368 Shares 7359 views

choroba Perthesa

Perthesa – dość częstą chorobą wieku dziecięcego. Zaczyna się całkiem cicho i jest bardzo powolny. Więc czasami choroba zostanie wykryta w momencie, gdy niemożliwe jest, aby skorygować niektóre konsekwencje.


Określony przez chorobę Perthesa u dzieci zniszczenia głowy kości udowej. Najczęstszą chorobą u chłopców w wieku od 6 do 10 lat. Dziewczęta chorują rzadziej. Spośród wszystkich chorób układu mięśniowo-szkieletowego, bardzo często – 3% przypadków.

Choroba Perthesa. przyczyny

Dokładna przyczyna choroby jest ciągle słabo poznana. A lekarze twierdzą, że dokładnie izolować czynnikiem, który predysponuje do choroby zupełnie niemożliwe. Jednak głównym powodem jest uważane za słabe krążenie w stawie. Do niego z kolei może spowodować:

  • wszelkiego rodzaju infekcje i ich powikłań,
  • Duży nacisk na stawy. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli organizm jest osłabiony,
  • zaburzenia rozwoju stawów dziedzicznego charakteru,
  • urazy stawów w okolicy stawu biodrowego,
  • Obecność chorób związanych z metabolizmem.

Choroba Perthesa. objawy

Pierwsze objawy choroby mogą być bardzo słabo wyrażone. Wydaje się łatwe kalectwo. Jednak to szybko znika, ale po jakimś czasie pojawia się ponownie. Może przezwyciężyć ból w stawach. Jednak oni często dają w kolanie. Dlatego dzieci skarżą się na dyskomfort podczas chodzenia jest w stawie kolanowym.

W miarę upływu czasu, zmniejsza się ilość tkanki mięśniowej w udo, a obserwowano niepełną zgięcia i przedłużenie połączenia. Oczywiście, zgodnie z leżenia w łóżku, takie objawy znikają. Po przedwczesnej leczenie jest prawdopodobne, że długość kończyny zmniejszona.

Jeśli chodzi o ogólny stan dziecka, ona nie cierpi. Temperatura jest zawsze normalne, nie słabość, a badania krwi są żadne zmiany w organizmie nie pokazuje.

choroba

Jeśli choroba jest uruchomiona, czas jej trwania może wynosić około 6 lat. Jeśli terminowe rozpoczęcie leczenia, a następnie przy minimalnym wpływie na przezwyciężenie choroby i może być przez 2 lata. Choroba ma kilka etapów, które są jasno określone:

  1. Martwica, gdy głowa kości udowej załamuje się i zaczyna stopniowo tracą swoją zwykłą postać.
  2. Złamanie. Na tym etapie, łeb ma płaski kształt i jest zamknięty.
  3. Powstawanie małe fragmenty kości. W tym okresie, kość nawet ma tendencję do zatrzymania jej wzrostu. Czasami zdarza się, że nawet zwichnięcia.
  4. Renowacja konstrukcji. Jednak głowa kości często zdeformowane.
  5. Konsekwencje. Na koniec diagnozowania i leczenia chorób Perthesa rozwija się zapalenie stawów, które towarzyszy ludzkiego życia.

Choroba Perthesa. diagnostyka

Dużą rolę w pozbyciu się choroby odgrywa diagnozę w najwcześniejszych stadiach choroby. Dlatego też, jak tylko wykryto przynajmniej jeden objaw choroby, należy natychmiast skonsultować się podiatrist. Oczywiście, wyznaczony zgodnie z procedurami, które potwierdzają wstępną diagnozę. Wśród najbardziej skuteczne – rentgenowskich, ultradźwiękowych i radiodiagnostyki.

Choroba Perthesa. leczenie

Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się choroby Perthesa. Pierwsza opcja – konserwatywna. Zakłada on pełne rozładowanie dziecka kończyn dolnych. Aby to zrobić, trzeba najpierw być zgodne z leżenia w łóżku, a następnie odwołać się do pomocy kul i specjalnego urządzenia zwanego klamra. Jeśli pacjent odczuwa ból, nakłada nawet tynk. Jednocześnie pacjent przyjmuje wzmocnienie leków i witamin, jak również środki, aby poprawić krążenie. Koniecznie masaż jest wykonywany, a następnie potrzebne ćwiczenia fizyczne.

W przypadku powikłań uciekania się do operacji. Jednak w odpowiednim czasie leczenia do udowego stawu lekarz jest tylko nieznacznie zmienione i nie przeszkadza w późniejszym życiu.