164 Shares 3188 views

Michaił Tal – mistrz świata w szachach. biografia

Jest idealnie dopasowana do stereotypu geniuszu: pieczenie oczu, zaniedbania w wyglądzie, pełnej koncentracji na podstawowe i brak dbałości o małe rzeczy życia. Michaił Tal wziął tron świata bardzo krótki czas, ale nadal jest uważany za geniusza szachów, uosobieniem najwyższym sensie jak gra na podstawie how pasja, improwizacji, inspiracji i metodyczny renderingu opcji. Głównym osiągnięciem było to, że jego ludzkie trzymał do końca optymizmu i dobrej woli wobec innych, pomimo cierpień i udręk, które towarzyszyły mu przez całe krótkie życie.

nie wszystkie

Oryginalność towarzyszyła mu od urodzenia – prawa ręka została trójpalczasty, że przyjaciele żartobliwie nazywane dowód pochodzenia pozaziemskiego Tal. Bardziej praktyczne biografowie zobaczyć przyczyną tej anomalii jest to, że jego rodzice byli spokrewnieni – kuzynów, które jest obarczona wadami genetycznymi.

Michaił Tal urodził się 9 listopada 1936 roku w Rydze, w rodzinie lekarzy. Jak sam później powiedział: „Grałem z losem czarnych sztuk.” Jego pierwszym posunięciem było niebezpieczne: sześć miesięcy po urodzeniu chłopca zachorował infekcji jak zapalenie opon mózgowych. Rodzice są lekarzami, wiedzieli bardzo niewielkie szanse na przeżycie, ale wiedział też, że to zapalenie wpływa na mózg w nieoczekiwany sposób, czasami wielokrotnie zwiększając efektywność swojej pracy z pomyślnego wyniku choroby. Dziecko przeżyło.

krótsze dzieciństwo

Przez pięć lat potrafił mnożyć liczby trzycyfrowe w głowie, i czytać od trzeciego roku życia. rodzina wojna Talay odbyła się w ewakuacji w regionie Perm. Szkoła wzięła chłopca od razu do trzeciej klasy, aw Rydze Uczelni, Wydział Michaił Tal został zapisany, jako wyjątek, ze 15 lat.

Pamięć Tal był fenomenalny. Chłopiec dosłownie odtwarza tekst książki, która, jak się wydawało innym, on szukał szybkiego minutę. Że informacje, które uważał za szczególnie cenne, pozostał w jego pamięci na zawsze.

W tym przypadku, Michael nie uważa się za cudowne dziecko. Jego chłopięcy interesy nie są odmienne od interesów rówieśników – uwielbiał grać w piłkę nożną i spędził dużo czasu prowadzenia piłki, mimo wczesnej patologii spotykanych w pracy nerek. Stopniowo jednak jego życie ma teraz sens – szachy.

początku drogi

W 6 lat, Michaił Tal, którego biografia jest teraz zawsze wiąże się z tej starożytnej gry, po raz pierwszy zobaczyłem tablicę z liczb. Stało się to, gdy dziecko było w pracy z ojcem i czekał w poczekalni gabinetu swojego lekarza. Pacjenci wykonał partię szachów, czeka na odbiór. Ojciec pokazał mu, jak go postać, i zapoznać się z podstawowymi zasadami. Początkowo chłopiec wziął grę łatwo. Podniecenie, które następnie różniły przyszłego mistrza szachowego, gotowane w nim, kiedy w wieku 9 lat otrzymał od wizytującego kuzyna „” s kolega ".

Z 10 lat zaczął uczęszczać do klubu szachowego w Riga Palace Młodych Pionierów. W wieku 12 lat, otrzymał kategorię, 2nd 14 – pierwszy od 17 lat, stał się mistrzem. Pierwszy szachy nauczyciel Tal – Janis Kruzkops – był zwolennikiem skojarzonej, aktywnej zabawy. W przypadku Michała jest nałożony na wybitne zdolności i ognistym temperamentem. Tal szachy nigdy nie boi się ryzykownych kontynuacje, komplikując pozycję. Legendarne „niepoprawnych” ofiarami Tal – również w dużej mierze pochodzą z jego „pionier” dzieciństwa.

nauczyciel literatury

Odsetki w badaniu literatury i historii, podobno pochodzi z Michaelem pod wpływem matki – Ida Grigorevny, w młodości, który miał znajomości Erenburg, Picassa i innych nauk humanistycznych. Temat pracy magisterskiej, po czym ochrona Uniwersytetu ukazał się młody nauczyciel Michaił Tal był „Satyra i humor w pracach Ili Ilfa i Evgeniya Petrova.” Oczywiście, błyskotliwy humor nieodłącznym Tal, obchodzone przez wszystkich – i przez długi czas przez ludzi, którzy go znali, i ledwo przyjaciół – miały solidną podstawę.

Po studiach pracował przez jakiś czas w szkole, ale do czasu głównym zajęciem stało szachy. Trening filologicznych naprawdę pomogło Tal w studiach dziennikarstwa, w szczególności, gdy redagował czasopismo, który został opublikowany w Rydze, „Chess”, wysoko tsenivshiysya całym świecie.

wypad

W jego grze są zawsze szuka nadrukiem wpływem demonicznych sił nadprzyrodzonych, – zbyt jasne, niezwykłe, pełne ryzyka, bezgranicznej wyobraźni i nieprzewidywalny styl intuicyjnego wglądu został Mihaila Talya. Przegrani szukali wyjaśnienia niepowodzeń w hipnotycznych mistrzów wzrok w jego pozazmysłowe zdolności. Ci, którzy znają Michaela lepiej, te próby wywołać uśmiech – to było w drugiej.

