402 Shares 4976 views

"Dimexid" (żel): wskazania dotyczące użycia, instrukcje, analogi, recenzje

Podawanie przezskórnego leku jest uważane za skuteczną i bezpieczną metodę leczenia pacjentów. Jest to sposób na wprowadzenie unikalnego rozpuszczalnika organicznego – dimetylosulfotlenku, który doskonale przeniknie przez komórki nabłonkowe do organizmu. Zwiększa także transfer różnych składników aktywnych przez skórę i zwiększa ich skuteczność.

Opis preparatu

Lekiem "Dimexid" jest żel (zdjęcie pokazano poniżej), który jest jedną z form lekarstwowych substancji dimetylosulfotlenkowej. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w celu złagodzenia zespołu bólowego związanego z chorobami szkieletu i mięśni oraz zwalczania problemów skórnych.

Lek "Dimexide" jest wytwarzany w postaci bezbarwnego przezroczystego żelu, który może mieć żółtawy kolor. Substancja czynna powoduje słaby specyficzny zapach. Dostępne w aluminiowych tubach o gramaturze 30 g i 40 g pakowane w opakowania kartonowe.

Substancja czynna i dawka

W celu przygotowania preparatu "Dimexid" żel, instrukcja użycia opisuje dwie dawki: przy zawartości dimetylosulfotlenku 25 g i 50 g w 100 g mieszaniny leków. Pozostała masa leku jest utworzona przez pomocnicze składniki, które umożliwiają zachowanie struktury żelowej.

Jak to działa

Ze względu na zdolność dimetylosulfotlenku do aktywnego penetracji błony biologicznej skóry i błon śluzowych, lek "Dimexide" (żel) jest stosowany na zewnątrz.

Substancja czynna ze skóry szybko wchodzi do naczyń krwionośnych i rozprowadza się do wszystkich narządów we krwi. Udowodniono, że po pięciu minutach dimetylosulfotlenek jest już obecny w osoczu krwi, a obecność specyficznego smaku w jamie ustnej wskazuje na podrażnienie receptorów smaku tej substancji.

Jego działanie opiera się na dezaktywacji rodników hydroksylowych, poprawie procesów metabolicznych w regionie zapalnym, właściwości fibrynolitycznych.

Wpływ antyseptyczny jest przeprowadzany dzięki zdolności penetracji do powłoki drobnoustrojów i do zmiany ich odporności na działanie środków przeciwbakteryjnych.

Dimetylosulfotlenek ma działanie przeciwbólowe i znieczulające w miejscu stosowania. Jest to możliwe dzięki temu, że impulsy pobudzające prowadzone są do nerwów obwodowych z niższą szybkością.

Co leczy

W przypadku leku "Dimexide" (żel) wskazania do stosowania są dobierane zgodnie ze specyfiką substancji czynnej. Jest on stosowany głównie do kompleksowego leczenia takich chorób, jak zapalenie stawów reumatoidalne, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i stawów z uszkodzeniami tkanki okołoodbytniczej, rwa kulszowa, twardzina układowa, rumień nodosum, zapalenie rumieniowate, stan zapalny, zwichnięcia, nacieki do urazów i procesów zapalnych, ropne rany, Troficzne i wrzody wrzodowe, trądzik.

Lek jest stosowany w miejscach dotkniętych egzemą, grypą, zakrzepicą żył głębokich, pyodermą.

Jest on stosowany w leczeniu chorób stomatologicznych związanych z procesami zapalającymi w strefie szczękowo-czerniastej, gruczołach ślinowych, zapaleniu stawów i zapaleniu kości i stawów w stawie skroniowo-żuchwowym.

W przypadku leku "Dimexid" (żel), zastosowanie jest możliwe w przypadku zapalenia miąższu, zapalenia przyzębia, zapalenia przyzębia.

Sposób stosowania

Lek jest stosowany jako skóra, tworząc aplikacje. Całą warstwę żelu 50% nakłada się na dotkniętą skórę twarzą do głowy, a 25% leku jest przeznaczony do błon śluzowych. Następnie leki można łatwo przetrzeć na chorej powierzchni i pozostawić na 15 minut. Następnie resztki leku są myte wodą. Zastosowanie żelu jest przeprowadzane 2 do 3 razy dziennie, przebieg zabiegu trwa od 10 do 15 dni.

