761 Shares 8977 views

Kostroma: ludność, skład etniczny

Ancient rosyjski osada nad brzegiem Wołgi, miasto Kostroma, ludności, liczba mieszkańców, którzy będą przedmiotem przeglądu w artykule pojawił się w 12. wieku. Przez wieki miasto było rośnie, zmienia, ewoluuje, a wszystko to znalazło odzwierciedlenie w składzie i ilości mieszkańców. Dziś Kostroma należący do grupy średnich osiedli w Rosji. Miasto posiada szczególne właściwości, które wpływają na jego mieszkańców.

Położenie geograficzne Kostroma

Na 300 km od Moskwy na północny wschód, nad Wołgą, jest głównym portem – Kostroma. Miasto znajduje się na terenie starego ujścia rzeki o tej samej nazwie. Kostroma leży na obu brzegach Gorky Reservoir, które pojawiły się w wieku połowy 20 i zalanych części terytorium dawniej (łąk tj. E. woda) Kostroma zatoka. Na terenie miasta działa kilka strumieni i małych rzek, które są zamknięte w rurze, tak aby nie przeszkadzać mieszkańcom.

Osada położona jest na Nizinie Kostroma i ma dość gładką wygodne życie krajobraz. Łączna powierzchnia obszarów miejskich jest 144.4 km kwadratowych. Najbliższe większe miasta odległość wynosi: do Jarosławia – 65 km, do Iwanowo – 105 km.

Co charakteryzuje ludność? Kostroma rośnie ze względu na stopniowe wchłanianie miasta pobliskich osiedli. Aglomeracja Kostroma powoli, ale wzrasta.

sprawdzić historię

Teren, na którym dziś jest Kostroma, zaczęli osiedlać się w okresie neolitu (5-3 tysiąclecie pne. E.). Przedstawiciele łatanie i kultur Volosovsky mieszka tutaj, dał nazwy głównych rzek i jezior. Uważa się, że pierwsza stała populacja na terytorium należała do plemion ugrofińskich. Jednak analiza historyczna lokalnych nazw miejscowości nie zawsze potwierdził tę wersję. Po pierwsze, ludność była w większości czasu, to nie buduje duże, stałe miasteczek. Potwierdził datę założycielski osady na miejscu Kostroma jest uważany w 1152 roku. Historyk V. N. Tatischev zbadane życie księcia Yuriya Dolgorukogo, i doszedł do wniosku, że przy zbiegu rzek Wołgi i Kostroma była osada, którą założył. Archeologia potwierdza, że miejsce w mieście istnieje kilka kultur prehistorycznych, ale z jakiegoś nieznanego powodu ludność opuściła teren. Dlatego wersja założenia miasta Jerzy Dołgoruki wygląda całkiem opłacalne.

W 12 wieku, Theodore działał najstarszy kościół w Kostroma. Ponadto, nie ma informacji na temat funkcjonowania trzech starożytnych klasztorów. Liczba ludności Kostroma był wystarczająco duży dla czasu. Aż do 14 wieku miasto było w posiadaniu Jarosława Vsevolodovich i jego potomków. W 1364 Kostroma stała się częścią księstwa moskiewskiego, od tego czasu zaczyna się stabilny rozwój osiedli i wzrost liczby mieszkańców. W 1709 roku miasto otrzymało status prowincji, w wyniku rozszerzania swojego terytorium. W 1781 th cesarzowej Katarzyny II podpisał ogólne rozliczenie planu restrukturyzacji. Przewiduje on eliminację wielu struktur obronnych oraz utworzenie publicznego i okolic.

Pod koniec 18 wieku, miasto zaczęło się rozwijać przemysł, prowadzi to do znacznego napływu ludności. Druga runda migracji do Kostroma w drugiej połowie 19 – początku 20 wieku. Kiedy w znacznie lepszej jakości życia, pojawiają się nowe miejsca pracy. Uprzemysłowienie okresu sowieckiego, doprowadziła także do wzrostu populacji.

Podczas II wojny światowej został ewakuowany tu wiele instytucji medycznych, przemysłowych i edukacyjnych. Od lat 50. zaczyna się ożywienie gospodarcze w mieście, i to w sposób naturalny prowadzi do dodatniej dynamiki liczby mieszkańców.

