260 Shares 9670 views

Najbardziej zaludniony kraj świata. Monako: ciekawe fakty dotyczące księstwa

Ludzkość jest bardzo nierównomiernie rozmieszczona na powierzchni naszej planety. Na przykład w małym państwie azjatyckim można żyć więcej ludzi niż na całym kontynencie Australii. Gdzie jest najbardziej zaludniony kraj świata? I dlaczego jest interesujące? Zastanówmy się.

Pojęcie gęstości zaludnienia: najbardziej zaludniony kraj świata

Gęstość zaludnienia odnosi się do liczby mieszkańców na jednostkę powierzchni (najczęściej 1 kilometr kwadratowy). Wskaźnik ten nie jest taki sam w różnych stanach i częściach planety. Tak więc, w dużych miastach, może to być kilka tysięcy osób na 1 m kw. Km. W innych regionach Ziemi można ryzykować nieobecność jednej żyjącej duszy przez wiele dziesiątków, a nawet setek kilometrów.

Kraje i terytoria o największej gęstości zaludnienia koncentrują się w Europie, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. I najbardziej zaludniony kraj świata jest w południowej części Europy. Jest to stan karła Monako, w którym mieszka tylko 37 tysięcy osób.

Populacja tego kraju może być porównana z Moskwą Istrą. W tym przypadku Monaco zajmuje niewielką powierzchnię 2,02 m 2. Km. Tak więc gęstość zaludnienia w tym kraju jest olbrzymia – około 18 000 osób / km². Km.

Monako to mikro-państwo na południu Europy

Więc krajem o największej gęstości zaludnienia, jak już dowiedzieliśmy się, jest Monako. Co jeszcze ciekawego w tym europejskim państwie? I gdzie dokładnie jest zlokalizowany?

Monako jest klasycznym przykładem pół-enklawy. Kraj został zaciśnięty przez Francję z północy i Morza Śródziemnego od południa. Klimat tutaj jest subtropikalny, umiarkowanie ciepły i suchy. Kraj leży na zboczach gór, które pokryte są lasami i krzewami. Ponieważ stan Monako powstał pod koniec XIII wieku. W 1861 r. Księstwo stało się całkowicie niezależne.

Najbardziej zaludniony kraj na świecie jest wyjątkowy, niesamowity i wiele z tego, co jest wyjątkowe. Jako dowód tej tezy, przytaczamy pięć najciekawszych faktów dotyczących Księstwa Monako:

  • Turystyka i hazard – dwa główne artykuły napełniające skarb państwa tego kraju;
  • W regularnej armii w Monako jest tylko 82 żołnierzy;
  • W Monako jest słynnym na całym świecie Muzeum Oceanograficzne, którego reżyserem był Jacques-Yves Cousteau;
  • To tutaj, w Monte Carlo zostało otwarte pierwsze kasyno w Europie;
  • W Monako niemal zerowej przestępczości.

Ludność Monako

Według najnowszych danych, 37.613 osób – tyle osób żyje w tym kraju. Aż cztery miasta mogłyby znajdować się w państwie: dobrze znanym wszystkim Monte Carlo, centrum biznesowym La Condamine, Fontvilles, a nawet Monako. Ciekawe, że przywództwo kraju rośnie co roku o kilka hektarów, ze względu na zasypianie obszarów nadmorskich morza.

Narodowy skład ludności Monako reprezentowany jest przez ponad sto różnych grup etnicznych i narodowości. Przede wszystkim tutaj francuski (około 28%). Następnie przyjdź Monegasque (autochtoniczne mieszkańcy księstwa), Włosi, Anglicy i Belgowie. Rdzenni Rosjanie w Monaco – 107 (stan na 2008 r.).

Ludność kraju nie rośnie, ale również nie maleje. Naturalny wzrost wynosi 0,8% rocznie. Kobiety w kraju są nieco większe niż mężczyźni. Większość mieszkańców księstwa uważa się za katolików (prawie 90%).

Monako i wspaniałe sporty

Monako to nie tylko gra, ale także centrum sportowe w Europie. Piłka nożna i wyścigi motocyklowe – ten kraj jest najbardziej znany. Ponadto tubylcy mieszkańcy księstwa Monegasque są wystarczająco silni w szermierce.

Od 1929 roku w Monako jest jednym z etapów prestiżowego wyścigu Formuły 1. W tej chwili lokalne wąskie uliczki z wieloma tunelami i stromymi zakrętami przekształcają się w ślady dla spektakularnych ras.

W Księstwie znajduje się klub piłkarski. I profesjonalny. FC Monako reprezentuje kraj w lidze piłkarskiej sąsiedniej Francji, często bierze udział w europejskim konkursie. W tym samym czasie klub grał słynne gwiazdy świata – Thierry Henry i David Trezeguet. Siedem razy w historii jego istnienia, klub stał się mistrzem Francji.