185 Shares 9214 views

Hemangioma wątroby: objawy, leczenie

Podstępną i często bezobjawową chorobą jest naczyniak wątroby. Choroba ta występuje u około 7% osób zdrowych, a co dziwniejsze, częściej, rozpoznano u kobiet hemangiomy wątroby. W rzeczywistości, to tworzenie guza, ale w raku to nigdy nie rośnie. Hemangioma wątroby, którego przyczyna nie zawsze jest wykryta, jest w większości niewielka (3-4 cm), ale czasem guz może osiągnąć 10 cm, co stanowi zagrożenie dla życia.


Odmiany

W medycynie wyróżnia się dwa typy tych guzów. Pierwszy – naczyniówki krwionośne wątroby – charakteryzuje się umieszczeniem w narządzie. W swojej postaci formacja przypomina kulę naczyń. Wielu lekarzy mówi dziś, że ten typ nie jest guzem, lecz patologią. Ich zdaniem choroba jest dziedziczna. Hemangioma kapilarna – druga – często występuje ze względu na zmiany w tkance hormonalnej, zwłaszcza z powodu ciąży lub przyjmowania leków zawierających estrogeny. Wygląda jak ta formacja na krzywiznach z naczyń oddzielonych przegrodami.

Jak się to objawia?

Jak wspomniano powyżej, hemangioma wątroby przez długi czas nie pozwala o tym wiedzieć. Kiedy wielkość nowotworu znacznie wzrosła, pacjent często czuje:

  • Nudny ból po prawej stronie;
  • Poczucie kurczenia się w brzuchu;
  • Nudności.

Czasami jest wymioty, a gdy widać wyraźny wzrost w wątrobie. Dość rzadkie, ale nadal istnieją sytuacje, w których złamanie naczyniaka wątrobowego. Jest to bardzo niebezpieczne dla życia, ponieważ rozpoczyna się krwawienie wewnętrzne. Ból staje się ostry. Jednocześnie objawia się wszystkie te objawy, podobnie jak wewnętrzne krwawienie.

Diagnoza

Wśród metod diagnostycznych najczęściej stosowano ultrasonografię. Bardziej nowoczesny sprzęt pozwala uzyskać więcej informacji o stanie edukacji, jego rozmiarze. Dotyczy to zwłaszcza metod takich jak obrazowanie rezonansem magnetycznym, angiografia. Pacjent musi również oddać krew i mocz do analizy. Biopsja nie jest wykonywana w przypadku wykrycia naczyniaka krwionośnego, ponieważ możliwe jest pęknięcie.

Leczenie tradycyjnymi metodami

Tradycyjna medycyna oferuje dwa sposoby leczenia. Pierwsza to metoda nie chirurgiczna i opiera się głównie na przyjmowaniu leków hormonalnych. Możliwe jest także leczenie laserem, promieniowanie mikrofalowe, elektrokoagulacja, kriochestracja, ciekły azot. Drugi sposób dotyczy interwencji chirurgicznej. Operacja jest wykonywana w przypadkach, gdy naczyniak krwionośny osiąga 5 cm lub więcej, lub gdy objawy zaczynają zaburzyć pacjenta. Odmowa interwencji chirurgicznej jest konieczna w przypadkach, gdy:

  • Nowotwór zajmuje oba płaty wątroby;
  • Znaleziono marskość wątroby;
  • Nowotwór wpływa na duże żyły.

Metody ludowe

Tradycyjna medycyna oferuje wykorzystanie produktów natury. Tak więc, dobrze znany wywar z owsa. Płatki zbożowe potrzebują dużo czasu. Ale po przygotowaniu płynu należy go odfiltrować, rozcieńczyć wodą i zużyć codziennie, co najmniej 100-150 ml. Herbata z limonki, która skutecznie walczy z wirusami i przeziębieniami, pomoże pokonać nowotwory w wątrobie. Zastosowanie surowych ziemniaków również pomoże. Ale musisz zacząć od małej kwoty, na przykład od 20-25 lat.