833 Shares 5164 views

Potas w żywności, które stanowią podstawę zdrowego odżywiania

Pierwiastek chemiczny potasu, który występuje w przyrodzie tylko w połączeniu z innymi składnikami, pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmów żywych. Potas – główny składnik cytoplazmy, a jego stężenie w płynie wewnątrzkomórkowego utrzymuje się na tym samym poziomie. W wyniku nadmiaru czynności komórek potasu pozostawiając jeden z nich jest „włączony”, tak zwane pompy sodowo-potasowej. Zawarte w płynie śródmiąższowym, sodu i potasu, są funkcjonalnie powiązane i wykonuje następujące funkcje:

  • stworzyć warunki do skurczu mięśni;
  • utrzymać osmolarność krwi;
  • zapewnienie równowagi kwasowo-zasadowej;
  • normalizuje równowagę płynów.

Ciało dorosłego codziennej potrzeby, aby uzyskać od żywności 1800 – 5000 mg potasu. Potrzeba tego macrocells zależy od kilku czynników, takich jak masa ciała, stan fizjologiczny, poziomu aktywności fizycznej i klimatu. Potasu w produktach, a jego zawartość ilościową należy zwiększyć przy użyciu leków moczopędnych, obfite pocenie się, biegunka i wymioty. Brak potasu w organizmie może prowadzić do dystrofii mięśniowej, porażenie mięśni, zaburzenia przekazywania impulsów nerwowych, zaburzenia serca, spowolnienie wzrostu organizmu, jak również dysfunkcję seksualną.

Zawartość potasu produktów zawartych w codziennej diecie jest przedstawiony w poniższej tabeli, w którym dane są wartościami średnimi uzyskane w wyniku licznych badań próbek pobranych z różnych miejsc.

Potasu w produktach zawierających największą ilość makroelementu
produkt

liczba

(Mg / 100 g)

produkt

liczba

(Mg / 100 g)

rodzynki 860 burak 288
szpinak 774 jabłka 278
groszek 731 czosnek 260
orzechy włoskie 664 zielonej cebuli 259
Białe grzyby (świeże) 468 winogrona 255
gryka 380 rzodkiewka 255
brukselka 375 bakłażan 238
brzoskwinie 363 chleb 208
kasza owsiana 362 czerwona marchewka 200
morele 305 pomarańczowy 197
pomidory 290 mleko krowie 146

Zawiera również potas w produktach, które nie są ujęte w tabeli. Indywidualne podejście, fasoli i fasoli, które są źródłem białka roślinnego. Fasola zajmują dominującą pozycję w wielu kuchni narodowych i setki odmian uprawianych na całym świecie. Lider wśród dietetyków strączkowych rozpoznawane białej fasoli, 100 gram część ciała, co daje 561 mg potasu, który jest 16% RDA.

Niezawodne źródło potasu, suszone owoce (morele, daktyle, figi, śliwki), całe ziarno, ziemniaki, wiele świeżych owoców (jagody i banany, kiwi, awokado, melon, wiśni, czarnych porzeczek, agrestu, jeżyny).

Nie możemy ignorować ryby, z których niektóre gatunki mogą mieć istotny wpływ na satysfakcję z potrzeby organizmu na potas. Na przykład, część 100 gram łososia dostarczyć 534 mg lub 15% dziennego zapotrzebowania, i podobne części halibuta, tuńczyka, makreli, śledzi, dorsza, okonia, pstrągi – 11% dziennego zapotrzebowania.

W tabeli „potasu w produktach zawierających największe ilości makroelementów” nieznanych produktów mistrz potasu. Są one suszone pomidory, zawierającego 100 g cennym produktem 3400 mg potasu.