524 Shares 4263 views

Petersburg, Muzeum Wody: opis, historia, ciekawe fakty i opinie

Muzea Sankt Petersburga są znane na całym świecie. Co roku tysiące turystów przyjeżdżają do stolicy północy, aby poznać zabytki i odwiedzić muzea, które są ponad 200 w mieście.

Jedną z atrakcji Petersburga jest Muzeum Wodne. Jest stosunkowo młody, pierwsi excursioniści wzięli w 2003 roku, ale jego ekspozycje są bardzo popularne wśród St. Petersburgers i gości miasta.

Wodni przewoźnicy z Petersburga

Zgodnie z planem Piotra Wielkiego, na wodzie zbudowano Sankt Petersburg, więc Nowa i inne rzeki służyły jako pierwszy miejski system zaopatrzenia w wodę. Od Neva wzięła wodę do picia, a Fontanka i inne małe rzeki dostarczyły ludności wodę przeznaczoną do domowych potrzeb.

Pierwsze prymitywne rury wodne pojawiły się w stolicy już w XVIII wieku. Był drewniany i służył tylko do wody w ogrodzie letnim i paru pałacach. Reszta ludności miasta udała się do rzeki, aby kupić wodę lub kupić ją z wodnych przewoźników, która dostarczyła wodę z 37 pompowni, która działała w różnych częściach Petersburga na początku XIX wieku.

Beczki z wodnymi nosicielami różniły się kolorem: w kolorze białym sprzedawały się czyste, woda Newowa, żółte – najgorsze z Fontanki na zielono – z kanałów, gdzie ludność wyrzucała śmieci. W końcu władze zabroniły ogrodzenia nieodpowiedniej wody z kanałów. Czy jest atrakcja turystyczna poświęcona przedstawicielom tego zawodu w Petersburgu? Musisz przynajmniej zwiedzić muzeum wodne, aby zobaczyć pomnik przewoźnika wodnego w Petersburgu.

Historia gazociągu w Petersburgu

Pierwsza rura wodociągowa z pompą parową w stolicy imperium została założona w 1846 roku. Jednak bez uzasadnienia nadziei nieopłacalne przedsiębiorstwo zostało niedługo zamknięte. Po 12 latach na ulicy Shpalernaya "spółka akcyjna z rur wodociągowych Saint-Petersburg" wybudowała pompownię i wieżę wodną.

Obok głównej wieży znajdował się zbiornik, z którego woda wypompowana z pompy Neva dostarczono do domów zlokalizowanych w centrum miasta. W pełnym zakresie kapitałowa firma wodociągowa zarobiła w 1866 roku. W kolejnych latach inne spółki akcyjne rozpoczęły dostarczanie wyspy Wasilievsky, Vyborgsky i innych obszarów stolicy z wodą.

Pod koniec XIX wieku władze miasta wykupiły rurociągi wodne należące do spółek akcyjnych. W okresie radzieckim wodzoda leningradzka znacznie rozszerzyła system wodociągowo-kanalizacyjny miasta. W 300. rocznicy powstania Sankt Petersburga przy ulicy Szerbernaya w wieży wodnej otworzyły się Muzeum Wodne (Petersburg), poświęcone nie tylko historii dostaw wody w Petersburgu, ale także do świata wody w ogóle.

Wieża Wodna

Co ciekawe, idea utworzenia muzeum historii zaopatrzenia w wodę miejską urodziła się na długo wcześniej, gdy władze w Petersburgu zaczęły ją wdrażać w 1999 roku. Latem 1901 r. Postanowiono zorganizować niewielką ekspozycję w Wieży Wodnej, która nie była już używana zgodnie z jej przeznaczeniem.

Obecne Muzeum Wodne (Petersburg) znajduje się dokładnie w tym budynku, wybudowanym w 1861 roku. Podczas rekonstrukcji zachowały się zabytkowe wnętrza, tylko druga winda i klatki schodów ewakuacyjnych zostały przynoszone do szklanej pionowej linii – symbolu skierowanego do wody.

Na trzecim, czwartym i szóstym piętrze Water Tower znajdują się ekspozycje, aw hali znajduje się fontanna, w której woda praktycznie nie jest spożywana: odprowadzanie strun, a następnie unosi się w górę, aby ponownie pobić fontannę.

Zbiornik podziemny

W ciągu 80 lat XIX wieku. Na akweduktach w Petersburgu zaczął instalować systemy czyszczenia. Aby przechowywać przefiltrowaną wodę w pobliżu Wieży Wodnej, zbudowano zbiornik. Jego ogromny rozmiar jest potwierdzony faktem, że pracownicy obsługujący stację filtracji musieli pływać w zbiorniku na łodziach.