Podczas pierestrojki Kostroma w mniejszym stopniu niż wielu innych społeczności, przeżywa spadek demograficzny, chociaż nie było na pewno. Wynika to z zachowania potencjału gospodarczego miasta. Dziś Kostroma zaczyna się rozwijać nowe obszary zatrudnienia dla ludności, co ma pozytywny wpływ na demografię.

klimat

Kostroma należy do strefy klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tutaj jest ona poczuła ciepłą wpływy Oceanu Atlantyckiego, co daje pewną miękkość zimy. Historycznie rzecz biorąc, liczba ludności miasta (w tym Kostroma) zależy od komfortu klimatycznego. Tak więc, w trudnych krawędzi przed selilos mniej ludzi niż w ciepło. Średnia roczna temperatura w mieście wynosi 4,2 stopni.

Pory roku w Kostroma, jak również w całej centralnej Rosji, niektóre ułożone w klasycznym kalendarzu. Lato zaczyna się pod koniec maja i kończy się pod koniec sierpnia. Średnia temperatura latem – 22 stopni, najgorętszych i najbardziej suchych miesięcy – lipca. temperatura zimą utrzymuje się średnio około -10 ° C, Ale kilka dni w sezonie może być bardzo silne mrozy, nawet do 30 stopni.

Administracyjno-terytorialny podział i rozmieszczenie ludności

Dziś Kostroma – jest głównym ośrodkiem regionalnym. Oficjalnie miasto przeznaczono trzy duże jednostki terytorialne: centralne, Zavolzhsky i terenów przemysłowych. Nawet nazwa widać od specyfiki każdej części.

Kostroma, ludność, która jest bardzo różne obszary, posiada odrębny obszar o dużej gęstości zaludnienia i dużą liczbą przedmieściach, które nie są formalnie częścią granicach miasta. Należą do wioski Pervomaisky, Nowy, Pracy Rebrovka, Karavaevo, Karimowa i innych. Również w mieście, duża liczba okręgów, których liczba stale rośnie ze względu na nowe budynki.

Druga najwyższa gęstość zaludnienia na obszarze – Zavolzhye. W fabryce i na przedmieściach gęstość jest mniejsza, ale obszar części miasta jest stale rośnie.

infrastruktura Kostroma

poziom komfortu życia w mieście jest ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność dla publiczności i pracowników. infrastruktury społecznej, zwłaszcza w dużych miastach, w tym systemu transportowego. Kostroma, liczba mieszkańców (populacji), która stopniowo wzrasta, w tym ze względu na absorpcję podmiejskich osiedli ma oczywiste problemy komunikacyjne. Są one związane z faktem, że mieszkańcy z fabryk i obszarów Zavolzhsky często do pracy i różnych usług idą do centrum miasta. A rzeka jest trwała tylko przez trzy mosty, więc w godzinach szczytu z niektórych obszarach, na przykład Malyshkova, pozostawiając jest trudne.

Miasta autobusy komunikacji miejskiej, trolejbusy, minibusy. Jednak obszary odległe są połączone z centrum głównie mikrobusów, którego pojemność pasażer jest niska. Centrum również przewidziane przedsiębiorstw cel społeczny, istnieje wiele sklepów, kawiarni, muzeów i instytucji kulturalnych. Z resztą miasta tylko nowa okolica miasto może pochwalić się dobrze rozwiniętą infrastrukturę, mieszkańcy innych części miasta często trzeba iść do centrum otrzymywania usług. Wszystko to wpływa na atrakcyjność okolicy Kostroma dla osób od gęstości populacji w różnych częściach miasta.

Rozmiar i gęstość populacji

Regularne monitorowanie dynamiki liczby mieszkańców w Kostroma rozpoczęła się w 1811 roku. Następnie w populacji 10 tysięcy osób. Aż do połowy 19 wieku stabilności liczby mieszkańców było bez wahania sięgnął 4 tysięcy osób przez kilka lat. Ale od 1856 roku liczba Kostroma tylko rosła. Dopiero w 2000 roku, kiedy ujemna dynamika tysiąc osób po raz pierwszy zarejestrowane.

Nawet w latach wojny i rewolucje Kostroma pozostaje atrakcyjnym miastem do życia. Aż do 2011 roku, został zmniejszony średnio o tysiąc mieszkańców. Ale stopniowo wróciła do plusa głośnika. Obecnie populacja Kostroma jest około 276.700 ludzi. Wzrost w ostatnich latach do 3 tys. Osób. rocznie. Średnia gęstość zaludnienia w mieście wynosi 1900 osób na kilometr kwadratowy. To dwa razy więcej niż średnia w regionie Kostroma.

Skład etniczny i język

Zdecydowana większość mieszkańców Kostroma – rosyjski, około 93%. Drugą grupę etniczne – Ukraińcy (0,88%). Innych narodowości są obecne w małych ilościach: tatarski – 0,35%, ormiaƒsko – 0,26%, Rzym – 0,24%.

