115 Shares 6941 views

Bezwzględne ograniczenie: opis, skala i jasność

Jeśli podnieść głowę do góry, można zobaczyć wiele gwiazd na bezchmurny noc. Tyle że, jak się wydaje, nie liczą się wcale. Okazuje się, że ciała niebieskie, widoczne dla oka, ale liczone. Istnieje około 6000. Jest to łączna liczba zarówno północnej i południowej półkuli naszej planety. Idealnie, my, są, na przykład, na półkuli północnej, to trzeba zobaczyć około połowę sumy, czyli gdzieś 3 tys. Stars.


Mnóstwo zimowych gwiazdek

Niestety, należy rozważyć wszystkie gwiazdy jest prawie niemożliwe, ze względu na potrzebę warunkach z idealnie przezroczystego atmosferze i przy całkowitym braku jakichkolwiek źródeł światła. Nawet jeśli znajdziesz się w otwartym polu z dala od miejskiego oświetlenia głęboko zimową noc. Dlaczego zima? Ponieważ letnie noce są znacznie lżejsze! Wynika to z faktu, że słońce przychodzi tuż nad horyzontem. Ale nawet w tym przypadku, nasze oczy nie więcej niż 2,5-3 tys. Gwiazdy będą dostępne. Dlaczego tak jest?

Chodzi o to, że źrenica oka ludzkiego, jeśli jest obecny w urządzeniu optycznym, pobiera pewną ilość światła z różnych źródeł. W tym przypadku źródła światła są gwiazdy. Jak możemy je zobaczyć, to zależy od średnicy optycznej układu soczewek. Naturalnie, obiektyw lornetki lub teleskopu szkła ma większą średnicę niż źrenicy oka. W związku z tym, i będzie zbierać więcej światła. W rezultacie, przy pomocy instrumentów astronomicznych można zobaczyć wiele więcej gwiazd.

Gwiaździste niebo oczami Hipparcha

Na pewno zauważyłeś, że gwiazdy różnią się jasnością, lub, jak astronomowie mówią, widocznie blask. W odległej przeszłości, ludzie również zwrócić uwagę na to. Hipparch podzielony wszystkich widocznych ciał niebieskich na wielkości mających klas VI. Najjaśniejsza z nich są „zarobione” Ja, i najbardziej imponujące opisał jako gwiazdy kategorii VI. Pozostałą zostały podzielone na klasy półproduktów.

Okazało się później, że różne wielkości są między pewnego algorytmicznego relacji. Zniekształcenie luminancji równa liczbie czasach nasze oko jest postrzegany jako usuwając tę samą odległość. Tak więc okazało się, że świecą jaśniejszych gwiazd I kategoria II blask około 2,5 razy.

Tyle razy jaśniejsze niż gwiazdy klasy II oraz III, jak kula III, lub – IV. W rezultacie, różnica między gwiazdami żarowych I i VI wartości różnią się o 100 razy. Zatem ciała niebieskie VII kategorii są poza próg ludzkiego wzroku. Ważne jest również, aby wiedzieć, że wielkość – nie jest to wielkość gwiazdy i jej pozornej jasności.

Co to jest bezwzględne?

Wielkości są nie tylko widoczne, lecz również absolutne. Termin ten jest używany, gdy chcemy porównać ze sobą dwie gwiazdy przez ich jasności. Aby to zrobić, każda gwiazda jest przypisany do warunkowego standardowej odległości 10 parseków. Innymi słowy, jest to wartość przedmiotu gwiazdkowy, który będzie miał, jeśli znajduje się w odległości 10 pc od obserwatora.

Na przykład, wielkość naszego słońca -26.7. Ale z odległości 10 szt nasza gwiazda będzie ledwo zauważalne obiekt oko piątej wielkości. Wynika z tego, że im wyższa moc promieniowania niebieskiego obiektu, lub, jak mówią, energię, która gwiazda promieniuje w jednostce czasu, tym większe prawdopodobieństwo, że bezwzględna wielkość obiektu, który ma przyjmować wartość ujemną. I odwrotnie, im niższy luminancji wyższa dodatnia wartość obiektu.

Najjaśniejsze gwiazdy

Wszystkie gwiazdy mają różne pozornej jasności. Jeden nieco jaśniejsze pierwszej wielkości, drugi – znacznie słabsze. W świetle tej ułamkowych wartości zostały wprowadzone. Na przykład, jeśli pozorna wielkość jego połysk jest gdzieś pomiędzy kategorii I i II, to jest uważany za gwiazdę 1,5 klasa. Są też gwiazdy z wielkościami 2.3 … 4.7 … i tak dalej .. Na przykład, Procyon należący do równikowej konstelacji mały pies, najlepiej widać w całej Rosji w styczniu lub lutym. Jego pozorna jasność – 0,4.

