828 Shares 2792 views

Czeczeni i Inguska – różnicę. Kultury, tradycji i historii narodów

Oryginalny społeczność obu narodów była nieco rozdarta przebieg kaukaskiej wojny XIX wieku a polityka władz carskich. Teraz, że część populacji, która nazywa się zwykłych ludzi bardziej angażuje się w jedności, uważając, że jest to pojedyncze osoby – Czeczenów i Inguska. Różnica jest tylko podkreślić twórczą inteligencję, która nie widzi jednej grupy etnicznej.


język

Czeczeni języki nachskie-Dagestanu bok i jest najbliżej ingusko. Jednak obecny dialektyczny podział, który jest o wiele trudniejsze. Na przykład, niektóre dialekty czeczeńscy górskie są znacznie bliżej niż ingusko nawet do rodzimej Czeczenii. Oraz w odniesieniu do języka, które są związane z Czeczenów i Inguszy, różnica jest znacznie mniejsza niż między rosyjskim i ukraińskim. Wszyscy będą mówić w swoim ojczystym języku, ale zrozumieć siebie bez najmniejszego trudu.

I inne przejawy kultury pokazują tę samą społeczność. Przewoźnicy Inguska i czeczeńska językiem warstwie intelektualnej uważają, że porozumienie nie zostanie osiągnięty przez więcej niż 80%, a dla gospodarstw domowych jest jeszcze mniej jasne. Niemniej jednak eksperci, etnografowie zobaczyć te dwie osoby, tak blisko, że wiele źródeł pojawiają się pod jedną nazwą – Vainakh (veynahi) – Czeczeni i Inguska. Różnica zatem na części prawie nie widoczne.

Vainakh język literacki powstał nie na raz. Wcześniej był obschenormirovannym i poszedł z gawędziarzy – illanchi. kroniki rodzinne były także – teptari – czeczeńska, ale skrypt arabski. Przetrwały, choć w bardzo małych ilościach. Podstawą językowych czeczeńskich ludzi znajdują się wśród dialektów Plains – Urus-Martan i Shali. Mieli najbardziej. Jest również bardzo blisko nich i Gudermes dialektów podterechny które były zbyt szeroko rozpowszechnione. Podstawą Inguszetii Nazran był rodzimy dialekt prawie osiemdziesiąt procent ludności, to znaczy całej Republice Inguszetii powiedział, że był na nim.

urząd celny

Etnografowie twierdzą, że czeczeński kultura traci sensu rytuałów etnicznych niż ingusko. Czeczeni nie unikają ich Tosch jak w starych, dobrych czasach, może podawać zupę z gości, który narusza rodowy zwyczaj. Inguska samo jak dawniej, goście są karmione specjalną danie mięsne – opiera jagnięciny, kurczaka lub indyka, a nie z toschami spróbować zmierzyć się w codziennym życiu w ogóle. Wesela również znacznie bardziej swobodnie przechodzić Czeczenów i Inguska narzeczonej w starożytnym zwyczajem wszystkich rytuału jest w rogu.

Jednakże, Czeczeni, Inguska, różnica między nimi w miarę upływu czasu nadal tworzą, wyraźnie świadomy ich etnicznego pokrewieństwa, a Etnonim „Vainakh” nie jest pustym dźwiękiem dla nich. Wiele z nich wydaje dziwne o tym, że termin ten został wprowadzony niedawno stworzonej przez jedną osobę, nie należą do jednego narodu czy inny sposób. Są one w większości uważają, że w tysiącletniej historii tej nazwy.

małe narody

Na wschodnim obok siebie z Czeczeni Dagestanu – Awarów, Kumyk, a wiele osób wciąż niższy numer. W kumycy wysoce Arabized kultury, stały się one dla XIX czeczeńskiej prawodawcy etykiety, a prawie wszyscy kaznodzieje pochodziły z ich liczby. Awarów mogły rosnąć tylko w czasach sowieckich, gdy ich liczba szybko rosła. Wcześniej były one bezrolnych i zostali wynajęci do Czeczenów pasterzy.

