757 Shares 5189 views

Borelioza – niebezpieczna i podstępna

Choroba z Lyme zwane także chorobą z Lyme rozwija się u ludzi przez ukąszenia kleszczy przenoszących bakterii. Po raz pierwszy została opisana przez amerykańskich lekarzy w połowie lat 70-tych. XX wieku, a jego patogenów izolowanych w roku 1982. Nazwa choroby pochodzi od miejscowości Lyme w stanie Connecticut. To tutaj, że naukowcy zaczęli studia, zwracając uwagę na dużą częstość występowania zapalenia stawów u dzieci.

borelioza zwykle zakażone w miesiącach wiosennych i letnich. W tym czasie, kleszcze są najbardziej aktywne, a każdy spacer w lesie może skończyć zanieczyszczenia. Borelioza patogen wnika do organizmu wraz ze śliną kleszcza. Choroba z Lyme najczęściej (80% przypadków) rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na skórze w obszarze grudek zgryzu, a następnie – rumień Annulare, średnica 10-20 cm, zaczerwienienie lub więcej. Okres inkubacji choroby wynosi zwykle 1-2 tygodnie (prawie połowa pacjentów). W związku z tym odbyły się kilka dni temu ukąszenie kleszcza daje powód, by podejrzewać boreliozę. Jednak w niektórych przypadkach, choroba z Lyme może ukryć się w organizmie przez wiele lat, nie sprawdzi się, lub praktycznie nie występują żadne objawy, przypominające kształtem lekką grypę.

Równolegle z rumień pojawia się osłabienie, czując ból w mięśniach i kościach. Podwyższona temperatura ciała – w niektórych przypadkach nawet do 40 ° C. W połowie przypadków zwiększona szybkość sedymentacji erytrocytów we krwi. Pierwsze oznaki boreliozy więc podobne do objawów ostrej choroby układu oddechowego lub SARS, w niektórych przypadkach, rozpoznanie choroby może być trudne. U większości pacjentów po kilku dniach od pojawienia się rumienia występuje wtórnego wysypka mniejszych rozmiarach.

Borelioza jest drugi etap może towarzyszyć oponowych objawów: nudności i wymioty, światłowstręt nawracające, silne bóle głowy. Niektórzy pacjenci mają powiększoną wątrobę i łagodne formy zapalenia wątroby. Od serca Choroba objawia się zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Wyrażony bóle stawów i mięśni. Borelioza w tym etapie może również wystąpić zapalenie spojówek, zapalenie oskrzeli i zapalenie migdałków, zmęczenie. Może okazać się, na skórze wielu zmian rumieniowatych oraz Borrelia limfotsitomy ma postać niebieskawo-czerwony nacieku.

Charakterystyczne dla tego okresu kombinacji objawów choroby – zapalenie opon mózgowych, niedowładem obwodowym i radiculoneuritis. W tym przypadku, ustawienie diagnoza jest zwykle prosta. Każdy z drugiego etapu objawy opisane powyżej boreliozy często obserwuje się po gorączkę, rumień i toksyczności skierowane. W tym przypadku, nie mogą komunikować się w reprezentacji chorych razem.

W przypadku braku odpowiedniej pomocy medycznej boreliozy przechodzi do trzeciego etapu. Okres ten charakteryzuje się zmianami stawów (zapalenie stawów), przewlekłe zanikowe zapalenie acrodermatitis (uszkodzenie skóry); ze strony układu nerwowego – zapalenie mózgu, zapalenie mózgu i rdzenia, polineuropatii. Nazwany na cześć amerykańskiej miejscowości Lyme, choroba jest tak bardzo zróżnicowana w swych przejawach. Fakt ten związany jest z Borrelia zdolność do wpływania na dowolny tkanki i narządy.

Choroba z Lyme jest leczona antybiotykami – doksycyklina, amoksycylina, ceftriaksonu. Wybór leku, jego dawki i czasu trwania oczywiście zależeć od stopnia zaawansowania choroby oraz od indywidualnych cech jej przebiegu i reakcji organizmu na terapię antybiotykową. Ponadto stosuje się leczenie objawowe: zapalenie stawów – jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, fizykoterapia, z przejawów Heart – asparkam, riboksin, z gorączką – przeciwgorączkowe.

Aby zapobiec chorobie podczas aktywności kleszczy jest zalecana do walk w lesie w ubrania z długimi rękawami. Końce spodni powinien zatankować w skarpetki i buty (buty gumowe). Głowy i szyi są chronione przez chusteczkę otwartej strony leczonego organizmu repelentów. Po spacerze w lesie, sprawdzać ubrania i starannie ciało. W przypadku wykrycia niepożądane roztocza usuwając je. Badania pokazują, że jest to niewłaściwe usuwanie szkodników w wielu przypadkach prowadzi do infekcji. Lepiej zwrócić się do lekarzy – są, oprócz pierwszej pomocy, wyślij kleszcza do laboratorium. Jeśli okaże się patogeny, konieczne jest podjęcie pilnych działań: borelioza, której nie da się opóźnić leczenie, może w przyszłości doprowadzić do niepełnosprawności.