341 Shares 3403 views

terapia ruchowa w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa: zestaw ćwiczeń. fizjoterapia

Wiele starszych osób cierpi z powodu zaburzeń stawów. W niektórych przypadkach, choroby układu ruchowego występuje w młodym i średnim wieku. Najczęściej patologie stawowe związane z otyłością, nieodpowiednią dietą, stałym obciążeniu kręgosłupa i kończyn. Niemniej jednak, nie są te choroby, które są wywoływane przez dziedziczność, który jest transmitowany na poziomie genetycznym. Jeden z tych patologii jest uważany zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Choroba ta dotyka nie tylko tkanki stawowej, ale kości i układu kręgosłupa. W rezultacie, ruchy są ograniczone. W ciężkich przypadkach, ludzie na ogół nie może chodzić. Aby nie osiągnąć taki stan, zaleca fizykoterapię z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń i diety zmniejsza ryzyko progresji choroby o kilka razy.

Czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

W przeciwieństwie do typowych schorzeń kości i stawów (zapalenie stawów, bóle pleców), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa rozwija się w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Często choroba ta występuje u mężczyzn, jednak ma on wśród populacji kobiet. Inna nazwa tej choroby – to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Termin ten odnosi się do reakcji zapalnych dysków kręgowych i stawów. W wyniku przewlekłego uszkodzenia tkanek kręgosłupa występują zesztywnienie. Oznacza to, że przylegające kości, jak gdyby „połączone” ze sobą. Często te zjawiska występują między kręgami. W rezultacie pacjent nie może poruszać się normalnie. Aby uniknąć lub przynajmniej zawiesić proces, powoływanych przez fizjoterapii z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. To pomaga w utrzymaniu mobilności tak długo, jak to możliwe.

Przyczyny i rozpowszechnienie choroby

Choroba dotyczy schorzeń układowych, które dotykają tkanki łącznej. Najbardziej narażone na zniszczenie chrząstki, położonej między kręgami. W tej chwili, etiologia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa nie jest otwarty aż do końca. Niemniej naukowcy zaangażowani w reumatologii i immunologii, okazało się, że patologia jest bardziej powszechne u osób z genu HLA-B27. Jego wózek jest dziedziczona. Ludzie w DNA, który występuje ten gen chorują częściej. Jednak brak obciążone dziedzicznym historia nie daje pewności, że patologia nie może się rozwijać.

Naturalnie, lekcje wychowania fizycznego nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia i rearanżacji genomu. Jednak terapia fizyczna pomaga wzmocnić nie tylko układu mięśniowo-szkieletowego, ale również na cały organizm. Ze względu Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i obrony immunologicznej. Dlatego terapia ruchowa zmniejsza ryzyko czynników predysponujących (stres, infekcje).

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa u kobiet: Objawy choroby

Pierwsze oznaki patologii – ból w okolicy lędźwiowej, z rozszerzeniem na grzbiecie. Są one spowodowane przez fakt, że na początku choroba atakuje stawy biodrowe i sakralnych. Następnie rozprzestrzenił się na cały kręgosłup. W niektórych przypadkach wpływać na inne stawy. Najczęściej jest to kolana i kostki stawy. Innym objawem tej choroby jest uważany za porażkę ścięgna Achillesa. Przejawia się obrzęk i kruchość powierzchni podeszwy, zmienia swój kształt, tworzenie przechyłu odnogi. Czasami te objawy występują w pierwszej kolejności.

Innym objawem klinicznym jest rwa kulszowa. Pacjenci skarżą się, że kręgosłup szyjny i kończyn, jak to było, „pędy”. Dzieje się tak z uwagi na zapalenie korzeni nerwowych. Objawy te zwykle zakłócają porę nocną (3 do 5 rano). Ponadto, temperatura ciała wzrasta u pacjentów, zapalenie narządów wzroku (uczucie piasku w oczach), obserwuje się zmniejszenie masy ciała. Ten obraz kliniczny jest rozpowszechnione wśród męskiej populacji. Jest o wiele łatwiej przepływa zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u kobiet. Objawy nie są tak wyraźne i niesteroidowe leki przeciwzapalne przez długi czas przycięte dyskomfort w stawach.

