze Trydenckim, które odbyło się w XVI wieku, władze kościelne postanowił wzmocnić estetyczny aspekt kultu przyciągnąć wiernych. Z biegiem czasu, gregoriańskiego Chapel – chórzystów, którzy wykonywali pracę bez muzycznego akompaniamentu – został zastąpiony przez organizm. Jego muzyka zaczęła nabierać kształtu oratorium – „modlić się” od łacińskiego słowa „orare”, co oznacza, Prace te miały na celu podkreślenie emocjonalny tekst kazania księdza lub czytać fragmenty Biblii. Od tego czasu, jak GF Haendel napisał oratorium koncert, muzyka zaczęła być napisany i świeckie temy.Sleduet powiedzieć kantaty zostały również zawarte w estetycznym wyglądem katolickich i protestanckich nabożeństwach. Po tym wszystkim, ich zawartość może być zarówno świeckie i duchowe. Więc co jest oratorium i kantata, co ich główna różnica? To nie jest tak łatwy do zdefiniowania. Można powiedzieć, że w oratorium arie solowe są często związane z ról jego ogólną wydajność bardziej dramatyczne. Kantata jest lirycznym elementem przeważa, a arie nie są przypisane do żadnej konkretnej osoby.

kantaty Bacha

Na rozwój tego gatunku był pod ogromnym wpływem carissimi, a niektórzy badacze są skłonni wierzyć mu twórca tej syncretic forma sztuki, która łączy muzyczną wydajność i wiersz. Ale dla tych, którzy dali kantatę na zupełnie innym poziomie, był Johann Sebastian Bach. Że wstąpił poetyckich i muzycznych elementów w doskonałej harmonii ze sobą. Teksty jego kantat Bacha wyciągnął z dzieł 16-18 wieków. Duchowe dziedzictwo poezji niemieckiej jest tak przez cały okres obejmuje protestanckiej ortodoksji i franciszkański mistycyzmu i pietyzm, a nawet świeckie motywy z okresu baroku. Co to kantata w pracy Bacha? To jest skomplikowanym wokalu instrumentalna, składający się z kilku części, z których każda ma swój własny rytm, tempo i takt. Geniusz kompozytor napisał muzykę do tych prac, bez odchodzenia od świętych tekstów. Nie rozumiemy, na przykład, „St. Matthew Passion”, jeśli nie czytać tekst arii. Jednocześnie muzyka pozwala nam przemyśleć historię biblijną, głęboko czuję.

genre

Widzieliśmy już, że to kantata muzyki. Ale ponieważ był pierwotnie synkretyczne formy sztuki, łatwo jest założyć, że kiedyś będzie to wykonać bez muzycznego akompaniamentu. Powaga przedmiotu i wywyższenie wydarzenia lub postaci zebrane w kantaty z Ody do poezji. Jako dzieło literackie, przypomina Madrigal lub pochwałę. kantata często napisane „w tej sprawie” – wejście do tronu lub rocznicę ważnych wydarzeń. Literatura widać również rozwój tego gatunku. Tak więc, w miarę upływu czasu, z kategorii „poezja” sąd kantaty przekazany do łatwiejszego i bardziej swobodnej formie. Czasem nawet nabiera cech poezji miłosnej (myślę Puszkina „Leda”). Ale jednak zastrzega mainstreamowe kantata poważne i żałosne przedmiotów. Głazunow napisał kantaty na stulecie urodzin Puszkina, Bałakiriewa – otwarcie pomnika Glinka. W dobie imperium Stalina , gatunek ten był również bardzo popularne. Zatem, N. Myaskovsky napisał kantatę „Kirov nami” po śmierci polityka.

Kantata: Definicja

Zatem termin ten ma wiele znaczeń. Muzyka jest jako gatunek oraz pracy pisemnej w tym duchu. Kantata jest zbliżony do oratorium, wiąże orkiestra, chór i solistów. Jest to duża, złożone pracy składający się z kilku części o różnym rytmie. Jeśli chodzi o literaturę, kantaty – poemat napisany na pomyślny okazji. Podobnie jak w poemacie, składa się z kilku części. Ale te tematy w kantaty nie jest narracja i wielbiąc.