Wystarczy Tal szachy była wytworem jego ogólnej postawy wobec życia. Pragnienie, aby odnieść sukces jak najszybciej, aby poznać pełną sensacja, moczu u chęci i środki do ich realizacji towarzyszyła jego życiu.

Kiedy było przygotowanie do najważniejszej walce Botvinnik, do decydowania o losach tytułu mistrza świata, spędził całą operację przechwytywania piękno Ryga Sulamif Landau serca. Oba cele zostały osiągnięte: Sally została jego żoną, a on – mistrz świata.

Droga do Olympus

Szybki wzlot do góry Tal szachy, a także szybka realizacja swoich konsol do tytule ex-world – legendarny strona w światowej historii szachów. W 1957 roku młody Rigan został mistrzem ZSRR w szachach, pokonując czcigodne Dawid Bronstein i Paul Keres – pretendentów do korony światowej. W przyszłości, to jeszcze 5 razy wygrał Chess Championship All-Union.

Kolejnym krokiem na drodze w szachach Olympus stał turniejach międzynarodowych. Obserwowani przez zwycięstwo w inter-strefowych pretendentów turnieju w Portorož, Słowenia (1958) i na 13. Olimpiady Szachowej w Monachium (1958). Tal wygrał międzynarodowy turniej szachowy w Zurychu (1959) i testowane w tym samym roku Kandydaci turnieju w Jugosławii, który obejmował wszystkich ówczesnych gwiazd sportu: Smyslov, Gligoric, Petrosyan, F. Olafson, Keres piętnaście Robert Fisher.

Mecz z Mihailom Botvinnikom do mistrzostw świata odbyła się w dniach 15 marca do 7 maja 1960 roku, a zakończył wcześnie zwycięstwo 24-letniego Tal, który wygrał 6 gier, przegrany 2 i pierwsza połowa wyniósł 12 punktów.

Najmłodszy mistrz świata

Młody i charyzmatyczny, dowcipny i inteligentny, który miał niespotykaną śmiały i energiczny styl gry Tal stał się idolem kibiców szachowych na całym świecie. Kiedy zawodowych mistrzów wziął zaskoczenie nagłym pojawieniem się „nowobogackich” kiedy poznać nowego mistrza, uczucie sympatii dla niego stało się wszechobecne i powszechne. Nawet dobrze znany wśród arcymistrzów i szachy publicznej i mizantropijny socjopatą Szachowe sama z Tal, gry Blitz łatwo spędzić cały dzień.

W Rydze, Tal spotkał ogromny tłum z dworca na rękach nosił samochód z młodym mistrzem. On chętnie spotkał się z fanami szachowych w każdym wieku w Rydze i całej Unii. Wkrótce ZSRR istnieje niewielu z tych, którzy chcieliby być zaznajomiony z nazwą Tal. Michael Nehemevich zdobył szacunek na fakt, że nie uległ zmianie miejsca zamieszkania, nawet w najtrudniejszych czasach, nigdy nie pozwolił sobie bezpodstawnie potępiają kraj, w którym się urodził, ale odwaga jego wypowiedzi za granicą spowodował ciągłe zainteresowanie nim ze strony organów państwowych – ten sam czas to był ograniczony do wyjścia.

późniejsze życie

W trakcie przygotowania do rematch z Botvinnik wiosną 1961 interwencji nasilenia zaburzenia czynności nerek, Tal. On nawet zaproponował, aby poprosić o przełożenie meczu, ale z szacunku dla jego przeciwnik zgodził się na wszystkie warunki Botvinnik. W rezultacie, Tal nie był gotowy na nowy walce o tytuł i utracone.

Następnie wielokrotnie wchodzi w walce o koronę świata w szachach, ale bezskutecznie. Uczestniczył w zespole Anatolij Karpow podczas przygotowań do meczu z Korcznojem i Fisher, wnosząc istotny wkład do osiągnięcia swojego mistrzowskiego tytułu.

Pomimo zwiększonych problemów zdrowotnych, że nie chce, aby zmniejszyć tempo życia. Po urodzeniu syna, jej rozwodu z Sally, drugie i trzecie małżeństwo, narodziny córki, pozostał na zawsze kochany człowiek poznał w życiu, zachowuje się z kobietami, nieskomplikowanych i prostych. Nie chciał stracić prostych i naturalnych przyjemności – pyszne, ale szkodliwe jedzenie, dobry alkohol, palił dużo … Czasem jednak to ze względu na konieczność stałej zagłuszyć ból. Aby złagodzić ból i musiał uciekać się do silniejszych leków.

poszedł niepokonany

W 1988 Tal wygrywa mistrzostwa świata w szachach ze skróconymi przepisami i stał się pierwszym mistrzem świata Blitz. W swojej biografii artystycznej w latach 1970-80 były okresy, kiedy niepokonani w różnych turniejach składała się z 90 gier z rzędu, co jest imponującym osiągnięciem dla każdego pana.

Ostatnia oficjalna impreza w turnieju szachowym klasycznym Tal wygrał też się 5 maja 1992 roku w Barcelonie, jego przeciwnikiem był Wladimir Hakopian. Na krótko przed śmiercią dosłownie uciekła ze szpitala do udziału w Mistrzostwach Blitz Moskwie, gdzie wygrał ówczesny mistrz świata Garri Kasparow. To był jego ostatni turniej szachowy. Zmarł 28 lipca 1992.

Mihail Nehemevich Tal przeszedł do historii nie tylko genialny szachista, jeden z ostatnich romantyków tej starożytnej gry, ale również znakomity w ich osobistych cech, które utrzymują dobrą pamięć wielu ludzi w naszym kraju i za granicą.