W ostatnich latach, Kostroma, populacja stopniowo rośnie, przeżywa ogólnokrajową tendencję do zwiększania się liczby imigrantów, zwłaszcza z Ukrainy, ale napływ danego kraju Azji Środkowej nie są odczuwalne.

Seksualne zróżnicowanie populacji

Kostroma, liczba ludności, liczba mężczyzn i kobiet, które są przedmiotem intensywnych socjologów kontroli, pasuje do ogólnej tendencji rosyjskiej stosunku seksualnego. Średnio liczba mężczyzn niż kobiet jest mniejsza o około 20%. Na każdy tysiąc mężczyzn przypada 1204 kobiet. Podobnie jak w całym kraju, liczba chłopców po urodzeniu nieznacznie przeważa nad liczbą dziewcząt. I wraz z wiekiem, wskaźnik ten waha się, osiągając maksymalne wartości dorosłości.

Zróżnicowanie wieku populacji

Średnia długość życia w Rosji jest stopniowo wzrasta, a tendencja ta utrzymuje Kostroma. Liczba osób w wieku poprodukcyjnym systematycznie rośnie. Liczba mieszkańców w wieku roboczym wynosi około 15%, a liczba ta stopniowo wzrasta. Liczba mieszkańców ponad wiek emerytalny wynosi 24%. Liczba osób w wieku produkcyjnym – 61%.

Dane demograficzne

Aby określić jakość życia w regionie jest ogólnie szacowane wskaźniki, takie jak wskaźnik urodzeń i zgonów. Rosnąca populacja Kostroma w ostatnich latach nie jest związany ze wzrostem liczby urodzeń i migracji. Od 2013 roku wskaźnik urodzeń w mieście jest zmniejszona o około 0,2 osoby na tysiąc mieszkańców. Śmiertelność jest zmniejszona o około 0,4 osób na 1 tys. Cel. Ostatnio planowany przepływ nadchodzi spadek.

czynniki demograficzne

Obliczanie czynników demograficznych pozwala przewidzieć rozwoju gospodarczego regionu. Kostroma, których populacja w ostatnich latach nieznacznie wzrasta, odnosi się do „starzenia się” miasta.

średnia długość życia rośnie, zmniejsza śmiertelność, współczynnik płodności w małych kropli, a socjologowie twierdzą, że szanse są jeszcze większe negatywne dynamika tego wskaźnika w najbliższych latach. Wszystkie powyższe prowadzi do tego, że współczynnik obciążenia wzrasta. Dziś każdy pełnosprawny mieszkaniec Kostroma powinny zapewnić zakwaterowanie ale sobie innego człowieka 0.4. I w dłuższej perspektywie, to obciążenie wzrośnie. To także poprawia współczynnik obciążenia emerytury, ponieważ liczba osób w wieku emerytalnym w ciągu roku wzrośnie tylko. Wszystko to pociąga za sobą pewne trudności gospodarcze i społeczne.

gospodarka Kostroma

Ilość i jakość populacji jest bardzo silnym wpływem wskaźników ekonomicznych. Jeśli ludzie mają stały dochód i gwarancji na przyszłość, są bardziej skłonni do rodzenia dzieci. Jeśli żyją w obfitości, to najlepiej jeść, lepiej leczenia i żyć dłużej.

Kostroma, ludność, która stopniowo rośnie, wyróżnia się spośród wielu miastach Rosji duża ilość stabilnych branż. Tu działają fabryki do produkcji części samochodowych, wentylacja, oszczędność energii, ogrzewania, handlowych, urządzeń chłodniczych. Miasto jest dobrze rozwinięte przetwórstwo rolno-spożywcze, produkcja, przemysł włókienniczy. W ostatnich latach gwałtownie rośnie przemysł turystyczny, gorzej – usługa. Gospodarka miasta przeżywa trudności z inwestycji, rozwój ważnych społecznie obszarach zdrowia, edukacji i kultury.

zatrudnienie

Posiadanie pracy jest bardzo ważne dla demografii regionu. Kostroma, populacja (liczba mieszkańców), która zwiększa, a gospodarka jest stabilna funkcjonowanie, zyskiem różni się od wielu rosyjskich miastach w niskim bezrobociu. To tylko 0,8%. Pracować w wystarczająco miasta. Jednakże, istnieje problem z zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanego personelu. centra zatrudnienia oferują głównie miejsca pracy dla pracowników, ale ludzie z wyższym wykształceniem, szczególnie dla kobiet w wieku powyżej 30 lat, trudno jest znaleźć pracę w swojej dziedzinie.