165 Shares 1364 views

Fosfataza alkaliczna – ważny enzym ludzki organizm

Do tej pory, kompleks rozpoznanie wielu chorób stosowane metody laboratoryjne badania. Wiąże analizę biochemiczną krwi.

Alkalicznej fosfatazy: ogólne cechy enzymu

Fosfatazy alkalicznej – jeden z najważniejszych wskaźników. Ten związek jest to enzym, który wykazuje aktywność fosfatazy. Jest obecny w praktycznie wszystkich ludzkich komórek. Maksymalna aktywność jest pokazany w środowisku alkalicznym i jest związane z błonami komórkowymi. Najwyższe stężenie tego związku są zapisywane w osteoblasty (komórki w tkance kostnej), komórki wątroby i kanalików nerkowych w błonie śluzowej jelit, jak i łożyska. Fosfatazy alkalicznej, która jest zawarta w osoczu, co do zasady, pochodzące z kości lub hepatocyty. Dzięki wysokiej aktywności obserwuje się przede wszystkim w leczeniu chorób wątroby, które występują z niedrożnością dróg żółciowych, a także w uszkodzeń kości towarzyszy przebudowy kości.

Poziom fosfatazy alkalicznej jest wysoka. Dlaczego?

Istnieje wiele stanów chorobowych, w których zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej. Norma tego wskaźnika zależy od wieku i płci, więc wziąć to pod uwagę przy interpretacji biochemię krwi.

Wśród czynników etiologicznych, które mogą wpływać na poziom enzymów, w tym aktywności fosfatazy zasadowej, powinien zawierać:

• ciąża;

• po menopauzie;

• Niedostateczne przyjmowanie dietetycznego wapnia i fosforanów;

• nadmiar kwasu askorbinowego w organizmie;

• Stosowanie pojedynczych środków farmakologicznych (np antykoncepcyjnych zawierających estrogenu i progesteronu, a także jako antybiotyki).

Ponadto, fosfataza alkaliczna może być zwiększona w następujących chorób:

• nadczynność przytarczyc;

• zawał nerki lub tkanki płuc;

• szpiczaka mnogiego;

• mononukleozę zakaźną;

• choroby kości, w tym nowotworów natury;

• choroba Hodgkina, który występuje z niszczeniem kości;

• krzywica;

• zmiany złośliwej dróg żółciowych;

• zapalenie natury zakaźnej lub marskością wątroby, jego porażka gruźlicę.

Etiologia zmniejszenia fosfatazy alkalicznej

Istnieje szereg chorób, w których, przeciwnie, fosfatazy alkalicznej zmniejszona. W ten sposób, na poziomie enzymu, niższej od normalnej, w niedoczynności tarczycy. Naruszenie wzrostu kości, niedobór cynku i magnezu, oraz anemii – czynników etiologicznych, które mogą mieć wpływ na ilość fosfatazy alkalicznej w surowicy krwi. Przyjmujących pewne leki zmieniają również wyniki testu. Dodatkowo, obecność szkorbutu, która rozwija się w wyniku niewystarczającego kwasu askorbinowego prowadzi do zmniejszenia enzymu.

Należy zauważyć, że w ciąży fosfatazy zasadowej mogą rosnąć przez zwiększenie liczby łożyska izoenzymu. Jest to typowe dla końcowych etapów ciąży i jest związana z maksymalną rozwoju łożyska. Taki wzór ma wartość diagnostyczną, więc to nie ma zastosowania do oceny stanu matki lub płodu. W przypadkach, gdy kobieta z rozpoznaniem niewydolności łożyskową, stężenie tego związku jest ograniczona enzymu.

Charakterystyka zmian poziomu fosfatazy alkalicznej

Fosfataza alkaliczna jest w postaci kilku izoenzymów. Stopień wzrostu stężenia związku jest skorelowana z aktywnym osteoblastów (proces tworzenia kości), tak, że najwyższy poziom izoenzymu kości obserwowana choroby Pageta. Jeżeli pacjent rozwija się patologia o aktywności osteolitycznej (na przykład, szpiczaka mnogiego), alkalicznej fosfatazy wzrostu, ale tylko nieznacznie.

W przypadku uszkodzenia układu wątrobowo-żółciowego zwiększa wątroby izoenzym. W praktyce klinicznej, to jest używany jako marker żółci. W tym przypadku bezpośredni utrata komórek wątroby może odbywać się na tle normalnych lub nawet niskim poziomem fosfatazy alkalicznej. Jest to typowy, na ogół, w większości przypadków klinicznych, chociaż nie mogą być obserwowane u danego pacjenta, a nawet z uszkodzeniem wątroby i dróg żółciowych.

Warto zauważyć, że zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej u dziecka – zjawisko fizjologiczne, co jest związane z silnym wzrostem. Tak więc, poziom tego enzymu u dzieci mogą osiągnąć poziomu, który przekracza norm dla dorosłego człowieka wynosi 1,5-2-krotnie (od 82 do 341 U / L).

Swoistość oznaczania poziomu fosfatazy alkalicznej

Do tej pory, optymalne warunki dla przeprowadzenia analizy w celu określenia stężenia fosfatazy alkalicznej jest inna, bo każde laboratorium ma swoje własne standardy. Istnieje kilka metod testowych, które są uzależnione od substratu enzymu i układu buforowego, jak również od temperatury, w której przechowywane są próbki. Granice jednolite wskaźnik „fosfataza alkaliczna” nie jest, tak że nie jest konieczne, aby porównać wartości enzymu, który otrzymano w różnych laboratoriach. Jest to szczególnie ważne, gdy nie wiadomo, jakie zasady te laboratoria określone.

Do analizy surowicy krwi jest stosowany. W większości przypadków, z warstwy wierzchniej, która jest formowana w rurkę separatora. Warto zauważyć, że poziom fosfatazy alkalicznej mogą być błędnie zwiększona, jeśli opaska do pobierania próbek krwi w kończynie górnej została nałożona na więcej niż 30 sekund. Ponadto, aktywność tego enzymu może się nieznacznie zmieniać, jeśli próbka krwi była przechowywana w temperaturze pokojowej. W tym hemolizy in vitro nie wpływa na wyniki testu.

Co zrobić, gdy patologiczny poziom fosfatazy alkalicznej?

Gdy fosfatazy alkalicznej zwiększona leczenie musi etiologiczny kierunku. Tak więc, obecność choroby wątroby i dróg żółciowych należy skonsultować gastroenterologa. Cholestaza obecność trzustki, alkoholowe zapalenie wątroby lub marskość wątroby wymaga odpowiedniego leku korekcyjny, którego wielkość jest określona tylko przez lekarza. Własna w tym przypadku może doprowadzić do zaostrzenia choroby podstawowej.

Zmieniając stężenie enzymów, takich jak fosfataza alkaliczna, można zaobserwować w niewydolności serca, raka patologii i poważne uszkodzenie nerek, jak również u pacjentów z cukrzycą, więc należy skonsultować kardiolog, nefrolog lub endokrynologa. Lekarz określi terapeutyczne taktykę w zależności od obrazu klinicznego.

Podczas usuwania czynników etiologicznych, aktywność fosfatazy alkalicznej wraca do normy. W powołaniu terapii powinny być brane pod uwagę, że, na przykład, fizjologiczny wzrost tego wskaźnika jest możliwe ze złamaniami, aktywny rozwój układu kostnego, z ciąży. To nie wymaga interwencji medycznej. Interpretacja wyników badań laboratoryjnych powinny być wykonywane kompleksowo, biorąc pod uwagę inne parametry biochemiczne i dolegliwości pacjenta.