446 Shares 2394 views

Starożytne Rus: rzemiosło, ich rodzaje, rozwój

Zniszczenie stosunkach gminnych-tribal i pojawienie specjalistów wąskich sektorach – że zmiany te są scharakteryzowane w ósmym i dziewiątym wieku Starożytnego Rus. Rzemiosło prowadzić do miast, oddzielając ludności z pracy na ziemi. Jest to spowodowane pojawieniem się pierwszych specjalistów mistrzowie w niektórych rodzajach statków, które znalazły odbicie w plemiennych ośrodków – miast.


Miasta – Centra Craft

Staraliśmy się zbudować miasto tak, że jej położenie geograficzne pozwala zarówno handel można zrobić lepiej i jednocześnie skutecznie bronić się przed wrogami. Na przykład, w miejscu, gdzie dwie rzeki, lub wokół wzgórza. W miastach, rozliczone i urzędnicy. Dlatego są one dobrze chronione. Stopniowo, wraz z rozwojem rzemiosła, miasto zaczęło reprezentować nie tylko fortyfikacje wojskowe i przekształcony w centrach handlowych.

Do centrum miasta jest Kreml, który mieszkał książę. Ta część jest zamknięta ze ścianą fortecy i otaczającym ziemnym wałem. Ponadto wokół kopania głębokiego wykopu, który jest wypełniony wodą. potrzebne są te wszystkie środki ostrożności, aby chronić się przed wrogami. Na zewnątrz, wokół Kremla była osada rzemieślników, tzw rozliczenia. Nazwałem tę część miasta Posad. W wielu osiedli, a ta część została otoczona murem obronnym.

Życie w mieście był w pełnym rozkwicie, rzemieślnicy tworzyć produkty, rzemiosło i handel w starożytnej Rosji aktywnie rozwijany. Do XII wieku było ponad sześćdziesięciu zawodów rzemieślniczych. Masters specjalizuje się w produkcji odzieży, przyborów i narzędzi potrzebnych dawnej Rusi. Rzemiosło Starożytna Rosja rozwijała się szybko i szybko. W rozliczeniach mieszkał i pracował utalentowanych specjalistów różnych dziedzin: kowala master, biżuteria, ceramika, szewców, krawców, tkaczy, kamieniarzy, przedstawiciele innych rzemiosł. Ręce tych rzemieślników do tworzenia dobrobytu gospodarczego i potęgę starożytnego państwa rosyjskiego, jego wysokiej kultury materialnej i duchowej.

Bez żelaza – gdziekolwiek

Pionierzy specjalistów były kowali. Ich przypadek stał się jednym z najważniejszych obszarów, które są podzielone Rzemiosła Starożytna Rus 9-12 wieku. Praca ta jest wymieniona w narodowych eposów i folkloru: eposy, legend i baśni, gdzie Smith jest zawsze model siły, odwagi i życzliwości. W tym czasie, żelazo uzyskuje się przez stopienie z rudy darniowej. Wydobywany w off sezonu, suszy, a następnie transportowany w warsztatach, w których za pomocą specjalnych pieców stopiony. Uzyskany w ten sposób metal. Nowoczesne archeolodzy podczas wykopalisk starożytnych miast często znaleźć żużli, które to szumowiny procesu wytapiania metali i energicznie kute kawałki masy żelaza. Znaleziono szczątki sklepów kowalskich zachowali część góry i pieców w pobliżu którego w tym samym czasie pracował rzemieślników.

Znajdź coś kowala: wszystko dla żołnierzy i chłopów

Wraz z rozwojem produkcji metalowej rozpoczyna nową rundę rozwoju handlu, które wcześniej nie wiedział, kto mieszkał w rolniczej egzystencji kraju. Rękodzieło z dawnej Rosji, w szczególności, kowalstwa, wyraził orientację praktyczną. Produkty wykonane przez kowali, wszystko potrzebne. Muszą żołnierzy, którzy są zamówione broń – groty, topory bojowe, miecze, włócznie, miecze – i odzieży ochronnej – kolczugę i kaski. produkcja broni osiągnął w starożytnej Rusi określonego poziomu umiejętności, które można nazwać sztuką. Unikalny pancerz zostały znalezione w grobach i cmentarzach Kijów, Czernihów i innych miastach.

Kutego żelaza narzędzia potrzebne do rolników: bez kos żelaznych, sierpy, otwieracze, lemiesze były niewyobrażalne ziemia przetwarzania. W każdej gospodarce wymaga igły, noże, piły, zamki, klucze i inne przedmioty gospodarstwa domowego wyprodukowane w kuźni utalentowanych rzemieślników. Znalezione w pochówku mistrzów kowalstwa wykazały, że nawet w grobie, wraz z kowali udał swoje narzędzia – młotki i kowadła, dłuta i szczypce.

Historycy szacują, że ponad 150 gatunków wyrobów metalowych znany w XI w starożytnej Rosji. Rzemiosło Starożytna Rosja odegrała ważną rolę w rozwoju handlu między osiedli.

