856 Shares 3977 views

Dlaczego Chruszczow dał Krym Ukraina? Jakie są powody, dla aneksji Krymu na Ukrainie?

Dlaczego Chruszczow dał Krymie? To pytanie jest zadawane przez wielu dziś. W związku z wydarzeniami ostatnich miesiącach ponownie powierzchniowe i krążył w przestrzeni informacyjnej mitów o własności terytorialnej Krymie. Szczególnie aktywnie przesadzone legendę o „królewskim darem” Nikity Hruscheva. Powiedzieć, że jedynym (a więc bezprawne) rozwiązanie dało półwysep na Ukrainę. I jakby w potężny kocioł ZSRR własności bratnich republik były czysto symboliczne, a ludzie milczeli – wszystko dlatego, że nie było ogóle, radziecki. Dla tych, którzy są zainteresowani w prawdzie historycznej, nie mitach politycznych, których celem – ideologiczne uzasadnienie wprowadzeniu autonomicznej Republiki rosyjskim, przeprowadzono analizę źródeł. Miejmy zrozumieć dlaczego Chruszczow dał Krym Ukraina, to czy to jest „przedstawiony” i czy „Present” przyjemne.


Fakty przerysowujące republikańskiej podporządkowanie ziemi w ZSRR

Rosyjscy historycy często określane przeniesienia Krymu do Ukrainy bezprecedensowego aktu. Powiedzmy, Chruszczow kochał tę ziemię i używane rocznicę Pereyaslav Rady dla ulubionego kraju „urósł zemelku”. W rzeczywistości, akt przeniesienia półwyspu ukraińskiego RFSSR nie miał ideologiczne podteksty. Decyzja została podyktowana pobudek czysto ekonomicznych, gospodarczych. A taki transfer nie był jedynym. Tak więc, w 1924 roku, dzielnica Taganrog prowincji Donieck został przekazany do Rosji. Później stał się dzielnica regionu Rostov. Ale zdecydowana większość mieszkańców dzielnicy, szczególnie tych mieszkających na obszarach wiejskich – etnicznych Ukraińców. Ale wracając do naszego półwyspu. Dlaczego Chruszczow dał Krym Ukraina? To nie tylko kawałek ziemi, to jest – all-Union uzdrowisko … Ale czy to, że w 1954 roku?

Mit 1 Chruszczow dał Krym na Ukrainie

W 1990, po rozpadzie Związku Radzieckiego, nie było o tym mówić. Niektórzy rosyjscy politycy podnieśli „na górze” krymskiej kwestii. Odkryli teściowa Chruszczowa, Alekseya Adzhubeya, i nakazał mu, profesjonalny dziennikarz, artykuł oparty na osobistych wspomnieniach tamtych wydarzeń. On wypełnił rozkaz. Ale artykuł zatytułowany „Jak i dlaczego Chruszczow dał Krym Ukraina. Wspomnienia na dany temat „był niedźwiedzią do technologów politycznych. Według dziennikarza, w 1954 roku, pozycja jego teścia do sowieckiej tronu był bardzo chwiejny. Oczywiście, był pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego KPZR, ale kraj wciąż pracuje stalinowskie „jastrzębie” – Malenkow, Mołotow, Kaganowicz, Woroszyłow, Bułganin. Aby dokonać poważnych decyzji, a nawet te, które mogą prowadzić do oskarżeń o sympatii dla mniejszości narodowych na niekorzyść „wielkim bratem”, byłoby częścią Chruszczowa bardzo krótkowzroczne.

Mit 2: Chruszczow PRZEDSTAWIA Krym na Ukrainie

Staramy się odtworzyć wydarzenia z tamtego czasu. Krym, jak inni byli pod okupacji ziemi, bardzo zniszczony w czasie wojny. Ale najstraszniejsze były straty ludzkie. Ludność półwyspu została obniżona o połowę, aw 1944 roku było 780.000 osób. Zamiast rozwiązać problem z zasobów ludzkich, kierownictwo radzieckie zaczęły „czystki etniczne”. Pięćdziesiąt tysięcy Niemców mieszkających na półwyspie od czasów Katarzyny II, został eksmitowany w pierwszych dniach wojny. I po zakończeniu ich los był powtarzany 250 tysięcy Tatarów krymskich, którzy zostali oskarżeni o „pomaganie najeźdźców”. Wraz z nich wywieziono i etniczne Bułgarzy, Grecy, Ormianie i Czesi. Wskutek niekompetentnych polityki gospodarki półwyspu całkowicie upadł. Aby podnieść go co najmniej do poziomu figur przedwojennych, rząd polecił władzom zapewnienie zasobów wodnych i energetycznych ukraiński Półwysep SSR. Po tym wszystkim, nie są bardzo brakuje.

