187 Shares 7458 views

Jak wymienić układ chłodzenia VAZ-2114: Program

Z artykułu dowiesz się szczegółów na temat systemu chłodzenia VAZ-2114, jakie elementy składają się ona i ewentualnych usterek. Silnik spalinowy pracuje ze względu na fakt, że zapala paliwo (benzyna w tym przypadku). W tym przypadku duża ilość ciepła. W pojazdach zazwyczaj stosowany układ chłodzenia cieczą, w której woda (lub zamarzaniu) za ruchami pompy przez płaszcz wokół cylindrów, termostat i chłodnicy. Więcej szczegółów trzeba wziąć pod uwagę każdy składnik, aby zrozumieć istotę procesów.


chłodnic

Samochód ma dwa grzejniki – główny, który znajduje się z przodu, a grzejnik przeznaczony do ogrzewania kabiny. Na VAZ-2114 w układzie chłodzenia silnika, jak również innych urządzeń połączonych do zasobnika. Ogólny schemat grzejników – dwa z tworzywa sztucznego w zbiorniku, między którymi znajdują się rurki wykonane z miedzi lub mosiądzu. W celu poprawy wymiany ciepła rur, umieszczonych pomiędzy tymi cienkimi płytkami metalowymi. Bardzo często przyczyną podwyższonej temperatury silnika jest zniszczenie tych wkładek lub bez szczeliny pomiędzy nimi.

Obwód układu chłodzenia VAZ-2114, tak że grzejnik wdmuchuje się strumienia powietrza w trybie normalnym. Jeśli jest wzrost temperatury powyżej normalnej wentylator elektryczny jest aktywowany. Na nim zostaną omówione poniżej. Podczas pracy, pojazd powinien być oczyszczony z komórek gromadzenie brudu. Wchodzą one owadów, kurzu pogarsza rozpraszanie ciepła chłodzenia silnika staje się mniej efektywne. Jest to szczególnie zauważalne podczas jazdy w korkach.

termostat

Obwód układu chłodzenia VAZ-2114 zawiera dwie pętle – małe i duże. W pierwszym przypadku, płyn cyrkulacja odbywa się na osłonie silnika, podgrzewacza, nadmiar wprowadzanych do zbiornika wyrównawczego. W drugim przypadku, jest podłączone do sieci jest także głównym grzejnika. Z występuje intensywniej chłodzenia. I robi to termostat – małe urządzenie, które jest oparte na płycie pomiarowego do podgrzania metalu.

Najczęściej stosowane płytki bimetalowe są bardzo podobne do tych, jakie znajdują się w wyłączników. Tylko jedna różnica – wielkość niewiele więcej, jak tej płyty działa na zaworze. To otwiera kanał doprowadzający ciecz do górnej części chłodnicy. Im wyższa jest temperatura, tym większe otwarcie zaworu. Pozwala to uniknąć przegrzania silnika. Jeśli temperatura osiągnie wartość krytyczną, w której wrzenia zamarzaniu występuje nawet z wymuszonym obiegiem powietrza.

Pompy (pompa płynu)

Samochód VAZ-2114 układ chłodzenia silnika zamyka się wymuszoną cyrkulację. Przy pomocy pompy cyrkulacji wody odbywa się (środek zapobiegający zamarzaniu) w systemie. Im szybciej to nastąpi, tym szybciej silnik ogrzewa zimą i chłodzi latem. Ponadto żaden dodatkowy „szarpnięcie” nie może odbywać się prawidłowo proces chłodzenia – ciecz wrze w pobliżu silnika i zachować spokój w nagrzewnicy i chłodnicy. pompy pompa płyn jest zmuszany do przepływania przez kanały i dysze.

