381 Shares 7969 views

Apple nie chce złamać przestępców iPhone, aby pomóc FBI

Współczesny rynek technologii tytoniowych Apple nadal bronił prawa do odmowy FBI, aby odblokować telefon z jednym z terrorystów, którzy w grudniu ukarali winę masakry w Kalifornii.


Sytuacja do tej pory

Na początku grudnia 2015 roku w kalifornijskim mieście San Bernardino wystąpiła tragedia. Kilka par zastrzelił pracowników centrum pomocy osobom niepełnosprawnym. Ogółem zmarło 14 osób, kolejne 22 zostało poważnie rannych. Terrorami byli obywatele Stanów Zjednoczonych pochodzenia arabskiego.

Pracownicy FBI zajęli model iPhone 5C od jednego z strzelców, ale nie mogą złamać ochrony dostarczonej przez przestępcę. Apple zapewnia unikalne bezpieczeństwo swoich urządzeń, a sama firma nie jest w stanie złamać ich ochrony. Ponadto po wielokrotnym wprowadzeniu nieprawidłowego kodu dostępu informacje o nośnikach są całkowicie zniszczone.

FBI wymaga, aby firma Apple utworzyła oprogramowanie umożliwiające złamanie istniejącej ochrony. FBI wzywa taki system do "tylnych drzwi" urządzenia. Federalne Biuro Śledcze nawet ma nakaz sądowy zobowiązujący firmę do spełnienia wymagań agencji. CEO Apple zdecydowanie odmawia współpracy, wyjaśniając to faktem, że takie oprogramowanie sprzętowe zniweczy dekadę pracy na jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych na świecie.

Debata

Ten temat stał się przyczyną sporów światowych. Każda strona dostarcza jednoznacznych argumentów na jej korzyść, ale nikt nie zgadza się na kompromis.

FBI ma nadzieję, że odblokując telefon, będą mieli dostęp do dodatkowych informacji i wskazówek, które mogą znaleźć i postawić sprawiedliwość innym terrorystom zaangażowanym w tragedię.

Argumenty firmy

Apple z kolei twierdzi, że utworzenie takiego programu umożliwi strukturom państwowym dostęp do dowolnego produktu firmy, bez zgody właścicieli. Ponadto samo istnienie możliwości "backdoor" sprawia, że produkty Apple są podatne na nie tylko dla organów ścigania, ale także dla osób z zewnątrz i organizacji.

W rękach przestępców oprogramowanie takie może stać się narzędziem dostępu do prywatnych i cennych informacji, ponieważ dziś w pamięci telefonów, tabletów, komputerów i innych urządzeń firmy zawiera nie tylko dane osobowe, ale również informacje zawodowe, a także numery i kody rachunków bankowych i kart kredytowych.

Firma Apple przeżywa nie tylko swoją reputację i zaufanie, które firmy dostarczają użytkownikom i nabywcom, ale także o ewentualne naruszenie prawa międzynarodowego. W końcu nie można zagwarantować, że oprogramowanie sprzętowe działa tylko na urządzeniach używanych w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest FBI?

Federalne Biuro Śledcze wielokrotnie otrzymywało propozycje niezależnych ekspertów, a nawet hakerów, aby złamać telefon terrorysty. Wydaje się, że ta decyzja powinna odpowiadać obu stronom konfliktu, ale nie wszystko jest tak proste.

Eksperci FBI lub zatrudnieni specjaliści podczas włamania do telefonu lub próbujący ominąć swój system zabezpieczeń mogą "odwrotnie" tworzyć oprogramowanie firmowe lub crack, które jest surowo zabronione przez prawo i może prowadzić do wielu miliardów spraw sądowych.

Słabości IOS

Jak pokazano w poprzednim doświadczeniu, system ochrony można częściowo ominąć, używając "osobistego asystenta" wbudowanego w system – Siri. To całkiem proste, ale nie daje pełnego dostępu do danych. Taka obawa o ochronę pozwoli FBI uzyskać dostęp do kontaktów i zdjęć.

Możesz złamać telefon z brutalną siłą, wybierając hasło przy użyciu różnych programów. Może to być niebezpieczne – istnieje ryzyko utraty wszystkich danych, ale to FBI nie może sobie pozwolić. Agencja musi zachować wszystkie informacje, ponieważ nie wiadomo, jakoby każdy z jego elementów mógł być przedmiotem śledztwa.

Jeśli FBI miało możliwość kopiowania oryginalnych informacji z telefonu i absolutnie pewności jego integralności i bezpieczeństwa (co w tym przypadku jest niemożliwe), wówczas tylko wtedy mogłoby być możliwe użycie brutalnej siły do włamania urządzenia. Ale Prezydium woli nie ryzykować.

Dlaczego FBI Apple?

Biorąc pod uwagę zasoby dostępne dla FBI, samo pytanie brzmi: Czy Biuro nie jest w stanie niezależnie zapewnić dostęp do informacji niejawnych? Wszyscy superkomputerzy, specjaliści i ogromny budżet … Czy organizacja rządowa potrzebuje pomocy od producenta? Na pewno FBI ma możliwość skopiowania zakodowanych danych i samodzielnego ich dekodowania.

Warto zauważyć, że standardowy algorytm szyfrowania iOS – AES-256 – taki sam jak używany przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Kod dostępu wybrany przez właściciela do ochrony jest wpisywany w postaci nieczytelnej, a bez niej odszyfrowanie danych zabierze ogromną ilość czasu i pieniędzy. Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego FBI próbuje winić utworzenie backdoor dla firmy Apple.

Ponadto, po skandalistycznych skandalach wokół rządowych programów monitorowania, społeczeństwo coraz częściej pyta: czy rząd ma prawo do automatycznego dostępu do prywatnych danych. Dlatego organizacja rządowa jest łatwiej pozbyć się zbędnej odpowiedzialności i niepotrzebnych marnotrawstwa, po prostu zobowiązując producenta do stworzenia niezbędnego oprogramowania, pomimo zdecydowanej odmowy samej firmy.

Między innymi Apple boi się tworzyć precedens, który umożliwi organom ścigania i organizacjom rządowym domaganie się podobnych usług w przyszłości na podstawie podobnego postanowienia sądu.