Ta historia Czeczenów i ich sąsiadów przez fakt, że prawie wszystkie wioski czeczeńskie są całe dzielnice, gdzie osiedlili Awarów. Płaca pracy – prawie niewolnikiem, bo dla dumnych Czeczenów, był uważany za bardzo nie-prestiżowe, a oni nadal mają wystarczająco dużo szacunku dla ich nieprzyzwoity Awarów przeszłości. Ale jeszcze nie zostały zapomniane i że były czasy, kiedy Czeczenia wieków posłuchały panów avar. Tylko do XVIII wieku tradycji czeczeńscy zaczęła nabierać niezależność, i to tylko dlatego, że kraj jest w stanie zrzucić tego jarzma.

Vainakh: przesiedlenie

antagonizm polityczny szybko pokrywa się czynnik religijny. Sąsiedni Dagestan stale i silnie wysyłany do zachodu jego pęd islamu przez który Czeczenów i Inguska coraz etnicznie identyfikację. Struktura obu składników etnicznej Czeczeni zawiera stosunkowo dużą liczbę Dagestanians Poformował taśmy Daghestanian.

W zwykłym dzielnicy Chasawjurt Dagestanu z kolei rozliczane Akkin-Czeczenów, istnieje około stu tysięcy osób, które były w domu w Republice Inguszetii i Czeczenii. To alpinistów, prawie najstarszy podział Vainakh, którzy wyemigrowali z pogranicza tych dwóch republik. Po inwazji Tamerlana Akkin dół gorąco i wyszedł na wschód, uwzględniające różne taśmy Czeczenów. W każdym razie, mają ustawione się jako społeczności czeczeńskiej.

przodkowie zamieszkiwali stepy Vainakh i na Północnym Kaukazie, które sąsiadują z obecnym terytorium Republiki Czeczeńskiej. W pierwszym tysiącleciu jest gospodarzem Khazar Chanat z religii państwowej, daleko od islamu – judaizmu. Czeczeński etnografia wciąż zachowuje pewne połączenie z sąsiedztwa, pozostawiając zauważalne piętno na historii powstawania Vainakh, ponieważ ich udział w życiu politycznym Khazar Chanat był bardzo aktywny. Niektóre taśmy bezpośrednio podnieść swoją rasę do jednego z żydowskich przodków, to znaczy, że Khazara przeszłość historii Czeczenów i Inguską sklepach więcej niż oczywiste.

delimitacja

Ostatnio Czeczeni i Inguska, różnica pomiędzy którymi jest jeszcze mniejszy niż między rosyjskim i Białorusinów, argumentował na granice administracyjne. Te bratnie narody – a raczej Vainakh jeden osób, podzielonych na dwa podmioty, postanowił odciąć. Naturalnie, nie ma skutków prawnych decyzji władz czeczeńskich nie otrzymali. Ale sytuacja jest wybuchowa. Zmień granicę między republikami – puszkę Pandory, aby otworzyć, należy rozpocząć konfliktów, nie tylko z Czeczeńsko-Inguska, ale Osetii-Inguska, którego korzenie są głębsze.

Historia ingusko i Osetii podgórskim i nizinnych częściach Inguszetii i Osetii Północnej trwa od końca XVII wieku, bo tu żyli sterty i mieszane w takim stopniu, jak oni nie mogą dowiedzieć się, kim są: czy społeczności lub Vainakh Osetii. W każdym razie, w ciągu wieków ziemie te zamieszkiwali jedną potem drugą, a służąc okresowo mieszając pewien bufor granicy pomiędzy głównych grup etnicznych zamieszkujących obszary. Ziemia, uważany Osetii przymocowane w różnych momentach następnie do Inguszetii, Osetii i przez te narody stopniowo zastępowane kabardyjczycy mieszkał tutaj. A stało się to już w XVII wieku.