Najczęstszym pompy cieczy złamanie związane ze zniszczeniem tulei i łożyska (w zależności od producenta komputera). żywotność pompy nie przekracza 90 tys. km, co stanowi równowartość trzech latach eksploatacji. W przybliżeniu takie same funkcje zwykle środkiem przeciw zamarzaniu. Kolejne dodatki zaczynają parować. Układ chłodzenia VAZ-2114 muszą raz na trzy lata do wypełnienia świeży przeciw zamarzaniu, aby zainstalować nową pompę i dysze, jeśli ich stan nie budzi zaufania.

elektryczny wentylator chłodnicy

Grzejnik jest zamontowany w komorze silnika, ma trzy otwory. Najwyżej dwa – dla dostarczania gorącej połączenia zbiornika wyrównawczego zamarzaniu. To właśnie dzięki tej ostatniej pochodzi wylewa się nadmiaru płynu podczas podgrzewania. Ulepszone chłodzenie odbywa się za pomocą wentylatora. Jest on zainstalowany bezpośrednio na kaloryferze. Sterowanie odbywa się za pomocą komputera i czujnika, który znajduje się w obudowie termostatu.

Układ chłodzenia VAZ-2114 charakteryzujący się tym, że czujnik jest stosowany samodzielnie. Wyprowadza sygnał aktualnej temperatury. Elektroniczna jednostka sterująca przeprowadza analizę i przetwarzanie, a następnie wysyła dane na wyświetlaczu. Ponadto, jest on odpowiedzialny za włączanie wentylatora – gdy pewna wartość elektronicznego przełącznika jest zamknięty i zasilanie jest dostarczane do cewki przekaźnika. Ten ostatni zamyka obwód zasilania silnika, i zaczyna rozdmuchiwania.

termowentylator salonu

Jest taka sama, jak w modelach prekursora co – od 2108 do 21099. System chłodzenia VAZ-2114 (wtryskowe) ma prawie nie różni się od zestawu do dziewiątkami z silników gaźnikowych. Zainstalowany w komorze silnika, pośrodku, w pobliżu skrzynki bezpieczników. Aby wymienić trzeba odłączyć przewody od podaży i rezystor. Blisko prawej nogi kierowcy, w niszy grzejnik obudowy, znajduje się mała płyta ze stałym rezystorem. Wraz z nim, okazuje się zmienić prędkość wentylatora wirnika w szerokim zakresie. W przeciwieństwie do serii podobnych elementów klasycznych samochodów, dmuchawa na VAZ-2114 typu turbiny, więc przepływ powietrza jest znacznie bardziej intensywna.

korek zbiornika wyrównawczego

Dość interesujące wzór, który charakteryzuje się także układ chłodzenia VAZ-2114. Wraz z nim, okazuje się zachować pewną wartość ciśnienia. Korek jest dwa zawory:

  1. Wlot – zasysa powietrze z atmosfery, gdy ciśnienie obniża się do 0,03 bar.
  2. Graduation – otwiera się, gdy ciśnienie w układzie wzrośnie o więcej niż 1,2 bar.

Gdy ciśnienie jest w pasku zakres 0,03-1,2, oba zawory są zamknięte. Przy braku nasadki zbiornikowej doświadczy wzrostem temperatury silnika, płyn będzie miał tendencję do ucieczki na zewnątrz tak, istnieje kilka możliwych rozwiązań. Po pierwsze, można go złamać najsłabszym ogniwem w systemie. Po drugie, należy zacząć napełniać rury i zbiornik wyrównawczy. W rezultacie – pojawienie się pęknięć i nieszczelności.

wniosek

Wymiana układ chłodzenia VAZ-2114 – kłopotliwe, ponieważ trzeba zainstalować całkowicie nowych składników. Ale są też miejsca, które mogą być stosowane w nieskończoność. Na przykład grzejniki, zawór piece zamontowana w przegrodzie. Miejsca te rzadko zawodzą, w przeciwieństwie do termostatu lub pompy. Nawet przeciw zamarzaniu, a mniej służy. Ale przewody układu chłodzenia VAZ-2114 – jest to najbardziej wrażliwe elementy. Zwłaszcza dwa zamiar kranu piec. Są one w bliskim sąsiedztwie kolektora wydechowego i podlegają bardzo silnym ogniu.