493 Shares 5613 views

Hydrosalpinx po prawej stronie. Przyczyny jej wystąpienia, diagnozy i leczenia

Wśród chorób, które zapobiegają normalnej ciąży, znajduje się hydrosalpinx, po prawej lub po lewej stronie. Niestety, jest to dość powszechna choroba, dotyczy to żeńskich narządów płciowych. Jego główną manifestacją jest gromadzenie przejrzystej lub żółtawej cieczy w rurkach jajowodu . W normalnym stanie taka ciecz jest również wytwarzana przez ciało kobiety, ale jest wydalona przez ściany rurek.

Dlaczego powstaje?

Głównym powodem tej choroby lekarze w jednym głosie nazywane procesy zapalne, w szczególności zapalenie nabłonka, zapalenie oskrzelikowe, zapalenie śluzówki jelita. Przyczyniają się do śmierci villi, zaburzeń funkcjonalnych części mięśniowej oraz proliferacji tkanki łącznej, co z kolei prowadzi do powstawania zrostów, blizn i niedrożności rur. Transudat (płyn) nie może być wydalony normalnie, a zatem wylewa się do jamy macicy. Największym zagrożeniem dla hydrosalpinków lewostronnych lub prawostronnych są kobiety planujące dziecko (mimo wszystko pożądane dziecko jest niewiele trudne do wyobrażenia), a już jest w ciąży, ponieważ choroba ma negatywny wpływ na rozwój płodu i praktycznie eliminuje urodzenia w sposób naturalny.

Odmiany

W zależności od aktywności i czasu trwania procesu zapalnego wyróżnia się dwie formy choroby:

  1. Ostra (charakteryzuje się gorączką, częstoskurczem, osłabieniem).
  2. Przewlekła. Zazwyczaj nie ma wyraźnych objawów, ponieważ ciecz jest rekrutowana przez długi okres.

W zależności od miejsca, często rozróżnia się hydrosalpinx od prawej i lewej. Stan rurki macicy pozwala na prostą formę (gdy jest jedna wnęka) i pęcherzyków (kiedy światło jest podzielone na kilka zagłębień). Z reguły po zdiagnozowaniu lekarze wskazują rozmiar hydrosalpinxu po prawej (po lewej).

Objawy

Jak wspomniano powyżej, choroba nie może się objawiać w jakikolwiek sposób, lub wydziela się przez takie objawy, jak:

  • Podwyższona temperatura (od 37 ° C do 39 ° C);
  • Słaby punkt;
  • Ból w okolicy miednicy i pachwinowej;
  • Padaczki serca;
  • Rumieniec;
  • Zrzut wody (ale tylko z tak zwaną formą "zaworu").

Diagnostyka

Tylko doświadczony lekarz może natychmiast wykryć hydrosalpinx. Diagnozę można ustalić po kilku badaniach. Tak więc, przede wszystkim, wykonywane jest standardowe badanie ginekologiczne, podczas którego można podejrzewać wykształcenie. Następnie pacjent jest wysyłany do badania ultrasonograficznego. Nowoczesne maszyny mogą szybko wykryć tę chorobę. Hydrosalpinx z prawej lub lewej strony można diagnozować histerosaltingografią (tj. Rentgenowską) lub laparoskopową (procedura wymagająca wprowadzenia specjalnych narzędzi do badania w macicy).

Leczenie

Najbardziej skutecznym sposobem na pokonanie hydrosalpina w prawo lub w lewo jest operacja. W tym przypadku nazywa się laparoskopią. Zasadniczo ta procedura jest łatwa do przyjęcia przez pacjentów. Bez operacji, możesz się dostać, ale tylko wtedy, gdy choroba nie jest uruchomiona. W tym przypadku wszystkie wysiłki powinny mieć na celu przezwyciężenie procesu zapalnego (w tym celu zaleca się stosowanie antybiotyków i procedur fizjoterapeutycznych), a także poprawę funkcjonowania układu immunologicznego (w tym celu pacjent otrzymuje również leczenie witaminami i fitoterapię).