Teraz, jeśli robisz wszystko „prawo” w Czeczenii, boli będzie kilka cenionych narody. opcje na akcje jest wiele, każda z nich ma swój własny. Odłączenie stworzy zupełnie niepotrzebnych sporów i ewentualnie posodeystvuet dojrzewa konflikt. roszczeń terytorialnych, a nawet czas takiego ustawowo bardziej niż nieodpowiednie. Kiedy zabrzmiało wezwanie do mądrości, a tam była odpowiedź na pytanie, dlaczego Czeczeni nie podoba Inguska. To frustrujące i rozczarowujące, zwłaszcza jeśli pamiętamy, że jest gospodarzem Inguszetia uchodźców w ciągu dwóch czeczeńskich wojen – setki tysięcy ludzi, znaleźli schronienie.

Dlaczego tak się stało

Oczywiście, wytyczenie na początku lat 90-tych ostatni de facto. Czeczenia i Inguszetia walczył pozostał w ramach prawnych Federacji Rosyjskiej, biorąc udział w referendach i licznych wyborów. Wraz z wybuchem wojny granicznej między Inguszetii i Czeczenii przestała być warunkowy, jest on chroniony przez wojska federalne i innych sił bezpieczeństwa. Wszystko to cementuje podział – i gospodarczych i administracyjnych.

Oczywiście, te dwie osoby, Czeczeni i Inguska, różnica pomiędzy którymi jest więcej niż ulotne, bardzo blisko siebie. Dzielą wielowiekową relations, zwyczaje, język. Ale Inguska, religia, która również nie pozwala im być kręgosłupa, nie pozwalają im narzucić wolę kogoś innego. Nawet ktoś inny nie będzie dozwolone. konflikt niskiej intensywności i uzbrojony pod ziemią, znacznie dojrzałość rozgorzeć ponownie. A jeśli wziąć pod uwagę liczbę wszystkich rodzajów broni, która jest teraz w regionie, to jest naprawdę przerażające.

prehistoria

Kiedy przybył do Rosji na Kaukazie, wiele Inguska straciło ziemie, gdzie Kozacy zostały rozliczone do spokoju transgranicznej. Dlatego bilans wojny domowej okazało się tak: Osetyjczycy były neutralne, Kozacy stał White i ingusko – dla The Reds, ponieważ zostały one obiecał zwrot terytoriów zamieszkałych przez Kozaków.

Po zwycięstwie Terek Kozaków musiał opuścić zamieszkałą miejsce ponieważ rząd radziecki dotrzymał słowa zawsze. ASRR był jeden – Highland – aż do 1924 roku, potem nastąpił podział w Północnej Osetii i Inguszetii-autonomii plus dzielnicy Sunzha. Stolica była całkowita – Władykaukaz. I na początku lat 30-istniało czeczeński-Inguska Obwód Autonomiczny w 1937 roku stać się CHI ASRR.

wojna

Operacja soczewicy w 1944 roku doprowadziły do tego, że ASRR została zniesiona. Pojawiła regionu Grozny i inne terytoria zostały podane do Gruzji, Osetii Północnej i Dagestanie ASRR. Powody były więcej niż dobre: brak mobilizacji i opuszczając zdecydowaną większość Vainakh, tworzenie grup zbrojnych, zdrady, ukrywanie niemieckich spadochroniarzy, obsługa do nazistów – lista jest duża. Głównym słowo tutaj – zdecydowana większość.

Aby nie dać się trafić w plecy (co często się stało), Vainakh deportowani do Azji Środkowej. I w tym przypadku, to nie jest widoczne, różnią się od Czeczenów ingusko. W 1956 roku rozpoczął masową Vainakh powrotu do swoich domów. ASRR została przywrócona, ale w przeważającej części terytorium (za wyjątkiem rozdawane Gruzinów) był już gęsto zaludnione. To samo Osetyjczycy. Mimo to, prawie wszystkie zabrane przez czeczeńskich i zostały zwrócone inguskie ziemie. Jednak na obszarze zamieszkanym rozpoczął lokalnych wojen.