Do leczenia rozproszonego pęcherzy moczowo-płciowych i wyprysku, z miejscową znieczuleniem zespołów bólowych, stosuje się 50% leku, z którego przylegają ściśnięte do obszaru dotkniętego chorobą. Załóż serwetkę 4 warstw gazy, którą nanosi się na grubą warstwę żelu. Następnie należy ją przyłożyć do dotkniętego obszaru i utrzymywać przez 20 do 30 minut. Przykryć serwetkę folią polietylenową i bawełnianą szmatką.
Liczba kompresji zmienia się od 2 do 3 razy dziennie.

W przypadku skomplikowanego leczenia zakrzepicy żylnej, stosuje się lek Dimexide (żel) i maść heparyny jednocześnie 2 lub 3 razy dziennie przez dwa tygodnie.

Ponowne użycie jest możliwe dopiero po 10 dniach.

Dzieci mogą być powoływane tylko od 12 roku życia.

Jak to oddziałuje z narkotykami

Dimeksyd (żel), dzięki zdolności dimetylosulfotlenku w celu zwiększenia transferu przez błonę biologiczną wielu substancji czynnych i zwiększenia ich skuteczności, poprawia działanie terapeutyczne leków podczas terapii skojarzonej.

Przy jednoczesnym stosowaniu zwiększa się szybkość wchłaniania oraz działanie insuliny i alkoholu etylowego.

Możesz połączyć z lekami zawierającymi heparynę, związki przeciwbakteryjne, niesteroidowe składniki przeciwzapalne.

Żel jest używany do zwiększenia wrażliwości komórek bakteryjnych na działanie chloramfenikolu, aminoglikozydów, antybiotyków beta-laktamowych, griseofulvin, ryfampicyny.

Dimetylosulfotlenek wywiera działanie uczulające na organizm w odniesieniu do produktów leczniczych do znieczulenia ogólnego i miejscowego.

Ponieważ lek może zwiększać właściwości toksyczne innych leków, należy zachować ostrożność podczas terapii skojarzonej.

Cechy leczenia

Przed zastosowaniem leku Dimexid (żel), instrukcja zaleca sprawdzenie pacjenta w przypadku nietolerancji leku. Zwykle jest to określane testem narkotykowym.

Miejsce nakładania żelu to tylna powierzchnia nadgarstka, ale nie cała powierzchnia skóry, ale mała jej część. Znakiem zwiększonej nadwrażliwości na składniki leku jest ostry zaczerwienienie skóry i świąd. W takim przypadku należy przerwać leczenie.

Kiedy nie możesz używać

Oprócz nadwrażliwości, istnieje wiele innych stanów, w których lek "Dimexide" (żel) jest przeciwwskazany.

Obejmują one niewystarczającą aktywność nerek i wątroby w ciężkiej postaci, dusznicy bolesnej, zawału mięśnia sercowego, ciężkiej miażdżycy tętnic.

Przy takich chorobach oczu, jak zaćma i jaskra, dimetylosulfotlenek nie jest zalecany.

Przeciwwskazania to ciąża i laktacja, a jeśli to konieczne, leczenie dziecka przenosi się na sztuczne odżywianie.

Niechciane konsekwencje

Instrukcje dołączone do preparatu Dimexide (żel) zawierają informacje o skutkach ubocznych. Często takie leczenie nie powoduje niepożądanych konsekwencji, ale u niektórych pacjentów rumień, swędzenie zapalenia skóry, sucha skóra może pojawić się. Rzadko rozwija skurcz oskrzeli.

Jedną z wad dimetylosulfotlenku jest obecność nieprzyjemnego zapachu, który pozostaje w pomieszczeniu przez długi czas. Jest to jego słaba tolerancja u niektórych pacjentów, która jest przyczyną mdłości i wymiotów.

Podobne leki

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele podobnych produktów opartych na dimetylosulfotlenku. Lek "Dimexid" (żel), analogi tego leku mają tę samą substancję czynną, ale różne składniki pomocnicze. Taka kompozycja czyni je wymiennymi.

