774 Shares 4214 views

Brak żelaza w organizmie: co robić?

Brak żelaza w organizmie, lub niedokrwistość z niedoboru żelaza – to bardzo powszechny problem. Z jej twarzy, dorosłych i dzieci. Warto zauważyć, że w każdym przypadku jest to niemożliwe, aby zignorować tę chorobę, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji.


Żelazo – metalu, który wykonuje w organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. W szczególności, część hemoglobiny i odpowiada do transportu tlenu do tkanek i usuwania dwutlenku węgla z nich.

Brak żelaza we krwi: główne powody

Współczesna medycyna zna wiele przyczyn tej choroby:

  • Dość często, niedokrwistość związana z niedostatecznym spożyciem tego metalu w połączeniu ze środkami spożywczymi.

  • Czasami brak żelaza w organizmie jest spowodowana niedoborem witaminy B12 i C, które są zaangażowane w procesy jej asymilacji.

  • niedokrwistość z niedoboru żelaza może wynikać z ciężkiej utraty krwi.

  • Powodem tego może być chorób innych układów i narządów, zwłaszcza, choroby nerek, zakażenia i inwazji pasożytów, awarią tarczycy, obecność guzów, silne napromieniowanie.

W każdym razie należy pamiętać, że lekarz musi najpierw ustalić przyczynę choroby, a dopiero potem przystąpić do jej leczenia – jedyna droga do osiągnięcia pełnego odzysku.

Brak żelaza w organizmie: objawy

Anemia – choroba, która rozwija się powoli i stopniowo. Istnieją pewne bardzo charakterystyczne objawy zauważyłem, że powinniśmy zacząć się martwić. Człowiek zmęczy szybko staje się słaby, senność, rozdrażnienie lub apatyczny. Czasami choroba może mieć również wpływ na stan skóry – stają się blado. Ponadto, brak żelaza głównie wpływa na układ immunologiczny – osoba staje się bardziej podatny na przeziębienia i inne choroby zakaźne.

Brak żelaza w organizmie i jego skutki

Jak już wspomniano, niedokrwistość z niedoboru żelaza – bardzo niebezpieczna choroba. Na przykład, dzieci leczone, może to mieć wpływ na rozwój fizyczny i umysłowy. Ponadto, w czasie, skóra staje się sucha, pęknięcia pojawiają się na nim, szczególnie w kącikach ust. Utrudniała odpornościowych i układu krążenia systemów. Niedobór żelaza jest ściśle związana z brakiem tlenu, co wpływa na układ nerwowy – osoba cierpi na bóle głowy i bezsenność, nieostrość i mniej pamiętnych.

Leczenie niedoboru żelaza

Oczywiście, pierwszym lekarzem w celu ustalenia przyczyny anemii. Aby to zrobić, należy zebrać pełny wywiad lekarski, badanie krwi pacjenta, aby sprawdzić pracę niektórych organów. Nawiasem mówiąc, niedokrwistość z niedoboru żelaza, nie zawsze jest to widoczne na analizie – liczbę czerwonych krwinek może być normalne, ale znacząco różni się ESR.

Po znalezieniu i wyeliminować przyczynę, trzeba szybko przywrócić normalny poziom tego metalu w organizmie. W tym celu, lekarz przepisze specjalne preparaty żelaza. Ponadto, pacjent musi monitorować swoją dietę, zrezygnować kawę i nikotyny. Dużo żelaza zawierać czerwonego mięsa, groch, gryka, wątrobę, buraki, pietruszka, jabłka, migdały i inne produkty.