437 Shares 8450 views

Co to jest spread

Niedawno nowy produkt na półkach – rozprzestrzeniać. Wiele osób nie wie, co rozprzestrzenianie i tak podejrzane o tym produkcie. Jednak na Zachodzie, jest duże zapotrzebowanie. Jest on stosowany w dużych ilościach niż masło. Aby wyjaśnić sytuację, porozmawiajmy o tym, co spreadu.


Słowo przychodzi do nas z języka angielskiego. To tłumaczy się jako „rozciąganie” lub „rozmazywania”. Nazwa ta została podana do produktu, który zawiera substytut tłuszczu mleka, łatwo rozsmarowywać i posiada plastikową konsystencję.

Istnieje błędne przekonanie, że spread – jest margaryna lub olej o niskiej jakości. Masło składa się wyłącznie z tłuszczów zwierzęcych. W przeciwieństwie do tego, nowy produkt składa się z kilku rodzajów składników. Sperd – jest to produkt kombinacja, która składa się z tłuszczów roślinnych (kokosowy, olej palmowy i inne oleje roślinne) i zwierząt. Na przykład, udział produktów zwierzęcych w minimum margaryny.

Szczególną uwagę przywiązuje się do składu kontrolą tego produktu. Zastosowanie związków chemicznych w tym ściśle kontrolowany. Dlatego stosowanie margaryny robi więcej szkody dla organizmu.

A teraz bardziej szczegółowo o tym, co jest rozłożona i jakie są jego właściwości.

Cholesterol zawiera znacznie mniej. To odróżnia je od masła. Dlatego jest bardziej odpowiednia dla tych, którzy trzymać się diety. Niskokaloryczne jest także pozytywny jakość spreadu. Połączona kompozycja pozwala na nasycenie ciało różnych przydatnych substancji.

Okres przydatności do użycia tego produktu jest znaczna, co również pozytywnie na jakość. Spread może być stosowany do wytwarzania wyrobów cukierniczych i pieczenia. Ponadto, nie palić podczas smażenia.

Jeśli mówimy o wadach produktu, są one nadal. To przede wszystkim obecność tłuszczu trans wytwarzane w sposób sztuczny. W wyniku tego procesu, oleje roślinne przetwarzane w bardziej trwałej struktury. Składniki te wpływają na stan tętnic, powodując choroby serca, cukrzycy, raka i innych chorób. W związku z tym, zawartość nie powinna przekraczać 8%. Ale, niestety, nawet najbardziej marki masła zawierają te składniki.

Zawartość tłuszczu spreadu nie powinna być mniejsza niż 39 procent.

Produkt ten jest podzielony na kilka typów.

Pierwszy typ – rozprzestrzenia w której procentowa zawartość tłuszczu w mleku wynosi 50%. Mają w swoim składzie podobnym do masła.

Drugi typ – są produkty zawierające od 15 do 49% składników mleka.

I wreszcie ostatni rodzaj rozprzestrzeniania jest bardziej jak margaryny, ponieważ nie istnieją żadne produkty mleczne.

Rozprowadzić produkt nie jest szkodliwy. Ponadto, wiele osób w ostatnich czasach wolą, żeby go kupić. Dlatego też powinny one mieć pełną informację o tym, co jest spread.

Niektórzy producenci często podają go do masła, podając nazwę na opakowaniu. To nie powinno być. Na opakowaniu producent określa liczbę warzyw i mleka tłuszczu zawartego w produkcie. Jeżeli składniki mleczne w rozprzestrzenianiu nie producent określa go. Produkt nie powinien być wystawiony na jakość.

Rozprzestrzeniać jakość zależy od rodzaju składników roślinnych, które zostały użyte do jej produkcji. Palmowego i kokosowego oleje zawierają tłuszcze trans, a bardziej korzystne. Drugi typ – połączenie tych produktów oraz z recyklingu oleju roślinnego. Spread może także zawierać sztucznych składników mleka. Mimo to, odsetek tłuszczów trans w nich jest minimalne.

Korzystając z tych informacji, można wybrać rozprzestrzenianiu naprawdę wysokiej jakości, jeśli dać pierwszeństwo tym produkcie.