Rosyjski producent żelu "Dimexid" jest przedsiębiorstwem OOO "Farmamed" w Petersburgu. Lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego jest dostępny tylko w jednej dawce – 25%. Jest stosowany jako środek przeciwzapalny.

W dwóch dawkach, 25 mg i 50 mg na 1 g, jest białoruski żel "Dimexid". Wyprodukowany przez republikański jednostkowy przedsiębiorca "Belmedpreparaty".

Innym podobnym lekarstwem na Białorusi jest narkotyk "Dimexide-FT". Jest on produkowany przez LLC "Pharmtechnology" w dwóch dawkach, 250 i 500 mg każda. Odnosi się do leków przeciwzapalnych, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwbólowe.

Istnieje wiele leków złożonych, które zawierają kilka składników aktywnych, w tym dimetylosulfotlenek. Efekt farmakoterapeutyczny takich leków może się różnić.

Jednym z takich leków jest niemiecki lek Dolobienė, wytwarzany przez Merkle GmbH w postaci żelu do użytku zewnętrznego. Zawiera heparynę sodu w dawce 50 jm, dekspantenol w ilości 25 mg i 150 mg dimetylosulfotlenku. Odnosi się do preparatów, które mają działanie przeciwzakrzepowe i regeneracyjne.

Wieloskładnikowym środkiem o działaniu drażniącym i znieczulającym jest maść "Capsicam". Zawiera benzylowy nikotynian, noniwamid, terpentynową terpentynę, racemiczny kamforę, dimetylosulfotlenek. Obecność pięciu aktywnych składników pozwala aktywnie zwalczać bóle stawów i mięśni. Jest produkowany przez estońską firmę "Tallinn FZ".

Ukraiński preparat "Khondrasil", maść do użytku zewnętrznego, zawiera 50 mg siarczanu siarczanu chondroityny i 100 mg dimetylosulfotlenku. Stosowany do zwyrodnieniowych dystroficznych zmian stawów i szkieletu. Jest produkowany przez Kijów przedsiębiorstwo PJSC "Farmak".

Opinia pacjenta

Przed użyciem leku do leczenia lekarze proszeni są o zapoznanie się z informacjami zawartymi w przygotowaniu instrukcji "Dimexid" (żel). Komentarze dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa dimetylosulfotlenku są w większości pozytywne.

Lek zazwyczaj zaczyna działać natychmiast po podaniu do chorej strefy, niezależnie od tego, czy jest to stan zapalny w napięciu, siniak, zapalenie lub artroza. Terminowe stosowanie leku zapobiega powstawaniu siniaków w urazach kończyn.

Jeśli zaczniesz leczyć rany rany, które powoli uzdrowią się lub stężą, wtedy następuje ich najszybsze dokręcenie, ropień jest usuwany.

W położnictwie stosuje się go w postaci ściskania na klatce piersiowej z zastojem mleka w kanałach. Wadą tego leczenia jest odmowa karmienia piersią podczas leczenia, ponieważ dimetylosulfotlenek może wpływać na rozwój dziecka.

W kosmetologii, lek "Dimexide" stosuje się do leczenia chorób skóry związanych z trądzikiem, grypą lub egzemą. Istnieją zalecenia dotyczące przygotowania różnych masek do włosów z dodatkiem dimetylosulfotlenku jako przewodnika leku. Po kilku takich procedurach wynik będzie oczywisty. Włosy staną się silne, bujne, pojawi się zdrowy połysk.

Choroby kataru, w których występuje kaszel, na przykład zapalenie tchawicy, ARI lub zapalenie oskrzeli, można leczyć ślinkami z żelu. Takie manipulacje będą skuteczne w celu pozbycia się zapalenia zatok.

Ale nie każdy może lubić zapach Dimexide. Opinie o żelach są opisane jako lekarstwo o zapachu zbyt silnym. Negatywne odpowiedzi są głównie związane z posmakiem czosnku, który jest obecny w jamie ustnej po nałożeniu leku na skórę. Taki zapach może powodować nudności, a u osób nadwrażliwych możliwe jest skurcz oskrzeli. W takim przypadku lekarz musi wybrać inny sposób leczenia.

Wielu pacjentów zauważa, że działanie żelu Dimexid jest po prostu bezcenne, najważniejsze jest jego prawidłowe wykorzystanie.