739 Shares 5079 views

Stymulatory aktywności mózgu – fakt czy fikcja?

W niedalekiej przyszłości na rynku rozpocznie przybyć stymulanty aktywności mózgu. Poprawiają koncentrację, pamięć. Witaminy dla aktywności mózgu mają jedną ważną zaletę – skutki uboczne, gdy są tam stosowane.


Naukowcy z Akademii Nauk Medycznych tworzyć bezpieczne produkty, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Tabletki do aktywności mózgu mogą być realizowane w leczeniu takich chorób i ich następstw, jak schizofrenia, udar, zespół otępienia rozproszone uwagi, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i tak dalej.

Leki te nazywane są wzmacniacze poznania, gdyż stymulują zdolności poznawczych. Ich sposób działania jest bardzo prosta i polega na regulowaniu stosunku neuroprzekaźniki ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za procesów myślowych i czynności, ich stopy.

Stymulatory aktywności mózgu jest dość popytu w dzisiejszym świecie, ponieważ około 20% światowej populacji pracuje w nocy. I ten tryb pracy ma negatywny wpływ na aktywność mózgu, co zostało potwierdzone przez amerykańskich naukowców. Uważa się, że tylko jedna noc bez snu jest w stanie zakłócić normalne funkcjonowanie mózgu, stracił koncentrację i uwagę.

Wiele leków nie może przenikać przez barierę krew-mózg, a zatem nie może zmieniać procesy zachodzące w mózgu. Jednak leki te mogą łatwo przejść przez tę przeszkodę.

Stymulatory aktywności mózgu po ich przybyciu na rynku będzie duże zapotrzebowanie, ponieważ są one już „nielegalnie” wykorzystywane przez różnych kategorii obywateli, na przykład, używane „Metylofenidat” lub „Modafilin”. Leki te rzeczywiście stymulują zdolności poznawcze osób zdrowych.

W jednym badaniu czasopiśmie Nature (wiodący magazyn naukowy) redaktorzy zapytał swoich czytelników, którzy głównie reprezentujące organizacje badawcze. Badanie wykazało, że od 1400 badanych co 5 spożywane pobudzające aktywności mózgu bez wskazania medycznego „Metylofenidat” (62%), „Modafilin” (44%) lub beta-blokery (które są zdolne do hamowania niepokój, stymulując tym samym aktywność mózgu).

Przez neuroprzekaźniki ośrodkowego układu nerwowego odnosi glutaminianu. Leki – Ampakines zwiększają czas trwania działania endogenny glutaminian, ułatwiając zapamiętywania. Na podstawie Ampakines opracowano leki, które są przeznaczone do leczenia choroby Alzheimera na starość. Niektóre z nich zostały już przetestowane w badaniach klinicznych.

Cechą charakterystyczną tych substancji jest to, że oni nie podnosić ciśnienie krwi, tętno, nie powodują „ecstasy”, a tym samym nie powodują uzależnienia od narkotyków, w przeciwieństwie do amfetaminy lub kofeiny.

Jest paradoksalne, że „D-cykloserynę”, który poprawia również działanie endogennego glutaminianu zapamiętywania nie stymuluje i usuwa pamięci. Wynika to z faktu, że procesy zapamiętywania i zapominania są bardzo podobne w swojej fizjologicznej natury.

„D-cykloserynę” wchodzi w interakcję z receptorami glutaminianu, co prowadzi do stymulacji zapamiętywania częściowo tłumi transmisji informacji na już istniejących związków nerwowych. To sprawia, że można przezwyciężyć fobie, lęki, uzależnienia od narkotyków.
Zatem stymulatorem mózgu aktywności w niedalekiej przyszłości będzie głównym obszarem działalności. Pomimo rozwoju leków do leczenia chorób, będą stosować i zdrowi ludzie.