314 Shares 3823 views

Zioło tymianek

Tymianku zioła lub pełzanie tymianek, odnosi się do roślin wieloletnich rodziny Labiatae. Zewnętrznie jest mała roślina krzaczasty (wysokość od 5 do 15 cm). Posiada pełzające łodygi, które czasem mogą brać korzeń. Łodyga jest gruba, zdrewniałe, z licznymi małych oddziałów, pokryte owalnych liściach. Wzdłuż brzegów liści osadzone są rzęski. Kwitnie ziele tymianku z małymi niebieskawo-fioletowe kwiaty zebrane w kwiatostany. Roślina ma silny zapach aromatycznych. Kwitnie wczesnym latem. Mamy tymianku nasiona ziół składają się z czterech małych orzechów.

W dzikim tymiankiem preferuje skalistym terenie, stoki, gołoborza i wychodnie. Szczególnie dużo rośnie na Uralu. Na zioła w celach leczniczych jest stosowany nadziemnej części. Jest on pobierany w fazie pełnego rozkwitu. Suszenie materiałów wytworzonych w pomieszczeniu lub na poszycie. Najlepiej jest kosić trawę za pomocą ostrego noża lub nożyczek, aby uniknąć szkody dla systemu korzeniowego. Po wysuszeniu, liście i kwiaty są oddzielone od łodygi. Zgodnie ze standardami suchego surowca nie powinna być większa niż 13% rozbite kawałki łodyg dopuszczone do 5%.

W jej skład chemiczny zawiera tymianku zioła olejki eteryczne (jeden procent), w którym jest tymol, karwakrol i cymen, garbniki, żywice i inne.
W ziołowe i ekstrakty z tymianku stosowany jako środek przeciwbólowy do zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie stawów, osteochondroza. Są one podjęte zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w formie kąpieli, okładów i balsamy. Aromatyczna kąpiel z olejkami eterycznymi z tymianku wziąć na przeziębienia, zaburzeniami snu, nerwowość. ekstrakt z tymianku, z części „Pertussin” – Tabletki stosowane w krztuścowi lub oskrzeli zaostrzeń (jako środek wykrztuśny). Sucha trawa jest niezbędna dla przeziębienia, chorób układu oddechowego. Posiada właściwości moczopędne. Olejek dodane do płyny, ma efekt ocieplenia i rozpraszające. Jest on przetarł z masażem do bolesnych obszarów ciała. Jedną z metod jest zastosowanie suchego surowego aromaterapii. Ziele tymianku umieszczone w workach, które są rozmieszczone w całym pomieszczeniu. Jest również stosowany w kuchni jako przyprawa do potraw mięsnych, parzonej herbaty.

Tymianek uprawy w domu iw ogrodach przydomowych

Ponieważ roślina jest rozłożone na ziemi i tworzy ciągłą osłonę kwitnienie, to z powodzeniem uprawiane w kwietników, ogrodów skalnych jako roślina ozdobna. Ziele tymianku uwielbia luźną, lekko piaszczyste gleby, dobrze rośnie w pełnym słońcu.

Tymianek rosnąć w domu może być podzielona i rassazhivaya dorosłej rośliny lub metody nasion. Nasiona wysiewa się późną jesienią lub na wiosnę pod śniegiem. Można rozwijać metody roślin i sadzonek. Aby to zrobić, nasiona rozproszyć w przygotowanej glebie, lekko posypany ich ziemi lub nawet pozostawione na otwartym terenie, ponieważ są światłoczułe. Roślina najlepiej rośnie w wysokich temperaturach, dwudziestu stopni lub więcej. Garnek przykryć folią zatrzymywania wilgoci. Kiełki pojawiają się po około dziesięciu dni, są one bardzo małe i bezbronne. W związku z tym prowadzi się nawadnianie dokładniej przez natryskiwanie wodą z pistoletu natryskowego. Roślina lubi umiarkowanie zwilżoną gleby, woda nie powinna stać w nim. Pędy rozwijają się bardzo powoli. Gdy istnieją stałe dorosłe liście, sadzonki można sadzić do części naziemnej (druga połowa maja). W pierwszym roku sadzonki nie mogą kwitnąć. Mass one kwitną w drugim roku wzrostu. Kwitnienie długo, aż do późnej jesieni. Nasiona pochodzą z połowy jesieni. Dorosły krzew wzrosła, jego oddział może być lekko wygięte w dół i przypięte do ziemi, aby się zakorzenić. Wtedy roślina razrastotsya wkrótce jako ciągły dywan.

Oprócz korzystnych właściwości dla ludzi, tymianku jest dobrym roślin miodu, co ma korzystny wpływ na pszczoły.