466 Shares 9862 views

Dlaczego klatka piersiowa kobiety jest hałaśliwa?

Poczucie bólu w klatce piersiowej jest znane wielu kobietom. Taki ból jest najbardziej znaną skargą kobiet w okresie menstruacji. Bolesne odczucia można zaobserwować zarówno w gruczole sutkowym, jak iw dwóch. Czasami ból znika przez kilka miesięcy, a następnie wraca. Dlaczego moja klatka piersiowa boli, co powoduje to zjawisko?


Rodzaje bólów w klatce piersiowej

W wielu przypadkach ból występuje przez jakiś czas przed miesiączką. Istnieją jednak powody, dla których ból w gruczole sutkowym jest zupełnie niezwiązany z krytycznymi dniami.

Ból w klatce piersiowej można podzielić na 2 typy:

 • Cykliczne odczucia bólu, które są całkowicie połączone z krytycznymi dniami. Zwykle ból w klatce piersiowej może wystąpić w drugiej połowie cyklu, a na kilka dni przed miesiączką te odczucia mogą się zwiększyć.
 • Niecykliczne bóle gruczołów sutkowych nie są związane z krytycznymi dniami, ale mają zupełnie inne przyczyny.

Według danych statystycznych, dwie kobiety na trzy cierpią na bolesne odczucia, związane z trwającymi procesami w ciele kobiety podczas menstruacji. I tylko w jednym jest wynikiem wpływu innych chorób, urazów itd.

Ból cykliczny

Ta manifestacja bólu jest najczęściej obserwowana u kobiet w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu. Cykliczne odczucia bólu nie są ustalone u kobiet, które są w okresie menopauzy, gdy menstruacja się skończy.

Manifestacje bólu w postaci niewielkiego dyskomfortu przez jakiś czas przed krytycznymi dniami są uważane za normalne. Jedynie w niektórych przypadkach procesowi towarzyszy ostry ból, trwający około 7-14 dni. Najtrudniejsza chwila to okres na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki. W tej chwili kobieta może poczuć jak jej piersi jest boląca przed miesiączką i Czasami pęcznieje. Wraz z pojawieniem się menstruacji stan kobiety powraca do normy.

Główną przyczyną zmian bólowych – hormonalnych, do których gruczoły ssaka są bardzo wrażliwe. Cykliczne odczucia bólu nie mają związku z jakąkolwiek chorobą, więc nie wymagają specjalnej pomocy. W przypadku ostrego bólu można zmniejszyć objawy za pomocą środków przeciwbólowych ("Ibuprofen", "Paracetamol") lub maści o działaniu przeciwbólowym.

Przyjmowanie antykoncepcji zawierających hormony niebędące naturalnymi może pogłębić stan kobiety, zwiększyć taki ból. Podobny wpływ wywierają pewne odmiany leków w celu obniżenia ciśnienia krwi.

W przypadku, gdy konwencjonalne leki nie pomagają zmniejszyć bólu, lekarz może przepisywać specjalne leki przeciwdziałające uwalnianiu hormonów (Danazol, Tamoxifen). Takie leczenie może zmniejszyć poziom hormonu estrogenu, więc powinno być trwałe. Narkotyki mogą powodować wiele działań niepożądanych, a lekarz może zalecić je w przypadku ostrego bólu w ostateczności.

Nietypowe rodzaje bólu

Ból tego rodzaju może wystąpić w sposób ciągły lub okresowy. Odczucia bólu tego gatunku nie mają związku z zmianami hormonalnymi, a najczęściej występują u kobiet w wieku 40 lat. Kiedy kobieca klatka piersiowa jest głośna, czynniki, które powodują ten stan mogą być następujące:

 • Mastopatia;
 • Procesy zapalne, infekcje;
 • Rak piersi;
 • Możliwe zaburzenia strukturalne klatki piersiowej;
 • Rozciąganie mięśni klatki piersiowej.

Przed wyznaczeniem leczenia kobieta zostaje poddana testowi, co pomaga zidentyfikować dokładną przyczynę bólu.

Ból i bóle w klatce piersiowej w ciąży

Główną przyczyną bólu gruczołów sutkowych w okresie ciąży jest zwiększenie objętości komórek gruczołowych, które będą pełniły funkcję alokacji mleka.

Od pierwszych dni ciąży, piersi kobiety staje się wrażliwa, aw niektórych przypadkach bolesna. Wygląd bólu w klatce piersiowej i wzrost jego wielkości – jeden z objawów ciąży.

Cała restrukturyzacja, która ma miejsce w gruczołach piersiowych, wymaga aktywacji procesu krążenia. Klatka piersiowa jest wypełniona krwią, a skłonność do akumulacji płynów w organizmie podczas ciąży powoduje odpowiednio obrzęk i ból.