Umiejętności tworzenia ozdób

Mistrz kowale i czasami robi znakomitą pracę, tworząc małe arcydzieła – biżuteria. Stopniowo zlotnictwo firma jest alokowana w oddzielnej gałęzi. Tak było w starożytnej biżuterii rzemiosła Rosji. Rosyjscy mistrzowie tak dobrze posiadane wyposażenie do produkcji biżuterii, która może tylko zastanawiać, w jaki sposób udało im się. Sprowadzają się do naszych czasów mądrych rzeczy – amulety brązu, wisiorki, klamry, kolczyki i naszyjniki – niesamowite subtelności produkcji. Biżuteria utworzony w dziedzinie granulacji góry nich przylutowane wzór, który jest oparty na wielu metalowych kulek. Inna metoda wytwarzania biżuterii był filigran. Ta metoda jest znamienna tym, że cienka ciągnienia drutu powstała które są przylutowane do powierzchni metalu, powstałe luki zostały wypełnione warstwą lakieru o różnych kolorach. Ćwiczący jubilerskich i odlewania na rysunku, jak również wymaga szczególnej maszynę samojezdną dziedziny, kiedy znajduje się na czarnym tle wzór srebra płytkami. Aby przetrwały grzywny inkrustowane złotem i srebrem z żelaza i miedzi. Takie zaawansowane techniki wskazują na wysoki poziom rozwoju osiągnęły rzemiosła w dawnej Rosji. W ten sposób w ręce dawnych rzemieślników stworzył biżuterię wysokiej wartości, wykonany w technice cloisonne szkliwa. Była to swoista marka rosyjskiego złotniczej rzemiosła. Umiejętności rosyjskich jubilerów były bardzo trudna technika, a ich prace były dystrybuowane na całym świecie, a jednocześnie wszędzie wysoko cenione i duże zapotrzebowanie.

I cegły, i dania wyrzeźbiony wszędzie

Ceramiki starożytnej Rosji niezależną gałąź później kowal. pojawiła kole garncarskim w naszych przodków w XI wieku. Pozwoliło to starożytni rzemieślnicy tworzenia pięknych produktów. Urządzenie maszyna była prosta, przeniósł się wraz z napędem nożnym, ale dania, które zarządzają stworzyć garncarzy czasu, umiejętności i uderzające tworzenie różnorodnych formach. Początkowo produkcja ceramiki była praca kobiet. Jednak literacki rękopis Rusi nie wspominając tylko garncarzy-manów.

używali gliny dla produktu, które jest specjalnie przygotowanych przez moczenie wody i aktywne rozciągania. Największe zapotrzebowanie ze wszystkich ceramiki stosowany garnków i innych pojemników, które zostały wykonane różnią się wielkością i wykorzystywane do różnych celów, mogą być wylana woda lub przechowywania produktów, jagody. Doniczki umieszczono w piecu i gotowanej żywności. Takie dania przetrwała do dnia dzisiejszego.

Co wiadomo o dawnych mistrzów?

Opisując rzemiosła starożytnego Rus 9-12 wieku, krótko zwrócić uwagę, że rosyjski słowiańska okres pre-Christian byli w stanie zrobić tłoczenie, produkujących ceramikę, opanowali sztukę drobnym haftem, słyną z emalii rzemiosła. Aby przetrwały pracy Kijów artystów. To unikalne wzory Carving na kościach, czernienie, grawerowanie na metalu. Słynęli z całego świata starych rosyjskich mistrzów szklarstwa i płytek.

Różne rzemiosła opanował Starożytna Rus, ale najbardziej umiejętne z nich do obróbki drewna. Tego materiału do budowy budynków w gospodarstwie domowym, domy, bramy i mosty, twierdze i mury. Drewniane łodzie były wszystkie naczynia gospodarcze bogato zdobione drewniane rzeźby. Nie jest tajemnicą, że głównym pamiątka personifying sztuki i rzemiosła w dawnej Rusi, o Matrioszka – barwnie malowane drewniane lalki z pustki wewnętrznej. Od niego naliczane do siebie, takich jak piękna i każdy nieco mniejsza od poprzedniej.

Malowanie artystyczne

Rzemieślnicze rzemiosło artystyczne starożytnej Rosji słynęli daleko poza jej granicami. Od niepamiętnych czasów nasi przodkowie podziwiany na całym świecie ze swojej sztuki malarstwa artystycznego. Różnorodność wzorzystych motywów w rosyjskim ornamentem doprowadziły do powstania różnych szkół i stylów sztuki ludowej. Dla każdego z nich charakteryzuje się własnym kolorem i linią.

Gzhel

Jasny błękit kobaltowy malowanie na białym tle porcelany zwanej Gzhel, która nastąpiła w imieniu miasta, w pobliżu Moskwy, gdzie urodził się ten trend. Po raz pierwszy jest ona wymieniona w statucie Iwan Kalita. Po pierwsze, pan zrobił naczynia i zabawki, a później wraz z rozwojem produkcji, zasięg rozszerzył się znacznie. Szczególnie popularne płytki kominek. ceramika Gzhel stał się popularny na całym świecie. Inne obrazy naszych przodków otrzymał także tytuły z ich miejsc powstawania i dystrybucji.

