822 Shares 9430 views

Nowosybirsk: Katedra Przemienienia Pańskiego – Katedra w sercu Syberii

Katedra Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku jest komfortowo zlokalizowana w centrum, niedaleko Placu Lenina, w niewielkiej odległości od hałaśliwych dróg.


Oto krzesło biskupiowe: biskup przewodniczy liturgii w uroczyste dni, wykonuje mszę, wyświęca kapłanów i diakonów. Pod sklepieniami katedry wspólnota chrześcijańska słucha słowa Boga i modli się pod cieniem i ochroną murów katedralnych.

Informacje historyczne: od domu modlitwy do katedry

Przed rewolucją Wielkiej Rewolucji Październikowej w Nowosybirsku katolicka wspólnota Nowosybirska liczyła 4000 parafian, dla nich zbudowano dom modlitwy (w 1902).

W 1905 r. Rozpoczęto budowę kamiennego budynku, wzniesiony budynek został zamknięty (w latach 30. XX wieku), a następnie całkowicie zniszczony (w latach sześćdziesiątych).

Przez wiele lat parafianie zebrali się potajemnie, a dopiero w latach osiemdziesiątych udało się zbudować Kościół katolicki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który nadal obowiązuje.

W latach 1992-1997 lokalna społeczność katolicka zainicjowała budowę nowej dużej katedry. W 1997 roku wydarzyło się ważne wydarzenie: miasto Nowosybirsk, Katedra Przemienienia Pańskiego, poświęcone zostało pod jej skrzydłami wspólnoty katolickiej. Być może najważniejszym krokiem na drodze historycznej, jaką katolików Syberii przeżywały przez kilka dziesięcioleci, było to wydarzenie.

Rozwiązanie architektoniczne: niepowtarzalny wygląd

Katedra Przemienienia Pańskiego ma niesamowity kształt. Nowosybirsk to miasto, którego styl architektoniczny jest dość tradycyjny dla okresu radzieckiego i postsowieckiego. Nowosybirsk architekt V. V. Borodkin stworzył unikalny projekt: świątynia różni się znacznie w swoich formach od innych budynków miasta, a wygląda naturalnie i naturalnie wśród wieżowców otaczających go.

Wykonany z czerwonej cegły łączył stylizowane cechy romańskie, gotyckie i modernistyczne w świetle katolickich kanonów. Do budynku głównego przylegają budynki Kurii (administracja diecezji syberyjskiej) oraz szkoła niedzielna, biblioteka kościoła, stołówka i kościół.

Symetryczna kompozycja składa się z trzech portali o łukach półkolistych na elewacji, skierowanych na zachód.

Wnętrze jest oświetlone przez witrażowe okno zlokalizowane w środkowej części. Drabina – przez okna zlokalizowane w bocznych portalach.

Katedra: szlachta, godność, skromność

Dach budynku, składający się z trzech różnych poziomów spiczastych form, wydaje się być materialnym ucieleśnieniem słów z przemówienia apostoła Piotra, wypowiedzianych przez niego w dniu Przemienienia Pańskiego. Mówił o trzech namiestach zbudowanych na modlitwę robotą ludzkich dłoni.

Najwyższy dach wznosił się o 20 metrów nad ołtarzem, jak symbol modlitwy.

Dach pokryty jest metalowym zadaszeniem; Daje to wygląd katedry żywy obraz ze względu na sztukę światła i faktury.

Jednak niezwykła struktura nie sprawia, że jest pretensjonalna. Wręcz przeciwnie, dla całej swojej skuteczności i jasności Katolicka Katedra Przemienienia Pańskiego jest skromna, szlachetna i godna. Nowosybirsk nabył kosztem tego budynku szczególnym elementem uroku ery średniowiecza.

Szczytowa forma dachu ma czysto praktyczne znaczenie: w warunkach śnieżnych zim syberyjskich umożliwia to szybkie usuwanie śniegu z powierzchni dachu.

Wnętrze świątyni

Przy wejściu do sklepienia świątyni odbija się w jego wnętrzu odbicie syberyjskiego charakteru. Wydaje się, że administracyjne centrum Syberii, miasto Nowosybirsk, nałożyło na niego piętno: Katedra Przemienienia Pańskiego wewnątrz jest skromna, surowa, pobożna, bez uprzejmości pretensjonalności i luksusu.

Wnętrze jest ściśle wyznaczone do pewnych obszarów. Wejście (weranda) prowadzące do przedsionka przez główny portal wygląda na zachód. Położone naprzeciwko ołtarza jest skierowane ku wschodowi. Między nimi – przestronny pokój.


Bell dzwoni nad miastem

Wzdłuż murów znajduje się przykryta galeria, w której odbywają się procesje religijne i uroczyste procesje. Kąty galerii są ukoronowane trzema wieżami z dzwonkami, które ogłoszą uroczystością, że jest południe, czas na modlitwę "Anioł Pański", zaprosić wierzących do masowania.

Każdego dnia słyszy dzwonek w Nowosybirsku: Katedra Przemienienia Pańskiego znana jest tylko z godzin walki w mieście.

W najniższej części katedry są chóry z organem. Do dźwięków organu należą usługi boskie.

Czasami ludzie z miasta, jak Nowosybirsk, mogą tu posłuchać muzyki klasycznej: Katedra Przemienienia Pańskiego daje możliwość dotarcia do muzyki organowej wykonanej przez słynnych organistów pod sklepieniem świątyni.