Podczas ciąży, powszechnym zjawiskiem jest ból w klatce piersiowej. Gruczoł sutkowy zazwyczaj boli w ogóle, ale te uczucie przechodzi pod koniec pierwszego trymestru (10-12 tygodni). Znaczący wzrost i uczucie mrowienia w klatce piersiowej kobiety odczuwane są w 20. tygodniu ciąży. Wynika to z przygotowania gruczołów sutkowych na urodzenie dziecka i nadchodzącej laktacji. Procesy, które wystąpiły, nie powodują silnego bólu. W przypadku takich uczuć w jednej piersi kobieta powinna zawsze szukać pomocy od ginekologa w celu wykluczenia procesów, które nie są związane z ciążą.

Jeśli są jakieś objawy kobiece powinny się skontaktować z lekarzem?

Kobieta powinna umówić się na wizytę u lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • Uczucie, że ból w klatce piersiowej utrzymuje się po miesiączce;
 • Ból w postaci spalania i ściskania;
 • Ból jest zlokalizowany w jednej części piersi;
 • Bolesne odczucia nie kończą się, ale z czasem intensyfikują;
 • W klatce piersiowej, oprócz bólu, węzłów lub jego deformacji, zaczerwienienia gruczołów sutkowych, pojawienia się gorączki;
 • Ból w kobiecie obserwuje się nieprzerwanie przez dwa tygodnie;
 • Bolesne uczucia uniemożliwiają jej robienie codziennych rzeczy, powodując bezsenność i podrażnienie.

Po przyjeździe do lekarza

Na spotkanie z lekarzem należy zwrócić się w przypadku nierozwiązanego bólu gruczołów sutkowych. Jeśli lekarz nie wykryje żadnych uszczelek, nie jest konieczne przeprowadzenie dalszych badań. Dla kobiet powyżej 40 roku życia specjalista zazwyczaj zaleca mammogram. Jeśli uszczelki zostaną znalezione podczas badania, wykonuje się biopsję (badanie cząstek tkanek pod mikroskopem).

Leczenie zależy w całości od przyczyn, które spowodowały ten ból i wynik badania. Kiedy klatka piersiowa boli i zmęczy, takie odczucia mogą powodować różne choroby, z których jedna jest mastopatą.

Co to jest?

Mastopatia jest chorobą, w której powstaje powiększenie fibro-pęcherzykowe w piersi. Według statystyk około 75-80% kobiet w wieku poniżej 40 lat ma chorobę piersi, połączoną ze wspólną nazwą "mastopatia".

Choroba jest szeroko rozpowszechniona. U kobiet z mastopatią ryzyko raka piersi wzrasta o 3-5 razy.

Przyczyny

Zaburzenia hormonalne u kobiet mogą wystąpić z następujących powodów:

 • Zaburzenia czynności wątroby;
 • Zaprzestanie karmienia niemowląt z wystarczającą laktacją;
 • Nieregularne stosunki seksualne;
 • Choroby jajników;
 • Choroba tarczycy;
 • Stresujące sytuacje;
 • Stan patologiczny przysadki mózgowej.

Wszystkie te czynniki wpływają na tło hormonalne kobiety, co prowadzi do pojawienia się mastopatii. Nie ma na to predyspozycji genetycznych.

Nierównowaga hormonów objawia się wraz ze zmianami poziomu estrogenu i progesteronu.

Ta nierównowaga występuje we wszystkich kobietach, które mają małe lub żadne urodzenia. Mastopatia nie pojawia się nagle, w ciągu kilku lat w piersi, z naruszeniem procesów fizjologicznych, powstają i rozwijają się ogniska tkanek nabłonkowych. Ściskają kanały, ingerują w normalny odpływ wydzieliny i zdeformują lobule gruczołów sutkowych.

Kiedy mastopatia u kobiet jest uczucie, że klatka piersiowa jest boląca, a także uczucie pęknięcia i ściśnięcia gruczołu sutkowego. Ponadto mogą wystąpić nudności, brak apetytu i bóle brzucha. Choroba wymaga stałego monitorowania przez lekarza i systematycznego leczenia.

Dlaczego boli moje piersi i jak mogę sobie pomóc?

Kiedy problem występuje nieustannie przed rozpoczęciem cyklu, nic nie może być zrobione tutaj. Możesz przygotowywać i zakupić bieliznę, której rozmiar przeznaczony jest do zwiększenia rozmiaru piersi. Jest to konieczne, aby upewnić się, ponieważ ściskanie ma negatywny wpływ na gruczoły piersiowe.

Jeśli istnieją podejrzenia ciąży, kobieta powinna zdecydowanie skontaktować się z ginekologiem w celu odrzucenia lub potwierdzenia swoich założeń.

Kobiety powinny stale sprawdzać piersi w celu wykrycia pojawienia się uszczelek lub guzków. W przypadku wykrycia możliwych patologii najlepiej umówić się z lekarzem, aby wykluczyć onkologię.

Narkotyki z takiego objawu nie są zalecane, więc kobieta musi nauczyć się z tym żyć.

Lekarze nie zalecają kobietom samodzielnego leczenia. Stosowanie różnych alkoholowych kompresji i podgrzewanie piersi może mieć negatywny wpływ na całe ciało.

Wszystkie leki powinny być przepisane przez specjalistę po badaniu piersi kobiety i biorąc pod uwagę jej stan.