Jasne kolory na ciemnym tle

Zhostovo malarstwo – rzemiosło artystyczne w dawnej Rosji, która weszła w XVIII wieku ze wsi niedaleko Moskwy o tej samej nazwie. Jest to obraz olejny na blachach metalowych. Jest łatwy do nauczenia dla jasnych kolorowych kwiatów, owoców, ptaków, znajdujących się na ciemnym tle. Zadane wzory są następnie pokryta specjalnym lakierem, dlatego mają błyszczący wygląd. Ta technika jest dość skomplikowany obraz, obraz jest tworzony w kilku etapach.

Bardzo wesołe kolory przyjemne dla oka, więc tace są bardzo popularne w Rosji i nadal są elementem dekoracyjnym w wielu domach i biurach.

Palekh

Od centrum dzielnicy w regionie Iwanowski przyszedł Palekh miniaturze. Ten rodzaj rzemiosła jest wzór lakier na produkcie. Przeznaczono na czarnym tle kolorowe folkloru, domowe, przedmioty religijne zdobić szkatułki, skrzynie i inne rzeczy. Uważa się, że Palekh lakier miniatura pojawił się w XV wieku, kiedy miast rosnąć i handel inna starożytna Rus. Rzemiosło urodziły się w różny sposób. Na przykład, taki kierunek dawnych rzemiosł, jak miniatury Palekh, stworzony starożytnych rosyjskich malarzy ikon. W Palekh wykwalifikowani artyści żyli, którzy otrzymali zaproszenia ze wszystkich regionów Rosji do stosowania obrazów w świątyniach i kościołach. To oni zaczęli malować bloki z wszelkiego rodzaju fantastycznych i historycznych obiektów. Wszystkie obrazy są stosowane jasne farby tempera na górze czarnym tle.

Technologia tego typu jednostek jest dość skomplikowany proces bardzo czasochłonny tworzenia miniaturek i wieloetapowym. Dowiedz się i opanować to zajmuje dużo czasu, ale wynik jest zwykle ciemna skrzynka przekształca się niepowtarzalnym pięknem rzeczy.

Khokhloma

Innym rodzajem ręcznego malowania na drewnie – to Khokhloma, który ukazał się ponad trzysta lat temu. Naczynia i artykuły gospodarstwa domowego, pomalowane jaskrawo-szkarłatne kwiaty przyciągają uwagę na ich niepowtarzalność. Wzory, składane w piękne ozdoby, miłe dla oka i w naszych czasach. W tworzeniu produktów Kokhloma posiada sekret, który jest, że istnieje kilka razy lakierowane, a następnie hartowane w piecu. W wyniku wypalania żółknięcia powłoki oraz produkty stworzone z drewna, złocone wydają cenne naczynia. Ponadto, w wyniku stołowej takie przetwarzanie zestala się. Jego pokrywa pozwala na stosowanie Khokhloma kubki, miski, łyżki na celu – do przechowywania żywności na posiłek.

popularne wydruki

Lubok – inny rodzaj sztuki ludowej, reprezentowanie rzemiosła dawnej Rosji. ustanowienie sesji jest utworzona drukować na papierze przy użyciu drewnianej tablicy. Takie obrazy ludowe były rozprowadzane w sprawiedliwym handlu już w XVII wieku i aż do początku XX wieku były najbardziej popularnym i rozpowszechnionym typem rosyjskiej sztuki. Sceny wyświetlane Lubok są bardzo zróżnicowane: religijne i moralizatorskiej motywy, eposy ludowe i baśnie, informacje historyczne i medyczne, które są zawsze w towarzystwie małego tekstu, który może być pouczające i zabawne i opowiadał o zwyczajach i tradycjach swego czasu z wrodzonej mądrości ludu.

Rękodzieło z dawnej Rosji, 18 wieku: rosyjski samowar

Umiejętności naszych rosyjskich rzemieślników, możemy być dumni. Dzisiaj ich prace można zobaczyć nie tylko w muzeach, ale także w naszych własnych domach. Niektóre rodzaje rzemiosła w dawnej Rosji były szczególnie popularne. Na przykład, w całym naszym kraju i do tej pory znaleziono Tula samowar. W XVIII wieku było ponad dwieście różnych rodzajów tych produktów. W naszych czasach w mieście Tula, jest nawet muzeum Samowary.

Którzy byli pierwszymi mistrzami, która słynie starożytnej Rusi? Rzemiosło, niestety, nie zachowały nazwiska ich twórców. Ale powiedzmy rzeczy sprowadzają się do nas od niepamiętnych czasów. Wśród nich są unikatowe i rzadkie przedmioty, sprzęty gospodarstwa domowego, ale w każdym produkcie czuje umiejętności i doświadczenie starożytnych rzemieślników.