875 Shares 8303 views

Maszyna rolnicza do czyszczenia i sortowania ziarna

Bez rolnictwa nie sposób wyobrazić sobie życia współczesnego człowieka. Ta branża w gospodarce dostarcza żywności i innych surowców do innych komponentów przemysłu. W celu utrzymania produktów kompleksu rolniczego przez długi czas konieczne jest stworzenie warunków do zaakceptowania, a także właściwego przeprowadzenia omłotu, w którym maszyny są używane do czyszczenia ziarna zanieczyszczeń.

Maszyna do czyszczenia ziarna

Maszyna do czyszczenia ziarna jest jednostką rolniczą, która czyści nasiona, a także sortuje według różnych cech, wymiarów, chropowatości, gęstości i koloru.

Zasada działania opiera się na:

 • Właściwości aerodynamiczne;
 • Rozmiary;
 • Gęstość, kształt, stan powierzchni nasiennej;
 • Ich elastyczność, kolor i właściwości elektrofizyczne.

Maszyna do czyszczenia ziarna jest w stanie:

 • Oczyścić nasiona z przepływem powietrza;
 • Aby podzielić ziarna, w zależności od wielkości, na siatkach;
 • Wytwarzać młócenie strumieniem powietrza;
 • Aby podzielić nasiona wzdłuż długości na trierze;
 • Czystość i sortowanie ziaren według gęstości;
 • Aby podzielić nasiona przez wygląd, używając kamer i inżynierów.

Czyszczenie ziarna

Czystość jest uważana za najważniejszy wskaźnik jakości nasion. Podczas zbierania można także złapać inne zanieczyszczenia ziaren. Po oczyszczeniu ziarno jest czyszczone.

Jakie są zanieczyszczenia i cele oczyszczania?

Czyszczenie ziarna odbywa się z trzech rodzajów zanieczyszczeń:

 1. Zboża. Obejmuje ona: uszkodzone, kiełkowe, słabe i zmiażdżone ziarna.
 2. Weed. Prezentowane: bryły ziemi, piasku, żużli, liści, łodyg, nasion dzikich chwastów, szkodników.
 3. Szkodliwy. Stwarza to ogromne zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Zawiera trujące rośliny.

Ponadto zanieczyszczenia są oddzielne i trudne do oddzielenia. Pierwszy może być usunięty przy użyciu tradycyjnych metod, a drugi – za pomocą specjalnego sprzętu.

Jeśli maszyna do czyszczenia ziarna jest prawidłowo wyregulowana, na polach można usunąć jak najszybciej lekkie organiczne zanieczyszczenia z nasion. Jeśli obszary są zatkane z chwastami, ziarno jest oczyszczane po zebraniu. Ponadto należy usunąć plewy, rozgniatane nasiona. Koniecznie mieszanina jest podzielona na frakcje:

 • Ziarno pierwszej klasy;
 • Ziarno drugiej klasy;
 • Zanieczyszczenia o dużych rozmiarach;
 • Odpady są małe.

Ten proces frakcjonowania nazywa się separacją.

Obliczanie czyszczenia ziarna

Obliczenia przeprowadza się przy użyciu różnych wzorów. Samą metodologię opisano w instrukcji dotyczącej prowadzenia dokumentacji i przetwarzania transakcji z ziarnem. Zgodnie z tym dokumentem obliczenie przeprowadza się, gdy ziarno jest osadzane i wyświetlane w dokumentach magazynowych. Jeśli istnieje ponowna rejestracja (po zakończeniu ziarna), obliczona masa nie jest obliczana. Ta masa służy do prowadzenia różnego rodzaju rozliczeń pieniężnych, także w przypadku zakupów z zabezpieczeniem.

Jaka jest obliczona (obliczona) masa ziarna? Wskaźnik ten odnosi się do fizycznej masy plonu, która jest pomniejszana o szacunkową wartość ciężaru odchyleń od warunków wilgotności i zanieczyszczeń w nasionach. Wzór obliczonej masy:

Masa uwierzytelniająca = masa fizyczna – masa fizyczna * (procentowa redukcja zanieczyszczenia + procent redukcji wilgoci) / 100)

Obliczanie tej formuły zachodzi tylko wtedy, gdy ziarno wymaga pewnego wyrafinowania. Kiedy suszy się i czyści się ziarno, masa zostaje zmniejszona o ilość utraty wilgoci i zanieczyszczeń. Wszystkie procesy i działania powinny być konieczne.

Jak poprawić gospodarkę podczas czyszczenia zboża

Nasiona przychodzą na prąd, trzeba dużo wysiłku, aby cały tom był sprzedawany po przystępnej cenie. W jaki sposób można to osiągnąć i jak rozliczyć, aby koszty nie przekraczały zysku?

 • Przede wszystkim ziarno jest oddzielone od śmieci i odpadów.
 • Następnie proces suszenia powinien być znormalizowany i nie uszkadzać nasion.
 • Istnieje rozdzielenie masy ziarna na różne frakcje, gatunki i klasy.
 • I, jak ostatni etap, trzeba chronić ziarno przed zablokowaniem technologicznym.

Maszyna rolnicza do czyszczenia i sortowania ziarna pomoże poradzić sobie w pierwszym i trzecim etapie.

Systematyzacja maszyn do czyszczenia ziarna

Maszyny do czyszczenia ziarna są klasyfikowane:

 1. Na zamówienie: ogólne i specjalne. Maszyny ogólnego przeznaczenia są używane do czyszczenia pierwotnego i wtórnego, sortowania. Maszyny specjalnego przeznaczenia są stosowane do pomocniczego i specjalnego traktowania nasion.
 2. Zgodnie z zasadą działania i składem konstrukcji roboczych, maszyn ogólnego przeznaczenia: sitodruku, powietrza, trójautomatycznego i powietrznie-trelled-triernye.
 3. Na drodze ruchome: stacjonarne i mobilne.

