694 Shares 9941 views

Intel Xeon E5 procesor – 2660: Przegląd, Specyfikacji

E5 procesor rozwiązanie – 2660 przez firmę „Intel” jest świetny do tworzenia klasy podstawowej i średniej klasy serwerów. Układ ten został wydany w 2012 roku i do dnia dzisiejszego decyzji opartych na nim nadal istotne. Jest to model procesora i poświęcona będzie tego materiału.


Roztwory procesor niszy

Serwery oparte na „Intel” Spółka procesorów są podzielone w następujący sposób:

 • Budżet rozwiązanie klasy podstawowej oparte tylko na jednym chipie. Zwykle taki układ półprzewodnikowy składa się z 8, 10 lub nawet 12 rdzeni. Wsparcie dla zastrzeżonych technologii HT pozwala zwiększyć 2 razy strumienie logicznych.
 • serwery pośredniczące poziomu są już oparte na 2-drogowych urządzenia o podobnej liczby jąder mających od 8 do 12 zarodków.
 • Serwery premium, z kolei, może obejmować cztery lub więcej żetonów.

Specyfikacjami technicznymi Intel E5 – 2660 może pracować w jednym chipie lub podwójnej konfiguracji. W rezultacie, jak tylko serwery początkowy lub warstwy pośredniej mogą być zbierane na jego podstawie.

Zawartość opakowania

Następna opcja dostawy jest typowo dla Xeon E5 – 2660:

 • Jednostka przetwarzania w przezroczystym opakowaniu transportowym.
 • Naklejka z logiem modelu procesora.
 • Chłodnica.
 • Certyfikat zgodności.
 • Karta gwarancyjna.
 • Smar termiczny.
 • Karton.
 • Podręcznik użytkownika.

Biorąc pod uwagę, zanim liście wystarczy, aby po zakupie rozwiązań krzemowych zacząć używać go zgodnie z jego przeznaczeniem. Pozostałe elementy systemu serwera są dostarczane w wersji z płytą systemową lub podstawy komputera. Można również spotkać bardzo rzadko taki chip w dostawie wariant szlaku. W tym przypadku, powyższy wykaz uprzednio wyłączonego thermopaste i chłodnicy.

Pierwsza opcja dostawy jest najbardziej interesujące dla małych i średnich systemów serwerowych budowniczych, a drugi – za duża. Ze względu na dużą ilość sprzętu zakupionego w tym drugim przypadku układ chłodzenia zostały zakupione po cenach hurtowych. W rezultacie, dostarczanie wariant skrzynkowego została droższe niż szlak i układ chłodzenia jest sprzedawany osobno.

Gniazdo procesora częstotliwość architektura Chip

E5-2660 Procesor przeznaczony jest do montażu w gnieździe LGA2011. Nazwa kodowa dla architektury, która leży u podstaw tych produktów silikonowych – Sandy Bridge-EP. Kompozycja zawiera rozwiązania o 64 8-bitowych rzeczywiste jąder za pośrednictwem technologii HyperTrading przy przekręceniu 16 strumieni. Ten układ powodu technologia TurboBust jest w stanie zmienić częstotliwość zegara w zależności od złożoności programu i temperatury podłoża półprzewodnikowego. Minimalna wartość nominalną częstotliwością w tym przypadku wynosi 2,2 GHz. Maksymalna częstotliwość nominalna – 3,0 GHz.

Wartości technologii TDP i temperatura

Model E5-2660 procesor wyprodukowany z tolerancji dla technologii 32 nm. Wymiary podstawy są półprzewodnikowego 52,5 mm x 45,0 mm. Ciepło pakietu chip jest 95W. Najwyższa wartość temperatury, ustalony przez producenta, w temperaturze około 73 0 ° C w trybie nominalnym realistycznie, parametr ten nie przekracza 55 0 C przyłożone napięcie do procesora może być w zakresie od 0,6 V do 1,35 V.

Cache i RAM

Procesor Intel Xeon E5-2660 znacznie zwiększył wielkość pamięci podręcznej na każdym z 3 poziomów. W wyniku tego, zwiększa produktywność i wydajność, a to właśnie ten czynnik pozwala to jednostka przetwarzająca doskonale radzą sobie z zadaniami serwera. Najtrudniejsze do zorganizowania pierwszego cache poziomu. W tym przypadku, składa się z 8 segmentów 64 kb, i że suma wynosi 512 KB. Każdy segment jest fizycznie przypisana do konkretnego zasobu obliczeniowego i można tylko bezpośrednio komunikować się tylko z nim. Ponadto należy zauważyć ponadto, że każdy taki segment jest podzielona na 2 porcje po 32 kb. Można przechowywać tylko dane tylko, a drugi – z instrukcjami.

Drugi poziom pamięci podręcznej składa się również z 8 części 256 kb. Jego ogólny rozmiar – 2 MB. Podobnie jak w przypadku pierwszego poziomu, każdy taki klaster jest podłączony do konkretnego jądra i może przechowywać tylko dane i instrukcje. Trzeci poziom szybkiej pamięci jest wspólne dla wszystkich elementów obliczeniowej procesora i jego powierzchnia wynosi 20 KB. Ten układ może wchodzić w interakcje ze standardem pamięci RAM DDR3. Dopuszczalna częstotliwość zegara frytki – 800, 1066, 1333, a nawet 1600 MHz. Sterownik programiści wprowadzane do procesora i może działać w trybie 4-kanałowego. Maksymalna liczba pamięć adresowalna równa 384 GB. przepustowość pamięci podana przez producenta na poziomie 51,2 GB / s. Dla pomyślnego funkcjonowania wartości w systemie serwera jest więcej niż wystarczająco.

Cena i poglądy użytkowników

Początkowo cena za E5-2660 został zainstalowany przez producenta na znaku w 1329 dolarów za dostarczenie wariantu szlaku i $ 1333 za BOX. Od początku sprzedaży chipa w 2012 roku, to było dawno według standardów technologii komputerowej i wielokrotnie przemian urządzeń przetwarzających pokolenie i platform obliczeniowych. W rezultacie układ w tej chwili nie jest już aktualne i przy montażu nowego serwera lepiej jest użyć gniazdo LGA2011 – V3 i odpowiedniego modelu procesora. Procesor ten może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy jest to konieczne do naprawy platforma obliczeniowa LGA2011 opartych na serwerze. Do tej pory można ją kupić w internecie, a koszt jej spadła do 50-70 dolarów. Tylko jedna wada nieodłączne w tej modyfikacji, CPU – to jest wysoka cena. Ale plusy w tym przypadku o wiele więcej:

 • Wysoka wydajność.
 • Doskonała efektywność energetyczna.
 • Serwer skalowalne do konfiguracji 2-chipów.

wyniki

Wystarczający poziom produktywności i wydajności ma E5-2660. Ale teraz został zastąpiony świeżym nowej generacji chipów. Jest możliwe, aby kupować tylko do naprawy przestarzałych serwerów. W innych przypadkach, zakup takiego układu nie jest uzasadnione.