Warto zauważyć, że wielkość ja stwardnienie 0. Tylko jedna gwiazda niemal dokładnie odpowiada tym – to jest Vega, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lutni. Połysk wynosi około 0,03 wielkości. Jednak nie jest światło, które jest jaśniejsza niż ona, ale ich wielkość jest ujemna. Na przykład, Sirius, co można zaobserwować w dwóch półkuli. Jej jasność – -1.5 wielkości.

Ujemne wielkości przypisane są nie tylko gwiazdy, ale także do innych ciał niebieskich: Słońca, Księżyca, planet, komet niektórych i stacji kosmicznych. Jednak są gwiazdy, które mogą zmienić swój blask. Wśród nich znajduje się wiele gwiazd pulsujących z różnych amplitudach połysk, ale są też takie, w których można zaobserwować kilka pulsacje jednocześnie.

pomiaru jasności

W astronomii, prawie wszystkie środki skali odległości wielkości geometrycznych. Fotometryczne metoda pomiaru jest używany na długich dystansach, lub jeśli chcesz porównać jasność obiektu z jego pozornej jasności. Zasadniczo, odległość do najbliższych gwiazd są zdefiniowane przez ich rocznej paralaksy – półoś elipsy. Satelity uruchomione w przyszłości zwiększy dokładność wizualną co najmniej kilka razy. Niestety dla odległości większych niż 50-100 komputery używane inne metody.

Wycieczka do otwartej przestrzeni

W odległej przeszłości, wszystkich ciał niebieskich i planety były znacznie mniejsze. Na przykład, nasza Ziemia była kiedyś rozmiar Wenus, a nawet we wcześniejszym okresie – z Marsa. Miliardy lat temu, wszystkie kontynenty naszej planety żywić solidnej skorupy kontynentalnej. Później wzrosła wielkość Ziemi i płyty kontynentalne rozchylone, tworząc oceany.

All-Star wraz z nadejściem zimy „galaktycznego” rosnące temperatury, jasność i wielkość. Pomiar masy ciała niebieskiego (na przykład Sun) z upływem czasu zwiększa. Nie było jednak bardzo nierówna.

Początkowo ta mała gwiazda, podobnie jak wszystkich innych planet żywić solidny lód. Później światło zaczęło wzrastać w rozmiarze aż osiągnęła masę krytyczną i nie przestał rosnąć. Wynika to z faktu, że gwiazdy okresowo wzrost masy przyjścia następnego galaktycznego zimie, w okresie poza sezonem zmniejszona.

Wraz ze wschodem słońca, a cały układ słoneczny. Niestety, nie wszystkie gwiazdy będą mogli udać się na tej drodze. Wiele z nich znika w głębi innych bardziej masywnych gwiazd. ciał niebieskich krążących po orbitach i stopniowo bliżej centrum, rozkładając na jednym z najbliższych gwiazd.

Galaxy – to nadolbrzym gwiazdy układ planetarny, który odbył się z galaktyki karłowatej, która wyłoniła się z mniejszych klastrów wynikających z wielokrotnego systemu planetarnego. Ten ostatni pochodzi z tego samego układu, jak nas.

Wartość graniczna gwiazd

teraz już nie jest tajemnicą, że im bardziej przejrzyste i ciemniejsze niebo nad nami, tym większa liczba gwiazd, lub meteory widać. Ograniczenie wielkości – cechę, która lepiej zdefiniować nie tylko ze względu na przejrzystość na niebie, ale także wzrok patrzącego. Osoba może zobaczyć blask najbardziej niepozornym gwiazdy tuż nad horyzontem, jego peryferyjnego widzenia. Jednak warto wspomnieć, że jest to test dla każdego indywidualnie. W porównaniu do wizualnej obserwacji teleskopu, zasadniczą różnicą jest od typu urządzenia i średnicy jego obiektywu.

Siła teleskopu przenikania rejestruje promieniowanie z płyty fotograficznej ciemnych gwiazd. W nowoczesne teleskopy można obserwować obiekty jasność 26-29 jasności. Przenikliwy moc urządzenia zależy od szeregu dodatkowych kryteriów. Wśród nich duże znaczenie ma jakość zdjęć.

Stellar wielkość zależy od stanu atmosfery, długości ogniskowej obiektywu, w emulsji i w wyznaczonym czasie ekspozycji. Jednak najważniejszym czynnikiem jest jasność gwiazdy.