Mit 3: Ukraińcy przyszedł do wszystkich gotovenkoe

Rząd sowiecki postanowił wypełnić opuszczoną krawędź rosyjskich imigrantów, którzy wychowali się głównie z północy. Wielu z nich żyje w domach Tatarów deportowanych i były „odziedziczone” całą ziemię ich gospodarstw domowych. Tylko tu chłopi z Wołgą a krawędzią winorośli Archangielsk, tytoń, rośliny eteryczne widzieli po raz pierwszy w życiu. Kartofel i kapusta zły wstąpił w suchym klimacie krymskiej. Wskutek dekadzie „Zarządzanie” gospodarki półwyspu nie zmienił się na lepsze. Całkowicie zniknęły tej gałęzi rolnictwa jak owca. nasadzenia winnicach spadła siedemdziesięciu procent, a wydajność ogrodach była nawet niższa niż dzikiego drzew. Dlatego Chruszczow dał Krym Ukraina – rolnicy z ZSRR byli przyzwyczajeni do uprawy południowe owoce i warzywa, a także warunki klimatyczne Chersoniu i regionu Odessa nie różni się zbytnio od stepów lub dzielnicy Dzhankoy Symferopolu.

prehistoria

Chruszczow jeszcze odgrywał rolę w tym, że w 1954 roku nastąpił znaczny wydarzenie – łączenie z Krymu na Ukrainie. Chruszczow przybył do półwyspu przez pół roku wcześniej, napędzany przez ideę posadzić ziemie kukurydziane Związku Radzieckiego. Towarzyszył mu szwagier, Aleksey Adzhubey. Wspomina: „Nikita Siergiejewicz został otoczony przez tłum rolników. Jako że spotkanie było naprawdę sprawa, ale nie dla rekordu, rozmowa była szczera. Rolnicy narzekali, że ziemniaki nie rosną tutaj, wilts kapusta, niedopuszczalnych warunków. „Zostaliśmy oszukani” – coraz częściej słychać w tłumie. Tego samego wieczoru, Chruszczow udał się do Kijowa. Na spotkaniu w Pałacu Maryjskim, namawiał ukraińskiego lidera pomóc cierpiącej ludności półwyspu. „Nie potrzebuje południowców, którzy kochają ogrody, kukurydza, ziemniaki i nie zrobić” – powiedział. "

Mit 4: illegitimacy „dar”

Niektórzy historycy twierdzą, że bez skrupułów przeniesienie Krym Ukrainie, Chruszczow był po prostu dar z okazji 300. rocznicy Pereyaslav Najwyższej. A ponieważ taki akt alienacji od rosyjskiego półwyspu ziemi jest bezprawne. W związku z tym przystąpienie obecnego Krymu do Rosji – jest przywrócenie historycznej sprawiedliwości. Ale to jest? Idźmy wydarzenia. We wrześniu 1953 roku udaje się do plenum KPZR. Głównym tematem – stan rolnictwa. Szef Prezydium Komitetu Centralnego i przewodniczący Rady Ministrów w tym czasie był G. M. Malenkow. To właśnie na tym spotkaniu zdecydowano przenieść ukraińskiego półwysep od krymskiej gospodarki i tak już wystarczająco zintegrowany ukraińsku. Sześć tygodni później, pod koniec października 1953 roku, decyzja KC odpowiedział krymskiej komitet regionalny. Podszedł z odpowiednią inicjatywą „od dołu”. Całej zimy 1953-1954. prowadzone intensywne prace ideologiczny. Jak w Związku Radzieckim nie zrobił nic bez podsumowujący podstawy ideologiczne, zdecydowano się zbiegać z przeniesieniem półwyspu przez siostrzaną republikę do innej rocznicy narodu ukraińskiego do zjednoczenia z Rosją. Po minięciu „krymskiej problem” na wszystkich przypadkach prawnych, 19 lutego 1954 przyszedł historycznego wydarzenia. Prezydium Rady Najwyższej ZSRR jednogłośnie przyjęła dekret o powierzchni wymiany z rosyjskiej do ukraińskich republik radzieckich. Wreszcie, decyzja ta została potwierdzona dopiero w kwietniu 1954 roku. Dlatego twierdzenie, że Chruszczow dał Krym na Ukrainie, jest powierzchowne i historycznie niepoprawne.

Wpływ transferu

Wiosną 1954 roku zaczęły się na półwysep i osadników z Ukrainy – Kijów, Czernihów i południowych regionach. Wyniki mogą być widoczne w ciągu ostatnich pięciu lat. Kanał odprowadzania wody Dniepru skonstruowano. Ten system nawadniania jest wnosić półwysep rolnictwo w dobrym stanie. Ukraińska SRR, która odbyła się najdłuższy na świecie linii trolejbusowej, zbudowali zniszczony podczas wojny, Sewastopol, aby podnieść gospodarkę stepu Krym. To jest rozpoznawany przez radzieckich gazetach z tamtych czasów – wystarczy spojrzeć przez starych dokumentach. Więc pytanie, dlaczego Chruszczow dał Krym na Ukrainie, ma charakter czysto polityczny. Historia odbiera nieco inaczej niż nowoczesnego telewizora.