Lata osiemdziesiąte

Sam początek lat osiemdziesiątych został oznaczony przez ostrych napięć inflacyjnych w dobrych stosunków sąsiedzkich: walki o dzielnicy Prigorodny (Chermen Kambileevskoe, z października), podczas którego Osetyjczycy zażądał eksmisji wszystkich ingusko z republiki. Zamieszki rozpoczęły, wraz z wprowadzeniem jednostek wojskowych do ustanowienia porządku światowego. Inguska ograniczone miejsca zamieszkania, które słusznie uważane za dyskryminację. Kontynuując starć z morderstwa i pobicia.

Wszystko to działo się w latach 90-tych, z Inguska stale przypominać o ich działalności w czasie II wojny światowej, wiele powiązań z gangami Wehrmachtu, brutalne represje wobec Armii Czerwonej. W 1991 roku Inguska zakonfliktovali Osetii policja do takiego stopnia, że został wprowadzony stan wyjątkowy, a Najwyższa Rada nawet zdecydował się na ustępstwa wobec ludzi, obrażonego deportacji. Ale los postanowił inaczej.

Związek Radziecki przestał istnieć, Czeczenia ogłosiła niepodległość, Inguszetii i zdecydowaliśmy się na pobyt w Federacji Rosyjskiej. W 1992 Inguszetia znowu stała się republiką w Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie w dzielnicy Prigorodny nastąpiła cała seria morderstw ingusko, po czym przeprowadzono granicę między Inguszetii i Osetii Północnej, a feralnego dzielnica ostatni utracone. Osetyjczycy – zbyt gorące osób: policja drogowa zaczął strzelać ingusko, po którym ten ostatni został pozwoliło nie tylko nosić, ale także do użycia broni palnej. Wojna nie chce przestać. Inguska zablokowane stanowisko wojsk wewnętrznych i zażądał wycofania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej z terytorium. Walki kontynuowane.

Jeśli zostawisz rosyjskiego Kaukazu

Co wtedy? To będzie krwawy chaos, według mieszkańców, prowadzone przez gorzkie doświadczenia. Pamiętają, co wydarzyło się w Czeczenii po całkowitym wytłaczanie wszystkich mieszkańców Rosji: nie było bezprawie karne, ludzie zostali porwani nie tylko w Czeczenii, ale w całym kraju, a potem były wahabitów z jego jednoczący ideologii, i niemal od razu zaczęła się wojna domowa.

Porządek i spokój na Kaukazie nigdy nie było, to na ogół nie po prostu nie może być tak silny stan tradycyjnie tam i zabrać ją do nikąd. Sąsiedzi są zawsze trochę więcej, mniej aktywne powinni zabijać się nawzajem. A poza tym, kradzież bydła, okradanie, kradzież kobiet, a następnie dla wszystkich brutalnie pomszczona. To wtedy istniała silna kontrola zewnętrzna – pewien, aczkolwiek nadal nie obserwuje się pełne zamówienie. Na przykład, gdy panowanie imperium rosyjskiego lub ZSRR.

Bez silnej ręki Inguska i Czeczeni ponownie wyruszą sporów terytorialnych między sobą, a także z wszystkimi sąsiadami. Unifikacja jest prawie niemożliwe. Tymczasowo pogodzić walczących zwykle pomaga szariat i ADAT (na zamówienie). Ale rozwiązać Kaukaz, według szariatu, lub ADAT Tylko bardzo blisko „ich” – inni mieszkańcy, krewnych, lub w skrajnych przypadkach, przedstawiciele jednego narodu. Ponieważ w tym regionie bardzo wiele narodów, decyzja jest mało prawdopodobne, aby przyjść.

Główny arbiter na Kaukazie – korzyści. I siła. Czeczeni Inguska można po prostu kupić: pomoc w pogromie w Osetii, na przykład. Lub obiecywać udział w sprawy czeczeńskiej „imperium”. Tylko w tym przypadku uznać autorytet czeczeńskiej ingusko, a nawet, być może, aby czcić. Bez premii, wszystkie te spory są rozstrzygane tylko przez życie. To zawsze było i jest mało prawdopodobne, że coś się zmieniło w ostatnich dziesięcioleciach.