Maszyna do czyszczenia ziarna i sortowania

Ziarno jest uważane za podstawę rolnictwa. Po przetworzeniu uzyskuje się mąkę, która będzie wykorzystywana jako surowce do produkcji artykułów spożywczych: chleb, herbatniki, ciasta i makaron, zboża. W miarę wzrostu popytu każdego roku dla tego typu produktów konieczne jest zakup sprzętu wysokiej jakości – kluczowego momentu w przetwarzaniu zboża.

Jak dobrać maszynę tego typu?

Przetwarzanie i czyszczenie zboża odbywa się w kilku etapach. Przede wszystkim musisz przetworzyć zboże, oczyścić zanieczyszczenia. Aby zapewnić ten proces, stosuje się urządzenie czyszczące ziarna. To urządzenie odpowiada za skuteczność wykonywanych czynności, a także o jakość gotowych produktów.

Aby przeprowadzić czyszczenie ziarna, konieczne jest, aby maszyna była dostarczana technicznie zgodnie z potrzebami produkcyjnymi.

Maszyna rolnicza do czyszczenia zboża może mieć kilka typów:

 • Separator sita-powietrze przeznaczony jest do czyszczenia nasion z lekkich, małych i dużych zanieczyszczeń.
 • Separator kamienia służy do usuwania kamieni, okularów i innych zanieczyszczeń niemagnetycznych.
 • Triter jest przeznaczony do czyszczenia ziarna z zanieczyszczeń, które są mniej lub większe niż rozmiar nasion.
 • Separator magnetyczny służy do czyszczenia ziarna z zanieczyszczeń magnetycznych.

Najbardziej przydatnym jest użycie sprzętu zdolnego do czyszczenia ziarna wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą być w nim obecne. Dlatego warto zwrócić uwagę na mechanizację i automatyzację.

Maszyny do obróbki zboża

Ten typ maszyny jest przeznaczony do czyszczenia ziarna ze wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Oto ich osobliwości:

 • Zużywają mało energii;
 • Łatwa do rekonfiguracji dla każdego rodzaju uprawy;
 • Maszyna rolnicza do czyszczenia zboża jest niezawodna w eksploatacji;
 • Nienaganna praca;
 • Mieć skuteczne aspiracje do czyszczenia ziarna z lekkich zanieczyszczeń;
 • Świetna jakość.

Najbardziej popularnymi modelami maszyn do czyszczenia wstępnego są:

 1. MPO-5. Ma moc 5,9 kW, ma małą wielkość. Waga – 1,2 tony. Po 60 minutach do czyszczenia: 18 ton pszenicy, kukurydzy i 5 ton nasion słonecznika.
 2. MPO-2,5. Ma moc 3,7 kW, ma małą wielkość. Waga – 0,84 tony, zdolna do czyszczenia: 9 ton pszenicy, kukurydzy i 2,5 tony słonecznika.
 3. IGO-50. Ma moc 7,5 kW, ma małą wielkość. Waga – 1.041 ton. Możliwość wyczyszczenia 50 ton ziarna w ciągu 60 minut.

Najczęściej modele te są wykorzystywane jako część kompleksu do czyszczenia ziarna, które znajdują się w specjalnie wyznaczonych pomieszczeniach. Są w potrzebie w wielu gospodarstwach. Maszyny do czyszczenia wstępnego są łatwe w obsłudze i oszczędne w konserwacji. Potrzebny jest tylko jeden mechanik. Żywotność może wynieść nawet dziesięć lat.

Maszyny do pierwotnego czyszczenia zboża

Pierwotne czyszczenie zboża odbywa się kosztem maszyn czyszczących. Maszyna do czyszczenia zboża (podstawowa) to takie modele: ZVS-20 (20A, 10).

Jak ma miejsce pierwotny proces oczyszczania?

Przy pomocy urządzenia wyodrębniono największą ilość zanieczyszczeń dużych i małych, tak że straty zboża są minimalne. Oddzielenie jest przeprowadzane przez właściwości aerodynamiki, a także szerokość i grubość w maszynach do kruszenia powietrza. Podczas sortowania według długości mogą być używane triremy. Utrata głównych nasion na tym etapie wynosi nie więcej niż 1,5%. Po wstępnym oczyszczeniu zawartość zanieczyszczeń zmniejsza się do 3%.

Maszyny do wtórnego czyszczenia zboża

Maszyny do czyszczenia ziarna wtórnego – oddziela się od zanieczyszczeń ziaren, które różnią się szerokością, grubością i właściwościami aerodynamicznymi.

Są one instalowane i używane w przedziałach przygotowawczych w młynach. Maszyny te czyste: zboża, rośliny strączkowe, techniczne i nasiona oleiste. Są takie typy:

 • SVP-7;
 • Bloki Trierny BTM;
 • PT-600;
 • MS-4.5

Oczyszczanie wtórne przeznaczone jest do ziarna nasiennego, które przeszło wstępne oczyszczanie. Potrafi wyizolować nie mniej niż 80% zanieczyszczeń.

W celu zapewnienia ludności produktów wysokiej jakości, każdy producent musi zadbać o proces technologiczny. Cała linia produkcyjna powinna składać się wyłącznie z nowoczesnego wyposażenia, co przyczyni się również do zmniejszenia kosztów magazynowania, czyszczenia i przetwarzania produktu. Aby dowiedzieć się więcej o sprzęcie, jego charakterystyce, koszcie, pozytywnych i negatywnych liniach, możesz poprosić o pomoc specjalistów lub monitorować wyspecjalizowane witryny.