560 Shares 3881 views

Po uszy – to jak?

Dziś, znaczenie wielu słów zapomniał, używamy ich bez myślenia o tym, co one oznaczają, jak używać sto, dwieście, trzysta lat temu.

Pochodzenie słowa

Słowo „po uszy” są zwykle stosowane w wyrażeniu „na łeb na szyję poślizgu”. To zdanie oznacza przesuń w dół zbocza. Dlaczego łeb na szyję?

Tego słowa znaczeniu, a jego historia sięga starożytności. W starożytnej Rusi była taka zabawka – Kubar. Przysłówek „po uszy” – pochodzi od słowa „Kubar”. Najstarsze znalezione ta zabawka sięga 10 wieku. W Novgorod wyrobiskach 52 KUBAREV należące do tej epoki zostały znalezione. Zabawka ociosane AX lub nóż drewnianych cylindra w celu nadania kształtu stożka. Średnica obrabiany przedmiot od 4 do 8,5 cm i o wysokości od 5 do 11 centymetrów. Niektóre KUBAREV przyłączone tworzą bardziej interesujące, na przykład, cięte w połowie wysokości minimalnego Kubara ozdobione rzeźbami. Prawdą jest, że bardzo niewiele osób wiedziało, że wyrażenie „toczyć na łeb na szyję” – odniesienie do starożytnego zabawki? Okazuje się, że ta gra jest bardzo popularna wśród naszych przodków.

Jakie są zasady?

Starożytna gra z salta – jest analogiem znanej gry z góry, yuloy. W lipcu istnieje mechanizm, dzięki któremu jest ona odwijana. Aby grać z liny salto potrzebują lub kij z liny. Kubar owinął linę i pociągnął ją do końca tego spowodował go kręcić. W celu utrzymania rotacji, to podbudowani liny. Zatem Kubar nie upaść, i obrócił i skoczył w górę iw dół, spinning nawet szybciej. Najbardziej zwinne gracze mogą poruszać się w określonym kierunku, umiejętnie pokonywanie różnych przeszkód. Ponadto zabawka może działać, nieskręcana między dłońmi. Gry z head over heels – wielka przestrzeń dla idei. Można konkurować z innymi, w tym czasie, odległości i trudności trasy.

Spróbuj go samodzielnie lub zaprosić dziecku grać Kubar. To nie może być mniejsza niż zabawy grając z nowoczesnych i modnych zabawek. Można grać w domu i na ulicy, w zimie iw lecie. Zaznajomić się z grą może być na targach i festiwalach etnicznych.