terapia ruchowa w zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa

Ćwiczenia wykonywane są w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej. LFK z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa jest przypisany do wszystkich pacjentów, niezależnie od płci i wieku. W pozycji siedzącej, następujące ćwiczenia:

  1. Rozwój stawu barkowego. Ramiona są równoległe do korpusu. stawu barkowego muszą na przemian „twist” do wewnątrz (do ciała) i zewnętrznie. To ćwiczenie należy powtarzać aż do 10 razy.
  2. Palm umieścić na łokciu przeciwległego ramienia. Podnieść je nad głową. Aby stokach w lewo, a następnie – po prawej stronie. Na każdej stronie należy wykonać 5 ćwiczeń.
  3. Przytulanie kolana. Dotrzeć do niego całe ciało (tułów). Następnie trzeba wyprostować kręgosłup i rozwodniony ręce na bok. To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie pleców.

Ćwiczenia z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa są niezbędne w celu zapobieżenia fuzję kości. Nie występuje w wykonywaniu ruchów w rozwoju zesztywnienia stawów.

Patologia kręgosłupa Leczenie

Specyficznego leczenia tej choroby nie jest obecny. Przez długi czas pacjent korzysta z NLPZ, które pomagają pozbyć się nieprzyjemnych doznań. obejmują leki „diklofenak”, „Artoksan” „indometacyna” do tej grupy. Równie ważne gimnastyka z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. To pomaga utrzymać elastyczność kręgosłupa przez długi czas. W pozycji leżącej ćwiczenia wykonywane są następujące:

  1. Trzeba być na płaskiej twardej powierzchni. Nogi zgięte w kolanach, ręce powinny leżeć wzdłuż tułowia. Aby poprawnie wykonać konieczne naprzemiennie podnosić kostek. Powinniśmy starać się nie poruszać kolana.
  2. Podnieś głowę, nie podnosząc wzroku znad stawów barkowych piętro. Skarpety muszą zjechać na pobocze i patrzeć na nich. To ćwiczenie wykonać 8-10 razy.

Dlaczego przepisać terapia ruchowa z zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Że pacjent długo utrzymuje zdolność do poruszania się, trzeba fizjoterapii. terapia ruchowa w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa pomaga rozwijać dotkniętych stawów. Bez względu na to w jaki sposób zagrożona swoją funkcję, ćwiczenia muszą być wykonywane codziennie. Ćwiczenia terapeutyczne pomaga osteochondroza szyjnego i lędźwiowego. to ma również na celu zapobieganie zapalenia w innych stawów. Podczas wykonywania ćwiczeń rzadko choroba postępuje. Pomimo faktu, że szczególny leczenie choroby nie jest jeszcze rozwinięty, ćwiczenia znacznie poprawia rokowanie.

Prawidłowe odżywianie w patologii kręgosłupa

Dieta dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa potrzebę wzmocnienia tkanki stawowej. Należy również mieć na celu, aby uniknąć otyłości. Po tym wszystkim, ciężar tylko pogarsza patologii. Posiłki pacjenta muszą być zrównoważone. Konieczne jest włączenie do diety pokarmów zawierających witaminy i pierwiastki śladowe. Zaleca się jeść jak najwięcej warzyw, jak to możliwe. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do marchwi, kapusty i buraków. Z diety wykluczyć tłuste mięso, majonez. Jeśli to możliwe, należy napełnić naczynie z oliwą z oliwek lub lnianego. Konieczne jest również, aby ograniczyć spożycie soli. Zalecane jest użycie zioła, suszone owoce i orzechy. Żywność musi być gotowane na parze lub gotowane.

Jakie ćwiczenia należy wykonać z zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Zestaw ćwiczeń z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa ma na celu wzmocnienie mięśni, wspólny rozwój, przywrócenie koordynacji ruchowej. Zaleca się, aby zrobić z- i prostowników ruchy głowy, dolnej części pleców. stawów górnych i dolnych kończyn są również tworzone w pozycji leżącej na plecach. Aby to zrobić, trzeba ścisnąć palce. Następnie weź głęboki oddech. Po tym, trzeba poluzować palcami. Ćwiczenia nie powinny towarzyszyć ból. Ładowanie jest najlepiej wykonać w godzinach porannych, a pacjenci czują się źle tuż po przebudzeniu (ze względu na dłuższy pobyt w jednej pozycji). Ponadto, pacjenci są pokazane masażu i kąpieli.