Dzisiaj jest Muzeum Wszechświata Woda (Sankt Petersburg), otwarty w 2008 r. Na 150-lecie Wosfa-Sankt Petersburga. Pierwszą rzeczą, która uderza w gości, jest labirynt kolumn wspierających nisko sklepienie sufitu. Ta cecha architektoniczna pomieszczeń polega na tym, że inżynierowie musieli zaprojektować całkowicie uszczelniony dach o płaskiej strukturze ogromnego obszaru.

Co warto zobaczyć w muzeum

Wystawy zlokalizowane na trzecim i czwartym piętrze Wieży Wodnej zapraszają zwiedzających nie tylko do historii Wódkian z Stolicy Północnej, ale także do rozwoju rur kanalizacyjnych i wodociągowych dla różnych narodów w różnych epokach. Oto zgromadzone dokumenty, stoły ceramiczne, fotografie, umywalki z mosiądzu, drewniane rury, studnie itp.

Szóste piętro poświęcone jest bohaterskiej pracy pracowników Leningradu Vodokanal w trudnych latach oblężniczych. Ponadto, znajduje się tu ekspozycja, która mówi, jak przygotowywane jest i dostarczane wody pitne do domów dzisiejszego Petersburga, a także sposób udostępniania ścieków w dużym mieście.

W Underground Tank, multimedialna wystawa Wszechświata o Wodzie wprowadza gości do nowoczesnych naukowych pomysłów na temat wody, cyklu w przyrodzie, składu chemicznego, światowych rezerw soli i świeżej wody w różnych częściach świata. Oczywiście to nie wszystko, co oferuje swoim gościom Muzeum Wody (Sankt Petersburg). Tryb pracy organizacji jest całkiem wygodny: codziennie, z wyjątkiem poniedziałku i wtorku, od 10:00 do 19:00.

Interaktywne programy dla dzieci

Muzeum Wodne przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. W tym celu specjalnie stworzony został Centrum Ochrony Dzieci, które nieustannie prowadzi konkursy, tematyczne interaktywne zajęcia rodzinne i zajęcia dla dzieci w różnym wieku.

Na przykład dzieci od 5 do 10 lat z rodzicami mogą wziąć udział w programie "Zabawna Podróż Kroplami". Dla uczniów szkół średnich przygotowano lekcję laboratoryjną na temat określania jakości wody, a także lekcję "Bałtyckie tajemnice" poświęcone zrównoważeniu ekologicznemu i bioróżnorodności wód bałtyckich.

Specjalne programy są przygotowane na niezapomniane dni. Na przykład w listopadzie dzieci i rodzice mogli zwiedzać tunel ściekowy, spotkać się w drodze z tunelem wodnym i zgadywać z fotografii historycznych kanalizacji. Ten program poświęcił Światowy Dzień Toaletowy i przygotował Muzeum Wodne w Petersburgu, którego adres: ul. Shpalernaya, dom 56, w pobliżu metra Chernyshevskaya.

Ciekawe fakty dotyczące Muzeum Wody

Wieża ciśnień, na której znajdują się wystawy historyczne, zbudowana jest na palach dębowych. W przeciwieństwie do żelaza, drewno dębu w wodzie nie spada, ale staje się silniejsze. Dlatego też nie ma powodu, aby się obawiać stabilności Wieży Głównej, wciąż mocno stojącej na palach z poplamionego dębu.

Jakie inne cechy ma ten landmark w Petersburgu? Muzeum Wody ma interaktywną makietę mężczyzny, który wyraźnie pokazuje, ile wody znajduje się w każdym z naszych ciał. Najniższa jest w emalii zębów – 8%, i więcej – w oczach, składająca się z 98% wody.

Kolumny granitowe Zbiornika Podziemnego, wyznaczone dzisiaj na wystawę "Wszechświata o wodę", przywieziono z Finlandii i zainstalowano na fundamencie buta. Tak więc, czyniąc granit, a nie kolumny z cegły, inżynierów maksymalnie uratował przestrzeń pod ziemią.

Muzeum Wody: opinie (Sankt Petersburg)

Muzeum nie pozostawia nikogo obojętnego, czego dowodem jest – recenzje w internecie. Zwiedzający są pod wrażeniem nie tylko rzadkich eksponatów, dobrze przemyślanych ekspozycji, w których prezentowane są proste rzeczy w oryginalnej formie, ale także fascynujące, żywe historie przewodników pracujących z serca.

Wielu z tych, którzy odwiedzili trasę, nie ukrywają, że będą wracać ponownie, nawet jeśli do tego będą musieli przybyć do Petersburga z innego miasta. Szczególnie odróżnieni są odpowiedzi rodziców, którzy zauważają, że nawet przedszkolacze dobrze pamiętają informacje, które słyszymy podczas programów kognitywnych dzieci.

Jednym słowem, jeśli planujesz podróż do północnej stolicy, warto odwiedzić Muzeum Wodne w Petersburgu.